1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Dokunulmazlıklar Kalkarsa !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Dokunulmazlıklar Kalkarsa !..

A+A-

Ben kendimi bildim bileli bu söz özellikle siyasi arenada konuşulur.
“Dokunulmazlıklar kalksın !”
Bunu zaman zaman muhalefet, zaman zaman da iktidar dillendirir. Ancak bildiğim kadarıyla darbe dönemleri hariç hiçbir vekilin dokunulmazlığına dokunulmadı.
Meydan okuyanları gördük.
Haydi diyenleri işittik.
Ancak sadece ağızlarda sadece sakız olarak çiğnendi.
Son dönemlerde yine bu sakız çiğnenir oldu ama, sadece çiğneniyor. İcraatı yine göremiyoruz.
Gündem değişti.
Başbakan ve hükümet değişecek.
Dokunulmazlıklar kaldırılmalı.
Hem de hemen kaldırılmalı ki, ak g.., kara g. Ortaya çıksın.
Herkes hesabını versin.
Ama dokunulmuyor, dokundurulmuyor.
Vebal kimin ?
Bunun cevabını da siz verin.
Pek ihtimal vermiyorum, bu hikaye yine devam eder gider de, malum kişilerin ve partililerin dokunulmazlıklar kalkarsa, erken seçim mi olur?
Ankara’daki saldırılar ile…Terör örgütü PKK’ya; Ve onun siyasi uzantısı HDP’ye yönelik toplumdaki nefret öyle büyüdü ki, halkın bu tepkisini sonunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde dile getirdi..
Klasik olarak;Beştepe’de muhtarlara seslenen Erdoğan, TBMM üyelerine açıkça seslenerek, HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için çağrı yaptı.
Yine söylüyorum, hani ne oldu ?
Birkaç kişi hakkında sözde fezleke ve savcılıkların açtığı soruşturmanın dışında aradan zaman geçmesine rağmen bir adım atılmadı, hatta arpa boyu yol kat edilmedi.

İfade ettiğimiz gibi, bardağı taşıran nokta, terörist cenazelerinde boy göstermeyi alışkanlık haline getiren HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer’in, Ankara’daki canlı bombanın taziye evine gidip üzüntülerini paylaşması oldu. Partisi de buna sahip çıktı.
Bence Türkiye’nin içinde büyük bir kesimin tepkisini alan, nefret duyguları uyandıran Van’daki bu davranış, belki de yeni bir sürecin habercisi oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütüne” dedi “Yardım eden milletvekili değil, teröristin ta kendisidir.” Dedi. Bende bir Türk Milletinin ferdi olarak Cumhurbaşkanı’nın bu söyleminin altına imzamı koyarım.HDP Milletvekillerinin benzer tutumları da göz önüne alınarak, birtakım kararların alınması gerekir. Herkes de bu sorumluluktan ve vebalden kaçmamalıdır. MHP’de bu noktada hükümete destek veriyor. CHP ise MHP’ye yaklaşıyor.
Hukukçu değilim ama, hukukçu dostlarımın dediğine göre Türk Ceza Kanunu’na göre suç sayılan “Suçu ve suçluyu övme” ya da “Suçluya yardım ve yataklık” gibi fiiller, belki de, hazırlanacak fezlekelerin dayanağı olacak. Delillerin toplanması, Adalet Bakanlığı’na gönderilmesi, sonra TBMM Başkanlığı’na iletilmesi ve de olası oylanması sonrasında ne olur, neler olabilir?
Bu yoldan hareketle, bazı milletvekillerinin olası dokunulmazlıkların kaldırılması durumu, sadece TBMM’nin sandalye sayısını değil, Türk siyasetini de direkt olarak etkiler.
TBMM’deki bu olası boşalmalar nedeniyle, belki bir erken seçim dahi gündeme gelebilir. Bu durumda -bugün için- kim zararlı çıkar böyle bir erken seçimden?
Kuşku yok ki, en başta HDP.Bu partinin barajın altında kalması –bugün için- çok büyük ihtimal.Bu durum, kimin işine yarar?Elbette ki, birinci parti olan AK parti’nin.
Birileri buna;
“Bir taşla iki kuş vurmak” demiyor mu?
MHP Olağanüstü genel kurulu çözülemeyen bulmaca gibi. Genel kurul yapılacak mı, Akşener başkan olacak mı ?
Tabi ki bütün bunlar komplo teorileri.
Türkiye’de bugünden yarını kestirmek öyle kolay değil. Daha köprünün altından nice sular akacak. Bekleyip görelim.

Bu yazı toplam 397 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.