1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Doğru Tercih, Doğru Okul!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğru Tercih, Doğru Okul!

A+A-

Sınavların tamamlanmasının ardından lise, üniversite, okul ve bölüm seçimi ve tercihleri dönemine girmiş bulunmaktayız. Bugünlerde öğrenci ve ailelerimizi heyecan ve stres içinde tercihler konusunda bir bilgi arayışı içinde göreceğiz.

Ortaokul bitirip liseye gidecek öğrenciler, ortak sınavlar ve okul başarı puanlarından oluşan yerleştirme puanları (YEP) ile, 6 Temmuz – 16 temmuz tarihlerinde e-okul üzerinden tercihlerini yapabileceklerdir. Tercihleri kendileri bireysel olarak yapabilecekleri gibi, okullardaki tercih komisyonlarından danışmanlık hizmeti de alabileceklerdir.
Tercihleri yaparken kendi yüzdelik dilimleri ile okulların 2014 yılında öğrenci alımlarında oluşan yüzdelik dilimlerini karşılaştırıp 5 puan üstünden, 5 puan da altından olmak üzere tercihlerini yapabilirler. Örneğin, yüzdelik dilimi, %12 olan bir öğrenci, yapacağı 25 adet okul tercihinin 10 tanesini % 12 nin üzerindeki okullardan, kalan 15 tercihi ise kendi yüzdelik dilimi ile % 17 lik dilim arasında kalan okullardan yaparak, bütün seçeneklere açık bir tercih sıralaması yapmış olacaklardır. Sonrasında okul müdürlüklerinden tercihleirni onyalatarak, tercihlerini yapmış olacaklardır.
Tercihler konusunda yoğun bir bilgi karışıklığı oluştuğunu da görmekteyiz. Hemen her gün tercihler üzerine söylenen tavsiye, nutuk ve söylevlerin çocuklar ve aileler üzerinde bir baskıya neden olduğunu söyleyebiliriz. Tercihler, şöyle önemli, böyle daha önemli, mutlaka ölü tercih olmasın, gidip okulları görsünler gibi herkesin yapamayacağı önerileri duymaktayız.
Aslında tercihler öğrencilerimiz tarafından yıl içinde yapılmıştı. Tercihin, okulun bitiminde değil de, devam ederken, öğrenim sürecinde yapılmış olduğunu düşünüyorum. Her öğrenci yıl içindeki tutum ve davranışları, çalışma alışkanlıkları ile bu tercihleri yapmışlar, hangi okullara gitmek istediklerini belirtmişlerdir. Bu noktada bilinçli tercih yapanlar, derslerine çalışmışlar, kendi ilgi ve yetenklerinin farkına varıp, okul ve meslek seçiminde önemli mesafe katetmiş bulunmaktadırlar.
Bu yolu seçmemiş öğrencilerimizin, gelecek kaygısı ve çevreden aldıkları olumsuz geri bildirimler nedeniye moralleri fazlasıyla bozulmaktadır. Hayat, insanlar kadar acımasız değil ve bu öğrencilerimize bir şans daha vermektedir. İyi bir okula yerleşemeseler de, gittikleri liselerde çalışarak, çabalayarak istedikleri hedeflere ulaşabilecek başarıyı yakalayabileceklerdir. Çünkü, lise sonrasında, üniversite sınavları, bu öğrencilerimize bir fırsat daha sunmakta ve telafi etmelerine olanak sağlamaktadır.
Bu bilgiler ışığında, YEP puanları iyi olan öğrenciler bir okula yerleşmek için kendi imkan ve durumlarına uygun bir tercih yapmaları önemlidir. Çünkü, iyi bir lise, iyi bir çevre, daha çok fırsatlar, daha disiplinli çalışma ve daha iyi bir üniversite demektir. Bu nedenle tercihlerini yaparken gidecekleri okulların öğretim şeklini, ortamını, pansiyon durumunu, mezunlarının kariyer durumları gibi unsurları değerlendirerek tercihlerini yapmalıdır.
YEP puanı düşük olan öğreciler de, kendi imkanları doğrultusunda bir okula yerleşeceklerdir. Hayatlarının baharındalar ve hiç bir şey için geç kalmış değillerdir. Gidecekleri okulda derslerine çalışıp, buradaki eksiklerini lise eğitimi ile üniversite sınavında telafi etmeleri için bir fırsatları daha vardır. Bu nedenle kendilerine olan inanç ve özgüvenlerini kaybetmesinler, çünkü onlara her zaman ihtiyaçları olacaktır. Selam ve dua ile.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.