1. WEB TV

  2. HABER VİDEOLARI

  3. Domalan mantarı hakkında neler biliyoruz? Domalan mantarı nerelerde bolca bulunur?

Domalan mantarı hakkında neler biliyoruz? Domalan mantarı nerelerde bolca bulunur?

Konya Ovası'nda bu yıl yağmurun bol olduğu yıllarda bolca bulunan domalan mantarının bu yıl da bol olması bekleniyor.

Konya ve yöresindeki vatandaşlar domalan mantarını toplamak için Konya ve yöresindeki vatandaşlar dağlara tepelere akın ediyor. Domalan bulmanın ise birçok farklı yöntemi var.

Karaman ise bölgede sezonu ilk açan ili oldu. Karaman’da sezonunun başlaması nedeniyle genç yaşlı demeden herkes arazilere akın ederek bastonla domalan mantarı arıyor

Büyük ilgi gören ve afrodizyak özelliği olduğu belirtilen domalan mantarını toplamak isteyen vatandaşlar, arazileri karış karış dolaşıyor.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte ailecek arabalarla mantar toplamaya çıkan vatandaşlar, topladıkları mantarı ya evde tüketiyor ya da semt pazarlarında kilosunu 80 TL'den satıyor.

Genellikle Konya, Aksaray ve Karaman’da bazı yerlerde bulunan bir trüf mantarı çeşidi olan Domalan Mantarı, hemen her yerde yetişebiliyor ancak oldukça nadir bulunan bir tür olduğu için oldukça yüksek değerde alıcı buluyor.

Yağışa bağlı olarak sayısı artan bir mantar türü. Yağış ne kadar fazla olursa arazide domalan bulmak o kadar kolay oluyor. Bu özelliği ile de çiftçilere verimli bir yılı da müjdelemiş oluyor. Domalan kırmızı et kadar besleyici ve çok lezzetli bir mantar türü.

Terferia cinsi olan ve birkaç çeşidi bulunan bu mantar türünün, özellikle kumlu topraklarda yetişiyor.

Doğada domalan mantarını birçok bulma yöntemi var. Bunlardan en önemlisi ve dikkat çekeni toprağın kabarması ve mantarın etrafında çıkan sarı çiçek.

Toprak biraz kabardıysa orada domalan mantarının olma ihtimali artırıyor. Mantarı çıkarırken, çok dikkatli olunmalı. Domalan mantarını çıkarmak için özel sopalar bile var. Mantarı arama zamanı yağmurdan 10 ila 14 gün arasıdır.

Konya'nın birçok ilçesinde ve yöresinde rastlanan domalan mantarına yoğunlukla, Karapınar, Çumra, Ereğli, Kayacık Güvenç Köyü, Eskil, Eşmekaya köyü, Altınekin, Obruk'ta çokça rastlanılıyor.

Trüf mantarını çeşidi olan domalan mantarı Diğer mantarlardan farklı olarak toprağın altında yetişir. Bu mantar; küremsi, birazca uzun ve armut veya soğan, patates şeklinde, 3 cm kadar ceviz büyüklüğündedir. Yüzeyi derin, dar oluklu, labirent gibidir.

Dış kısmı kösele gibi, esnek ve sarı esmer renktedir. Gençken saman rengindedir, daha sonra esmer ve pas rengine değişir. Yüzeyi ince tüylüdür, bilhassa dibinde, bükülmüş yuvarlak, ince esnek iplikler vardır. Oldukça nadir bulunan bu mantar her yerde yetişebilir. Özellikle kumlu iğne yapraklı ve çam meşçereleri toprağında yapısı toprak içinde olmak üzere gelişir. Temmuz-ekim ayları arasında görülür.

İlkbaharda yağmur sonrası hemen kuruyan kumlu topraklarda fruktifikasyonu toprak altında yetiştiğinden toprak yüzeyinde oluşturduğu çatlaklardan bulunabilir. Konya ve civarında ve Şanlıurfa ve civarında Kumi otuyla birlikte mikorizal olarak yaşamaktadır.

24 Mart 2019 Pazar 23:36

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar