1. YAZARLAR

  2. İlyas Şen

  3. Diyorsunuz ama hazır mısınız?
İlyas Şen

İlyas Şen

İlyas Şen
Yazarın Tüm Yazıları >

Diyorsunuz ama hazır mısınız?

A+A-

Başkanlık sistemi için Ekim 2016’da gurup toplantısından seslenen MHP Lideri Devlet Bahçeli, referandum çağrısında bulunmuş ve karşılık görmüştü. Dünkü grup toplantısında da erken seçim çağrısında bulunan Bahçeli, bu durum için ise AK Parti ile bugün bir araya gelerek konuyu masaya yatıracak.

Siyasetin ve Türkiye’nin tıkandığı yerde Devlet Bey’in devreye girdiği gözlerden kaçmazken, erken seçim MHP için doğru bir karar. Pekiii… AK Parti için erken seçim söz konusu olur mu?

Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de AK Parti’nin üst düzey yetkilileri genel seçimlerin zamanından yana. Hatta Erdoğan “Erken seçim olacaksa bunun kararını ben veririm” tavrı sergiledi ve konu AK Parti için kapandı.

Ancak MHP’nin dünkü çağrısından sonra konu AK Parti için tekrar açıldı ve ciddi şekilde görüşmelerin başlayacağını düşünüyorum.

Saadet Partisi’nin Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhur İttifakı’na karşı İlkeler İttifakıönerisinde bulunarak önemli bir adım atmıştı. CHP ve İYİ Parti kanadından da karşılık bulmuştu. Resmi olmasa bile kamuoyunda gerçekleşen bu ittifak aynı zamanda halk nezdinde de karşılık bulmaya başladı.

Ben MHP’nin bu çağrısında yapılan anketlerde Cumhur İttifakı’nın barajı geçememesi olarak görüyorum.

Zeytin Dalı Harekatı’nın verdiği olumlu etki, ekonomide gerçekleşen büyüme, olası erken seçimde AK Parti ve MHP’nin elini güçlendiriyor.

Muhalefet ise “Hodri meydan” diyerek erken seçime hazır olduğunu söylüyor. Muhalefetin en büyük dezavantajı ise, seçime aday noktasında nasıl gireceklerin belirsiz olması.

Ortak aday çıkartılması konuşulsa da en güçlü seçenek olarak her parti kendi adayını çıkaracak ve ikinci tura kalınması halinde diğer partiler Erdoğan’ın karşısındakini destekleyecek şeklinde karşımıza çıkıyor.

Muhalefet hangi seçeneği tercih ederse etisin hali hazırda geç kaldıkları adayların belli olmama hatasını bir an önce gidermeli. Aksi takdirde seçimden Erdoğan zaferinin çıkması kaçınılmaz.

Cumhur İttifakı ise bir an önce yerel seçimlere hazırlanmalı ve mutlak galibiyetle çıkmalı. Çünkü genel seçimlerin provası yerel seçimlerde olacak. Yerel seçimlerin önemini ayrıntılarıyla daha sonra yazacağım.

Bu yazı toplam 18541 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar