1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Doğal gaz sektörü Konya’da buluştu
Doğal gaz sektörü Konya’da buluştu

Doğal gaz sektörü Konya’da buluştu

GAZBİR-GAZMER tarafından ‘Sistem Güvenliği ve İşletmecilik Standartlarının Belirlenmesi Çalıştayı’ Konya’da düzenlendi. Çalıştayda sektörde yaşanan gelişmeler ele alındı

A+A-

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun desteğiyle GAZBİR-GAZMER tarafından düzenlenen “Sistem Güvenliği ve İşletmecilik Standartlarının Belirlenmesi Çalıştayı” Konya’da gerçekleştirildi.

Çalıştayda bir konuşma yapan GAZBİR Başkan Yardımcısı ve Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun, doğal gaz sektörünü Enerya kentlerinden Konya’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Enerya Konya, 3 bin 200 km’yi aşan dağıtım ağı, 410 bini aşkın abonesi ve yaklaşık 650 milyon metreküp gaz tüketimi ile Anadolu’nun en büyük, sektörün de ikinci ihale edilen ilidir. Konya, Capital 500 listesine giren şehirlerimizden birisidir” diye konuştu.

Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun, Konya’da gerçekleştirilen çalıştayın sektörün ve EPDK’nın işbirliği açısından önemine vurgu yaparak, “Milli Enerji ve Maden Politikası’nda belirlenen arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa olarak belirlenen makro hedefler, bizim stratejimizin de ana omurgasını oluşturmaktadır.  Bugün de dağıtım sektörü olarak çalışmalarımızı her zaman olduğu gibi Bakanlığımızın belirlediği stratejiler ile EPDK tarafından yapılan düzenlemeler çerçevesinde birlikte yürütüyoruz. Bu iş birliğinin son örneğini 2017 yılında “100 ilçeye doğal gazın eriştirilmesi” stratejisinde yaşadık. Tüm taraflar hedefe ulaşmanın heyecanını birlikte yaşadı ve yılsonu itibarı ile bu süreci anlımızın akı ile tamamladık”dedi.

BİRLİKTE ÇALIŞMA KÜLTÜRÜ OLUŞTURUYORUZ

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan GAZMER Genel Müdürü Mustafa Ali Akman ise doğal gaz piyasasının düzgün kurulmasında en önemli unsurlardan birinin güçlü mühendislik yapısı olduğunu belirtti. Akman,  “GAZBİR-GAZMER, GAZBİR’in iktisadi bir işletmesidir. Biz icradan ziyade, sektördeki uzmanları bir araya getiriyoruz. Kuruluş misyonumuz, teknik konular hakkında birlikte çalışma kültürü oluşturmak. Ürün sertifika takip sistemimiz 2011 yılında kuruldu. 2008 yılında Mesleki Yeterlilikte ilk gönüllü kuruluş olduk. Mühendis arkadaşlarla ve sektör paydaşlarıyla önemli bir iş çıkardık. Personel Belgelendirmede 29 bin 725 belgelendirme yaptık. Yeni teknolojilere uyum ve Ar-Ge çalışmaları kapsamında esnek boru sistemleri ile iç tesisat yapımı, esnek bağlantılarda ömür tayini, sayaçlarda ölçüm belirsizliği çalışmaları yaptık.”dedi.

Çalıştayda EPDK Doğal gaz Dairesi Genel Değerlendirme ve Mevzuat Süreci hakkında bir sunum yapan EPDK Doğal Gaz Daire Başkanı Hüseyin Daşdemir şunları belirtti: “Düzenleme kalitesi olarak EPDK, kamuda bu kaliteyi en yüksekte yakalayan kurumlardan birisi. 2015’te GAZBİR VE GAZMER ile güzel bir işbirliği yaparak, bu adımı attık. Doğal gaz dağıtımının işletmecilik standartlarının geldiği nokta konusunda, yatırımların geldiği noktanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bunu işletmecilik konusunda da gün yüzüne çıkarmamız gerekiyor. 2018 yılının ortalarına kadar taslağımızı piyasa görüşüne açacak noktaya getirebiliriz.”

GAZBİR-GAZMER Teknik Çalışmaları Kapsamında Sektörel Vizyon konu başlıklı bir sunum yapan GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, “Her işin daha iyi yapılacağına inanmak gerekiyor. Doğal gaz sektörünün bu yapıya kavuşmuş olması çok önemli. İşletmecilik ve bizim kullandığımız standartlar dünyada da hızlı değişmiyor.  Bir iş yaparken, kamunun ve özel sektörün sorumlulukları çok farklı” dedi.

Çalıştay sonrası EPDK ve Doğal Gaz Dağıtım Şirketi Yetkilileri, GAZBİR-GAZMER tarafından yaptırılan doğal gaz sektörü için en geniş kapsamlı test ölçüm ve kalibrasyon merkezini ziyaret etti. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.