1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Doları aşağı çekecek 6 milyar dolarlık adım
Doları aşağı çekecek 6 milyar dolarlık adım

Doları aşağı çekecek 6 milyar dolarlık adım

Kamu sözleşmeleri ve ihalelerinin ardından serbest bölgelerde de TL ile ticaret zorunlu hale geliyor. Bakan Zeybekci’nin açıkladığı yeni hamle ile 6 milyar dolarlık döviz talebi piyasadan çekilmiş olacak. Uygulama yakında devreye girecek.

A+A-

Ekonomi gündemi, yurt içi ve dışında yaşanan olaylar ile cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik referandum çalışmalarına ilişkin basın toplantısı düzenleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, serbest bölgelerde TL ile ticaretin zorunlu hale geleceğini açıkladı. Zeybekci, döviz kurundaki oynaklığın ne kadar süreceğine yönelik bir soru üzerine kısa vadeli borç mükellefiyetlerine ilişkin bir sıkıntı olmadığını vurguladı. Türkiye’nin Merkez Bankası’ndaki net döviz varlıklarının arttığını dile getiren Zeybekci, hükümet olarak dolarizasyondan çıkmak için çalışmalar yaptıklarını anımsattı.

20 MİLYAR $ TİCARET

Zeybekci, “Birkaç gün içinde de bunu da çıkarmış olacağız. Bizim serbest bölgelerimiz var. Buradaki ticaret hacmimiz 20 milyar doların üzerinde. Bir kararla serbest bölgelerdeki işletici şirketlerin uyguladıkları tüm ücretlere TL zorunluluğu getiriyoruz. İkincisi serbest bölgelerden Türkiye’ye, Türkiye’den de serbest bölgelere satışlarda bir döviz zorunluluğu vardı. Bu da Türkiye’de hiç gerek olmadan yaklaşık 6 milyar dolarlık bir döviz talebi yaratıyor. Bu da TL zorunluluğu haline getirilerek, bu talep piyasadan çekilmiş olacak” dedi.

HAFTA SONU ÇIKIYOR

Zeybekci “Dövize olan aşağı doğru çekmeye devam ediyoruz. Türkiye’ye net girişleri artırırken bir taraftan talebi çekerek aslında bu iki kat etki gösteriyor. Bunları da yan yana koyduğumuz zaman Türkiye’de TL’nin değeri, kurla ilgili bir maliyeti yaşamış olmayı pek gerçekçi bulmuyorum” dedi.Zeybekci uygulamayı hafta sonu devreye almayı planladıklarını söyledi.

Bu, 80 milyona yapılan bir hakaret

Zeybekci, kendisine yönelik olumsuz yazı nedeniyle Alman Bild gazetesine dava açtığını belirterek “Bir ülkenin bakanına ve siyasilerine yapılmış olan saldırı, o ülkenin tamamına yapılmış olan saldırıdır. 80 milyon ülke vatandaşına yapılmış olan bir saldırıdır. Bu, milletin 80 milyonuna yapılan bir hakarettir” dedi. Zeybekci Alman hükümetine de “Hep beraber uyanık olalım, ilişkilerimizin bozulması için planlı ve provokatif bir hareket görüyoruz. Aklıselime davet ediyoruz. Onlara da diyoruz ki ‘buna karşı tepkinizi dostum olarak görmek istiyorum. Almanya ile aramızdaki ilişkileri dinamitleyen bir zihniyet var. Alman kamuoyunda algı operasyonu düzenleyen, iki hükümet arasındaki olumlu havayı ortadan kaldırmak isteyen bu zihniyete asla müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

İHRACATTA TARİHİ ZİRVE GELEBİLİR

Bu yıl dış ticaret konusunda iddialı olduklarını kaydeden Bakan Zeybekci, şunları söyledi: “Şu anda dünyadaki en iddialı yatırım teşvik sistemine sahibiz. Bununla ilgili bakanlığımıza çok önemli başvurular var. Yakında birçoğunu duyacaksınız. Birkaç hafta içerisinde Bakanlar Kuruluna bunu arz edeceğiz. İhracat seferberliğiyle ilgili istediğimiz sonuçları almaya başladık. Kasım itibarıyla bugüne kadar ortalama yüzde 10’un üzerinde bir artış yakalamış olduk. Mart sonu itibarıyla dileğim, rakam ve artış anlamında bir tarihi zirvedir. Bu tarihi zirveyi yakalama hedefimiz var. Türkiye’nin pozitif anlamında konuşacak çok şeyi var. Bu yıl ihracatla ilgili hedefleri tutturursak net anlamda 13-15 miyar dolar civarında artı döviz girdisi olacak. Turizm ve hizmet sektörü ile ilgili de hedefleri tutturursak, buradan yaklaşık 10 milyar dolar civarında iyileşmesi olabileceğini göreceğiz.”

İngiltere’de Brexit’i konuştuk

İngiltere ziyaretinde gerçekleştirdiği temaslara ilişkin bilgiler veren Bakan Zeybekci, “İngiltere’de iki değerli bakanla Brexit’i konuştuk. İngiltere, Avrupa Birliği gelişmelerini konuştuk. İngiltere, Türkiye, AB üçlü gelişmelerini konuştuk” ifadelerini kullandı.

Milli para ile ticaret 15 ülkeyle yapılacak

Rusya’ya bugün gerçekleştirilecek ziyarette milli para kullanımına yönelik anlaşmanın gündeme gelip gelmeyeceğine yönelik bir soruya karşılık Ekonomi Bakanı Zeybekci “Milli paralarla ilgili her iki ülke devlet başkanının talimatı var. Ekonomi bakanları olarak da görüştük, merkez bankalarımızı bir araya getirdik. Swap Anlaşması’nda da son noktaya gelindiğini tahmin ediyorum, belki bu gidişimizde tamamen bitirebiliriz” yanıtını verdi. Milli paranın kullanılmasına yönelik çalışmalar konusunda da Zeybekci, ilk etapta Güney Kore, Balkan ülkeleri, İran, Azerbaycan, Irak, Suudi Arabistan dahel 15 ülkeyle milli para kullanımının öngörüldüğünü dile getirdi.  Bakan Zeybekci, “Almanya ile milli para diyeceğim ama Mark yok artık. Bizde TL orada Euro var” dedi.     

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.