1. YAZARLAR

  2. Celal Arslan

  3. Doğal Sirke vücudu zayıflatıyor
Celal Arslan

Celal Arslan

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğal Sirke vücudu zayıflatıyor

A+A-

Yemeklerden önce bir miktar sirkeli su içmek iştahı keser, çünkü safrayı azaltır. Aynı zamanda vücudu zayıflatır. Sirke vücuda alındığı zaman, karaciğer safra imal etmiyor. İştahın çok olması, vücutta safranın çok olduğunun işareti. Safra yapıcı gıdalar tüketildiği zaman, karaciğer safra üretip, öd kesesine gönderiyor, öd kesesi de mideye gönderiyor ve midede açlık hissi uyanıyor. Yedikçe, açlık hissi uyandıran hazır gıdaların çoğunu, safra üretici olarak örnek gösterebiliriz.
Eski tıbba göre, zehirlenmelerde sirkeyi ısıtarak içmek gerekiyor. Sirkenin serinletici özelliği vardır. Herhangi bir gıdadan, veya bitkiden zehirlendiğini hisseden insanlar, sirkeyi ısıtıp ılık olarak içmesi gerekiyor, sade içemeyenler su ile karıştırabilir. Yeni yapılan bir sirkeyi sade olarak içebilirler, ama bekletilmiş sirke keskindir, bu yüzden keskinleşmiş sirkenin, su ile karıştırılmasında fayda var.
Müzmin öksürük ve nefes darlığında eski hekimler sirkenin faydalı olduğunu ifade etmişler, her ikisi de akciğerle ilgili, yani eski tıbba göre, sirkenin akciğerler üzerinde olumlu etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazı toplam 831 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar