1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Doğum-Yaşam Ve Ölüm
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Doğum-Yaşam Ve Ölüm

A+A-

Yazıma nasıl başlasam diye düşündüm.
Ölümden kaçış yok, kim olursan ol, ölümü tadacaksın mı desem,
Vakti gelince herkes ecel şerbetini içecek mi desem,
Yoksa , bir söz vardır :
“İman ile paranın kimde olduğunu Allah bilir” mi desen.
Yoksa
Hani Koca Yunus’tan bildiğimiz bir şiir var :
Bir garip ölmüş diyeler
Üç günden sonra duyalar
Soğuk su ile yuyalar
Şöyle garip bencileyin diye sürdürsem dedim.
Eskilerin bir sözünü hatırlarım. Bir yerin delisi ne kadar çoksa, velisi de çoktur derlerdi.
İster veli, ister deli deyin. Geçtiğimiz günlerde trafik terörüne kurban verdiğimiz ve bir çoğumuzun ’poşetli dede' diye tanıdığımız bu dedenin sırrı çözüldü.
Konya'da sokaklarda yaşayan, halk arasında ’Garip’ veya ’Poşetli dede’ olarak tanınan
75 yaşındaki Mehmet Keleş’in, iki kamu bankasında yaklaşık 1 milyon 100 bin lirası olduğu ortaya çıktı. Ne derler ?
“Zenginin malı, züğürdün çenesini yorar” Ben işin bu tarafındayım.
Konya’da sokaklarda yaşayan, çevredekilerin verdiği para ve yemekle geçimini sağlayan, kıyafetin üzerine üşümemek için poşet giyen ve kentte herkes tarafından sevilen ’Garip’ veya ’Poşetli dede’
Lastiğin altında ezilen yaşlı adam öldü. Yaşlı adamın üzerinden bir parça ekmek ve çok sayıda poşet çıktı. Polis de ’Poşetli dede’nin kimliğini belirlemek için çalışma başlattı. Yapılan araştırma da bu kişinin Çorum nüfusuna kayıtlı 75 yaşındaki Mehmet Keleş olduğu 3 kız kardeşinin olduğunu, ancak kardeşlerinden 85 yaşındaki Zeynep Yar’ın, Çorum’da yaşadığını ve diğerlerinin öldüğü ortaya çıktı.
Araştırmayı derinleştiren polis, Mehmet Keleş’in iki kamu bankasındaki hesabında yaklaşık 1 milyon 100 bin lira parası olduğunu saptadı. Çorum’da iki evlilik yapan Mehmet Keleş’in, çocuğu olmadığı ve iki eşinden de boşandığı öğrenildi. İkinci eşinin ise Keleş’in sokaklarda dilencilik yaptığı için evi terk ettiği öne sürüldü. Mehmet Keleş’in, eşi evi terk ettikten sonra Çorum’dan ayrılıp Ankara, İstanbul ve İzmir’de sokaklarda yaşadığı; 34 yıl önce de Konya’ya geldiği öğrenildi.
Konya’da sokaklarda yaşayan çevredekilerin verdiği yemekle karnını doyurup, verdiği paraları toplayan “Poşetli dede” yok artık.
Dayısı Mehmet Keleş’i en son 34 yıl önce gördüğünü belirten Erda, "Dayım, askerden geldikten sonra psikolojisi bozulmuştu. İki evlilik yaptı ve ayrıldı. 1972 yılında İstanbul’a benim yanıma geldi. Bir süre kaldı. 34 yıl öncede Konya’ya geldi. 34 yıldır da ben hiç görmedim" diye konuştu
Dayısı Keleş’in ilkokul mezunu olduğunu belirten Erda, "Dayım ilkokul mezunu. Gezerek kendini yetiştirdi. Köyde herkeste emeği var. Çok iyi bir insandı" dedi. Dayısı Mehmet Keleş ile Konya’da 3 kez görüştüğünü belirten yeğeni Sevim Arslan ise şunları söyledi:
"Ablam ve annem ile daha önce Konya’ya 3 kez geldik. Hatta en son geçen Kurban bayramında geldik. Çorum’a götürmek istedik. Ancak gitmek istemedi. Eşlerinden ayrıldıktan sonra köye ve hayata küstü. Konya’da da kaldığı her hangi bir yer yoktu. Onu sokaklarda buluyorduk. Köyde de eski bir evi vardı ve yıkıldı. Bir kaçta küçük tarlası var. Borcumu var, parası mı var, hiç bilgimiz yok.
Halkın ’Garip’ ve ’Poşetli dede’ olarak tanıdığı Mehmet Keleş’ten geriye ise sosyal paylaşım sitelerinde atom bombasını anlattığı görüntüleri kaldı.
Şimdi düşünelim isterseniz.
Ne olursanız olun, hayat boş. Belki de “Poşetli dede” eşlerinin ve dünyanın kahrına dayanamayıp böyle bir yaşamı terk etti. Bu yaşamdan ve ölümden hepimizin ibret alması gerektiğini düşünüyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.