1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diz ağrısı çekenker dikkat: Her yaşta görülebilir!
Diz ağrısı çekenker dikkat: Her yaşta görülebilir!

Diz ağrısı çekenker dikkat: Her yaşta görülebilir!

Menisküs hastalığının her yaşta görülebildiğini dile getiren Dr. Sinan Bağçaçı, diz sağlığının korunması için uyarılarda bulundu.

A+A-

     
Ufuk KENDİRCİ
Günümüzde toplum arasında sıkça duyulan menisküs rahatsızlığıyla ilgili Dr. Sinan Bağçaçı bilgilendirmelerde bulundu. Menisküsin yıllar öncesinde bir işlevi olmadığının düşünüldüğünü belirten Dr. Bağçacı, “Son zamanlarda kişilerin sportif aktivileri yapmalarındaki artıştan dolayı menisküs hasarlarıyla daha fazla karşılaşıyoruz. Yaşlılarla, gençlerin durumları bu konuda farklı. Yaşlılarda menisküs hastalığı yılların vermiş olduğu dejenarasyon ile gençlerde ise genellikle sporcularda travmatik olaylarla meydana gelmektedir. Bundan 40 yıl önce menisküslerin işlevsiz olduğu şeklinde kanılar vardı. Ancak günümüzde eklemin yapısının bütünlüğü ve kıkırdakların korunması için menisküslerin fonksiyonları anlaşılmıştır” dedi.
dsc_0127-kopya.jpg
HER MENİSKÜS AMELİYAT DEMEK DEĞİL
Hastanın yaşadığı sıkıntı ile rahatsızlığın örtüşmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Sinan Bağçaçı, “Menisküsteki hasarlanmanın derecesi tedaviyi belirlemektedir. Günlük yaşam aktivitelerin ne kadar bozulduğu ve menisküsün ne derecede yırtıldığı önemlidir. Eğer yürümelerde bariz takılmalar varsa ve sportif faaliyetlerde bulunmaya engel ise; kilitlenme, takılma gibi durumlar gözüküyorsa o zaman cerrahi işlem gereklidir. Onun dışında her menisküs yırtığı ameliyat demek değildir. Hastanın öyküsünün rahatsızlıkla uyuşması gerekmektedir” diye konuştu.
DİZİ ÇEVRELEYEN YAPILAR KORUNMALI
Menisküs yırtığının boyutunun önemli olduğunu belirten Dr. Sinan Bağçaçı, hastalığın tedavisi ile ilgili olarak, “Menisküs dokusu kendini geç yenileyen bir doku. Bu yüzden kesin olarak fizik tedaviyi bir çözüm olarak görmemek gerekiyor. Aynı zamanda dizi çevreleyen diğer yapıların korunması ve güçlendirilmesi de lazım. Traksiyon veya diğer işlemlerde uygulanabilir. Yırtık çok şiddetliyse ‘kova sapı’ dediğimiz bağlı olduğu yerden koptuysa tedavi cerrahidir. Ama yırtık küçük ise fizik tedavi faydalı olabilir. Dediğim gibi burada hasarın boyutu çok önemli. Doktor bunun kararını verecektir. Daha önceleri nasıl olsa menisküs hasar görecek diye menisküsü oradan alalım düşüncesi vardı. Şimdi ise menisküsü tamamen almaktansa koruyucu olarak hasar görmüş kısımın alınması veya tamirinin yapılması ön plana çıktı. Menisküslerin yenilenmesi için diz eklemlerinin içerisine kişinin kendi kanı alınarak o dokuyu yenilemek için enjeksiyon (PRP) uygulanabilir” diye konuştu. 
Dr. Sinan Bağçaçı menisküs rahatsızlığı olan hastaların çok fazla dizinin üzerine yük bindirmemeleri gerektiğini ifade ederek, “Bu rahatsızlığı yaşayan hastalarımız merdivenleri az kullanmalı, çömelme gibi hareketlerden kaçınılmalı ve tabanları düzgün-kaymayan ayakkabılar tercih etmeleri gerekmekte” diye ifade etti. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.