1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. Doğu Guta’ya duyarsız kalmayın
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğu Guta’ya duyarsız kalmayın

A+A-

Suriye savaşı milyonlarca insanın hayatını mahvetti. Anneler, babalar öldü. Çocuklar yetim kaldı. Milyonlarca insan sakat kaldı ve yine milyonlarca insan evini yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Suriye meselesi konusundaki samimiyetsizlik maalesef yardımların bölgeye ulaşmasında da yaşanıyor. 
Az çok bu meseleleri takip edenler, hangi yardım kuruluşunun hangi örgütün elindeki bölgeye yardım götürdüğünü bilir. Yani aslında mesele, mazlumlara, aç ve açıkta kalanlara yardım etmek değil… 
Kendi düşüncesindeki örgütlerin ‘fethettiği’ bölgede kalıcı olması için yardımlarla propaganda faaliyetinde bulunmak asıl mesele… 
Suriye savaşının en büyük etkisi bu oldu, benim üzerimde… İslami jargonu en derin şekilde kullanan yardım kuruluşları, destekledikleri örgütlerin bölgesine yardım götürdü. Bu nedenle yardım kuruluşlarına olan inanç gittikçe yok oldu.
Ancak yapacak bir şey de yok. Gönderdiğiniz yardımın yarısı istemediğiniz yere gitse bile en azından bir kısmı gariplerin boğazından geçecek diye düşünüyorsunuz. 
Yardım yapmak gerekiyor.
Doğu Guta’yı her düşündüğümde yardımlara devam etmek gerektiğini görüyorum… Dünyanın gözü önünde insanlar burada açlığa ve bombalara mahkum ediliyor. Doğu Guta’da yarısı çocuk yaklaşık 400 bin sivil, 5 yıldır gıdasızlık, ilaçsızlık ve yoğun saldırılarla mücadele ederken, son 1 aydır bu şartlara dayanamayarak ölen bebeklerin sayısı artıyor.
Bu nedenle ülke olarak mazlumların yanında olmaya devam etmeliyiz.

Bu yazı toplam 690 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar