1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Dizilerde Niye Çocuk Yok?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Dizilerde Niye Çocuk Yok?

A+A-

Türkiye de onlarca televizyonda yayınlanan onlarca diziye dikkatli bakın! Dizilerde çok büyük bir eksiklik göreceksiniz! Bu büyük eksiklik sizce nedir? Geçen yazımda nüfus artışındaki yavaşlamayı, buna karşı başta başbakanımız Sayın Erdoğan olmak üzere Bakan Fatma Şahin Hanımefendinin, bu işe çare bulmak için çırpınışlarını, gayretlerini yazmış buna rağmen yavaşlamayı durdurmanın, izlenen eksik ve yanlış politikalardan dolayı zor olduğunu dile getirmiştim. Bu yazımda ise Türkiye insanının fikirlerinin oluşmasında önemli rol oynayan, hayata bakış açısını büyük oranda şekillendiren televizyon programlarının (bu programlar içinde bilhassa dizilerin) nüfus artışındaki olumsuz rolünden kısaca bahsetmek istiyorum.
Konuya birkaç soru sorarak başlamak istiyorum: Seyrettiğimiz dizilerin hangisinde 0-3 yaş arası bebekler ve çocuklar var? Hangi dizide ebeveyni 20-40 yaş arasında, 3-4 tane çocuğu olan mutlu bir aile var? Hangi dizide ortalama bir Türk ailesi ekranlara yansıtılıyor? Hangi dizi de yumuş yumuş elleri, yumuk yumuk gözleri, reyhanı andıran kokusu ile aileye huzur, bereket, sevinç, sürur getiren bir bebek sahnesi var? Hangi dizide dede, nine, anne, baba, hala, teyze, dayı, amca ve onların çocukları öne çıkarılarak “insanların en huzurlu yerleri ailedir. Aile mutluluk, huzur, güven ve neşe kaynağıdır. Doğumu ile Aileyi mutlu eden, aileyi birçok sıkıntıdan kurtaran bebektir…” teması işleniyor?

Dizilere şöyle bir göz atınca işin hakikati apaçık ortaya çıkıyor. Önce devletin televizyonu TRT ye bir göz atalım. TRT nin en popüler dizisi 80’ler normal bir Türk ailesini yansıtıyor mu? Dizinin başrolünde olan aileye baktığımızda emekli bir işçi ile eşi, 30 yaşları civarında biri kız üç bekâr çocuk(!) Bir de 25 yaşları civarında Almancı! bekâr bir kuzen. 80’lerde Türkiye de eşine ender rastlanan bir aile tipi. Günümüzde bile bu yaşa gelmiş ve evlenmemiş 4 bekâr gencin bir evde yaşadığı aile modeli çok zor bulunur. Dizide Pastacı rolündeki Sami’nin ailesinin 20 yaşlarında bir tek kızı var. Bakkalın, manavın, kasabın, kahvecinin, komiserin, komutanın ne ailesi gösteriliyor ne de çocuklarından bahsediliyor. Bu manzara sizce 80’lerde ki Türkiye için normal bir manzara mı? Koskoca mahallede bebeği olan, çocuğu olan bir tek aile yok. Bu diziyi seyreden normal bir vatandaşın bebeğe, çocuğa özlem duyması mümkün mü?
TRT’nin Sakarya Fırat dizisinde de bebek, çocuk göremiyoruz. Yine TRT’de yayınlanan reytingi yüksek dizilerden Leyla İle Mecnun da normal bir aileye, sevimli bir çocuğa, insanın gönlünü coşturan bir bebeğe rastlıyor musunuz? Başka kanallardaki reytingi yüksek dizilerde durum pek farklı değil. Meşhur Kurtlar vadisine bir göz atın: Başroldeki Polat’ın normal bir ailesi var mı? Hatta Polat’ın kendisinin annesi babası bile kayıp. Dizide rol alan insanların hangisinin normal bir aile yaşantısı, çoluğu, çocuğu, torunu var? Lale devri, affet beni, Yer gök aşk… Hepsi aynı.
Osmanlıyı anlatan Muhteşem yüzyılda Padişahın çocukları gösteriliyor ama hem çocuklar sürekli ölüm korkusu ile yaladıklarından hem de dizi bu günü yansıtmadığı için vatandaşa bu konuda olumlu bir mesaj vermesi çok zor görünüyor. Allahtan Arka sokaklar dizisindeki polis Hüsnü Çoban 5 çocuk babası olarak görünüyor da dizilerin” çocuksuzluk, bebeksizlik orucunu” bozuyor. Bir de bez ve krem reklamları sevimli bebekleri göstererek nüfusa katkıda bulunuyorlar.

EN YAKIN CENNET EVİMİZ
Benim gözümden kaçan varsa affetsinler, Türk dizilerinde ve gişe rekorları kıran Türk filmlerinde çocuğu, bebeği, aileyi, yuvayı özendiren yok! Çocukları ile mutlu bir hayat süren, akşamları ailecek oturup sohbet edilen, birlikte pikniğe kırlara gidilen, ailecek eğlenilen, “bu dünyadaki en mutlu yerimiz evimiz, dünyada en huzurlu mekânımız yuvamız, en güvendiğimiz kurum ailemiz, kısaca dünyadaki cennetimiz evimiz” görüşünü temel alan, bu durumu mutluluk ve huzur kaynağı gösteren, bu görüşü yaygınlaştıran dizi ve film yok gibi. Bunun aksi ise maalesef bolca mevcut.
Başbakanımız ve bakanımız Nüfus artışı istiyorlarsa TRT’ye, çocuğu, aileyi, bebeği özendiren ve onları ailenin mutluluk iksiri ve cemiyetin hayat sigortası gibi gösteren filmler ve diziler sipariş vermeli. Yine aynı teşviki aileyi, çocuğu özendiren kitaplara da vermeli.
ABD bir zamanlar Cosby Ailesi ve Küçük Ev gibi dizilerle bu derde çare aramayı denemiş ve birazda başarılı olmuştu. Biz niye denemeyelim!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.