1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dolar oyununa karşı sıkı tedbir
Dolar oyununa karşı sıkı tedbir

Dolar oyununa karşı sıkı tedbir

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nca hazırlanan "2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı"'nda dünya ekonomisindeki gelişmelere ve temel göstergelere yer verildi.

A+A-

Programda, Türkiye ekonomisi, büyüme, istihdam ve yatırımlar konusunda 2019 yılı hedefleri sıralandı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı programa göre atılacak yeni adımlar, alınacak tedbirler ve ekonomiye ilişkin beklentiler şöyle:
KUR OYUNLARINA TEDBİR
Döviz kurlarında sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlenmesi ve aşırı oynaklık durumunda döviz satım ihaleleri yapılabilecek. Aynı zamanda spekülatif davranışlar gözlenmesi durumunda piyasaya doğrudan müdahale edilebilecek.
MERKEZ BANKASI VURGUSU
Para politikasının temel amacı fiyat istikrarı olacak. Temel para politikası aracı olarak kısa vadeli faiz oranlarının kullanılmasının yanı sıra zorunlu karşılık oranlarıyla Türk Lirası ve döviz cinsi likidite uygulamaları da kullanılmaya devam edilecek.
ADALETLİ PAYLAŞIM
Kısa vadede fiyat istikrarının yeniden tesis edilmesi, orta vadede sürdürülebilir büyüme ve adaletli paylaşıma yönelik ekonomik değişimin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Ekonomideki dengelenme sürecinin kontrollü bir şekilde devam etmesi sağlanacak.
İHRACATLA BÜYÜME
Ekonomik büyümenin özellikle mal hizmet ihracatı kaynaklı olması bekleniyor. İhracatı artırmak amacıyla yerli üretim, teknoloji ve Ar-Ge yatırımları kamu-özel işbirliği modeli geliştirilecek. Katma değerin tarım sektöründe yüzde 1.5, sanayi sektöründe yüzde 1.6, hizmetler sektöründe yüzde 2.6 oranında artacağı tahmin ediliyor.
ZORLUKLARA İNAT İSTİHDAM
Sürdürülebilir büyüme nitelikli insan gücüyle sağlanacak. İnsan gücüne ilişkin projeler hayata geçirilecek. Gelecek yıl ekonomideki dengelenme süreci, bu sürecin ima ettiği düşük büyüme oranları çerçevesinde istihdam artışının bir miktar hız keserek bir önceki yıla göre 439 bin kişi artması bekleniyor. Türkiye'nin 2019'da elektrikteki kurulu gücü yüzde 5 artırılarak 94 bin 760 megavata çıkarılacak. Yerli imalat kullanım şartı içeren 2 bin 200 megavat kapasiteli iki YEKA yarışması düzenlenecek.
MÜCADELE EŞGÜDÜMLE YAPILACAK
Para politikası, finansal istikrarı da gözetecek şekilde enflasyon hedeflemesi çerçevesinde yürütülerek maliye politikasıyla eşgüdümü güçlendirilecek. Enflasyonun 2019 sonunda yüzde 15.9'a inmesi hedefleniyor. Personel giderleri Ocak-Temmuz'da sırasıyla yüzde 4 ve yüzde 5 olarak uygulanacak. Bu yılın ikinci döneminde 2019 yılı ilk 6 aylık dönemde enflasyonun maaş artışının üzerinde olması durumunda enflasyon farkı ödenecek. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.