1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Dolar- İşsizlik- Ekonomi...
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Dolar- İşsizlik- Ekonomi...

A+A-

Bilmem neyi yazsak ?
Bazen güncel, yaşadığımız konular, bazen genel konular , bazen desiyaset derken, daha önemli bazı şeyleri ise yazmakta ya gecikiyoruz, ya da pas geçiyoruz.
Ortalık sıcak,
Bir taraftan da mübarek ramazan ayının nerede ise ortalarına geldik.
Bazı küçük esnaf bayramı bekliyor.
Bütün umutlar Bayram alış verişinde ama, piyasalar yine de durgun. İnşaallah ramazan bayramına giderken, ramazan ayının son haftasında bir hareketlilik olurda, piyasalar, ekonomi bir nefes alır diyorum ama, tablo kötü görünüyor.
İşsizlik oranı açıklandı. Gerçi bilmem binde kaç azalmış ama, ben buna da pek inanmıyorum.
İşsizlik oranının yüzde 10.1'e gerilediği dönemde çalışan sayısı ise 27 milyonluk rakamla tüm zamanların rekorunu kırdı. İşsiz oranı ise 3 milyonun üzerinde. Şimdi Liseler ve Üniversiteler mezun verdi. Bunlarda iş peşindeler. Bu oran ve rakam ne ölçüde yükselir, birlikte göreceğiz. Sonra yaz ayları sonrasında kış ayları gelecek ve mevsimlik işciler işten ayrılacak. Bu ayrı bir sıkıntı. Geçmişte Başbakan Ahmet Davutoğlu mevsimlik işçileri belli bir yöntemle kadroya alacağını açıklamıştı ama, köprünün altından sular geçti ve yeni başbakan Binali Yıldırım bu konuda pek istekli görünmüyor. Bu da işsizliği artıracak gibi görünmektedir.
İşsizlik oranı Mart'ta yüzde 10.1'le 8 ayın en düşük seviyesine gerilemiş . İstihdam edilenlerin sayısı geçen yıla göre 1 milyon 400 bin artışla 27 milyon sınırına dayandı ve tarihi bir rekoru da beraberinde getirmiş. Hayırlı olsun…
Bütçe Mayıs'ta 3,7 milyar lira fazla vererek son 12 yılın en yüksek 5 aylık bütçe seviyesini görmüş. Buna da hayırlı olsun demekten başka ne denir ama, bence “Kazın ayağı” öyle değil gibi...
Bütçe geçen ay 3,7 milyar TL fazla verdi. 5 aylık fazla 9,1 milyar TL'yi buldu. İşsizlik 0,8 puan geriledi. Maliye Bakanı Naci Ağbal "Bu performansı jeopolitik gerginlik ve küresel krizi rağmen elde ettik" dedi.
Merkez Bankası Beklenti Anketi yayınlandı. Haziran beklenti anketine göre yıl sonu dolar/TL beklentisi 3.1008 oldu. 2016 yılı Haziran ayı için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 0,17 iken, bu anket döneminde yüzde 0,11 oldu.

Cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 7,80 iken, bu anket döneminde yüzde 7,64'e gerilemiştir. 12 ay ve 24 ay sonrası TÜFE beklentileri ise sırasıyla yüzde 7,60 ve yüzde 6,95 olarak gerçekleşti.
2016 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 3,11 TL iken, bu anket döneminde 3,10 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 3,22 TL ve 3,21 TL olarak gerçekleşti. Bakalım bundan sonraki zamanda neler nasıl gelişecek ? Bekleyip görelim…

Bu yazı toplam 255 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.