1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DOĞPA SEZONA HAZIR
DOĞPA SEZONA HAZIR

DOĞPA SEZONA HAZIR

Öğretmenliği bırakarak mobilyacılık sektörüne giren Doğpa Mobilya İşletme sahibi Bayram Ali Alpan, 30 yıllık tecrübelerini anlattı. Yüzde 100 yerli üretim olduklarını bildiren Alpan, düğün sezonuna hazır olduklarını söyledi

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Doğpa Mobilya İşletme sahibi Bayram Ali Alpan, ürünlerinin yüzde 100 yerli olduğunu söyleyerek düğün sezonuna hazır olduklarını kaydetti. Mobilyacılık sektörünün her sene daha iyiye gittiğini ve kendilerinin de yenilikleri, değişiklikleri, gelişmeleri takip ettiğini belirten Alpan, “Vatandaşlara satış öncesi ve satış sonrası hizmet veriyoruz. Ürünlerimiz herkese ve her keseye uygun. Konya’nın gelişimine ayak uyduruyoruz. Daha kaliteli ürünler sunmayı ve müşteri memnuniyetini esas alıyoruz.” şeklinde konuştu.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Bayram Ali Alpan. 1956 yılında Konya Çumra’da doğdum. İlk önce öğretmendim. Sonra istifa ettim ve 30 yıldır mobilyacılık sektöründe çalışıyorum.

Ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ürünlerimiz yüzde 100 yerli. Yüzde 95’i İnegöl’de üretilen mallar. Neden İnegöl? Çünkü İnegöl iyi bir trend yakaladı. CNC makinaları ve teknolojiyi kullanmak suretiyle çok büyük ve mükemmel ürünleri seri bir şekilde üretiyorlar. Üretimlerinin yüzde 50’sini dışarıya satıyorlar ihraç ediyorlar yüzde 50’sinide iç piyasaya sunuyorlar. Üreticilerin bu teknolojiyi bu kaliteyi yakalamaları bize yansıyor. Bizden de müşteriye yansıyor. Bu yeniliği takip edemeyenler geride kalırlar dolayısıyla başarısız olurlar. Başarılı olmanın yolu teknolojiyi, değişimi, yeniliği, gelişmeleri takip etmekten geçer. Bizde ürünlerimizde yenilikleri ve gelişmeleri takip ediyoruz.

Hedef kitleniz hangi kesimleri oluşturuyor?

Bizim ürünlerimiz orta ve ortanın üstü kesimlere hitap ediyor. Çok ekonomik denilecek ürün yok. Müşterisinin en fazla olduğu kesimi seçtim. 50-60 bine satılan koltuk takımları da var ama bizim müşteri kesimimiz 50 binlik koltuk takımını almaya müsait değil. Mağazalarımız da buna müsait değil. Paraya göre kalite artıyor dolayısıyla hem hesaplı olsun hem de çok kaliteli olsun mantığı çok da mantıklı değil.  Çok kaliteli bir ürünü de ucuza vermek mümkün değil. Nimet külfet dengesi yani ne kadar kalite varsa ona göre maliyet artıyor müşterilerimizde buna göre oluşuyor.

30 senedir bu sektördesiniz, günümüzde ne gibi değişiklikler var?

30 sene öncesiyle günümüz arasında çok fazla fark var. Yatak odası takımını 30 sene önce böyle sergileyerek satmıyorduk. Sadece gardolabı asker dizer gibi duvara dizerdik komidinleri gardolabın içinden çıkartıp da sunardık. Karyolanın başlığını gösterme şansımız hiç yoktu çünkü onu da gardolabın arkasında muhafaza ediyorduk. Sunum ve müşteri beğenisi açısından 30 yıl öncenin mobilyasıyla şimdinin arasında ciddi farklar var. Kalitenin artması ve sunumun değişmesi anlamında iyi anlamda çok fark var. Döviz anlamında insanların gelirlerine göre bir değerlendirme yaptığımız zaman fiyatlarda değişen bir şey yok. O zamanın şartlarına göre bir memur 10 maaşıyla hallediyorsa bugün de 10 maaşıyla fevkalade bir şey alabilir.

Vatandaşlara nasıl hizmet veriyorsunuz ve sağladığınız kolaylıklar neler?

Mobilyada satış öncesi ve satış sonrası hizmet vardır. Satış öncesi dediğimiz mağazadayken bir ürünün kalitesi, fiyatı, sunum, ödeme kolaylığında müşteriye hizmet vermektir. Satış sonrası hizmetler de sattığınız ürünün arkasında durmaktır. Bu ürünü ben sattım 5 sene sonra da bu üründe meydana gelecek herhangi bir arızayı, eksikliği de giderebilirim diyebilmektir.  Resmi olarak ürün garantisi 2 yıldır ama biz firma olarak diyoruz ki bizden, ürünümüzden kaynaklanan hataları  5 yıla kadar gideririm. Yani 5 yıl garanti veriyoruz. Bunun yanı sıra ödemede çok ciddi kolaylıklar sağlıyoruz. Peşin fiyatına 25 ay taksit yapıp 1 TL dahi vaade farkı almıyoruz. Ayrıca evi taşınacak olan müşterilerimize de, eşyamıza mobilyamıza zarar gelmesin diye taşımasına bile yardımcı oluyoruz.

Vatandaşlar mobilya alırken neye dikkat etmeliler?

Müşteri ilk olarak görselliğe bakıyorlar. Görselliğin yanı sıra garantisine ve kalitesine dikkat etmesi gerekiyor. Sıradan bir kumaşla çok kaliteli bir kumaş arasında yüzde 300 fark vardır. Tabi bu çok kaliteli kumaşı kullandığınızda bu fiyata da yansıyor. Müşteri firmaya güvenmeli, firma müşteriye o güveni vermeli. Müşterinin kafasında; bu firma benim ürünümün arkasında durur mu, üründe değişiklik yapabilir mi, istediğim ürünü istediğim zaman getirebilir mi, aynı ürünü getirebilir mi gibi soruların olmaması gerekiyor. Yani firma bu güveni sağlamalı müşteride. Mağazada gösterilen ürünün bir santimi bir noktası değişmeden müşterinin evine kurulması gerekiyor. Kalite önemli. Bugün alayım üç sene sonra değiştireyim mantığı bizim firmamızda geçerli değil. Kalite, güven ve ödeme seçeneğine baksınlar.

Tercih edilmenizin nedenleri neler?

 Bizi tercih etmelerinin en başında kalitemiz, çeşitliliğimiz ve ödeme kolaylığımız var. Biz her sezon ve her düğün sezonu öncesi dersimize iyi çalışıyoruz. Hazırlıklarımız tam. Orta ve ortanın bir üstü dediğimiz kesime hitap ettiğimiz için fiyat aralığımız 3 bin ile 8 bin arasında değişiyor. Herkese ve her keseye uygun olduğu için de bizi tercih ediyorlar. Doğpa yaklaşan düğün sezonuna için hazırlıklarını tamamlamış halde müşterilerini bekliyor.

Hedefleriniz neler?

Rabbim bize ömür verdiği müddetçe rızkımızı ve bizle birlikte çalışanların rızkının kazanılmasını temin etmek. Çok zengin olup paranın arkasından koşmak değil sadece rızkımızı kazanmak için çalışmaya devam edeceğiz. Hedefimiz daha fazla şube açmak çünkü Konya büyük bir şehir.  Her gün gelişen ve gelişmeye de devam eden bir şehir. Bizim en büyük hedeflerimiz gelişen Konya’nın gelişimine ayak uydurmak, çeşitliliğe devam etmek ve helalinden rızkımızı kazanmak. Daha fazla hizmet etmek daha fazla ekonomiye katkıda bulunmak. Gelişmelere, yeniliklere, teknolojiye ayak uydurmak ve müşterileri iyi tahlil etmek gerekiyor. kaliteli ürün sunmak. Müşteri memnuniyeti olmazsa olmazımızdır. Müşteri memnun olur ki komşusunu sana yönlendirir. En güzel en etkili reklam yönü de budur. Hedefimiz müşteriyi memnun etmek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.