1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Döngel Ve Boşanmalar
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Döngel Ve Boşanmalar

A+A-

Ömer Döngel hocayı takip eder ve zevkle izler ve dinlerim. Çoğu zaman çoşkulu, çoğu zaman da düşündürücü bir üslupla insanları doğru yönde etkilemekte mahir bir kişiliktir.. Bir TV programında da kendisiyle bir süre birlikte olmuş, sohbet etmiştim.
Konya’da “Aile akademisi eğitimleri kapsamında düzenlenen, “mutlu aile, huzurlu toplum “ konferansını izledim. Bir yandan izledim, bir yandan düşündün ve toplumun halini gözlerimin önüne getirdim.
Döngel hoca özellikle son dönemlerde aile içindeki huzursuzlukların temelinde yatan şeyin sevgisizlik olduğunu çok net biçimde anlattı. Samimi olmayan sevgilerin, çıkar ilişkilerin ise toplumu, aileleri kökünden sarstığına işaret etti.
Evlilik yıldönümünde erkeğin hanımına bir hediye alması sevgi değildir ama, bir hazdır. Varsa alırsınız. Bu imkan meselesidir. Sevgi daha başka şeydir. Bunu kadında bilmelidir. Var ve yokluğu anlamalıdır” dedi.
En çok dikkat çeken şey ise son yıllarda boşanmaların çok arttığını ve her yıl evlenen 5 kişiden birisi boşandığını, bunun en büyük nedeninin ise kadın olduğunu, yuvayı dişi kuşun yaptığını, erkeğinde buna ayak uydurması gerektiğini söyledi.
Psikoloj Prof. Dr. Üstün Dökmen’i bir konferansında dinlemiştim. O da iki kişinin yaptığı tartışma ve kavgada mutlaka ikisinin de hangi oranda olursa olsun hatalarının bulunduğunu, iki elin çarpışması sonunda ses çiktiğini, tek eli ne kadar sallarsanız ses çıkmayacağını belirtiyordu. Eğer iki el çarpışırşa ses çıkacaktır. Yani ailelerin parçalanmasına, ayrılmasına her iki tarafta katkı yapmaktadır. Bu sesin çıkmaması için bir kişinin sukut etmesi gerektiğine işaret etti.
Mısır Kralı 10. Sentinus diyor ki:
“Rüzgarın yönünü değiştiremeyeceğine göre, sen rüzgara uymalısın”
Ancak maalesef günümüzde aileler ve yetiştirme tarzları nedeniyle herkes rüzgâr benim diyor ve boşanmalar böylece artıyor. İzzet, edep kalmayınca çıkan korkunç sonuç bu. Toplumu ayakta tutan ailedir.Aile bozulur, aileler parçalanırsa bu aileden doğacak çocukların gelecekteki oluşturacağı toplumu siz düşünün. Evliliklerin yıkılmasında çok nedenler olabilir, yada incir çekirdeğini doldurmayan nedenler vardır. Ancak darlığın dirlik azdırdığı da bir gerçek. Bu nedenle evliliklerde en çok tartışma nedeni 'para' Yapılan araştırmalar göstermiştir ki:
Çiftlerin, yüzde 29’u ev işleri, yüzde 32’si ise para için her ay eşleriyle tartıştıklarını göstermektedir.

Sonuç olarak çiftlerin yüzde 70’i para yüzünden sürekli tartışıyor. 18 yaşın altında çocuğu olan çiftlerde ise bu oran yüzde 80’i buluyor. Diğer ilginç bir bulgu ise çiftlerin yüzde 22’si yaptıkları harcamaları eşlerinden saklıyor. Erkekler kazanç konusunda kendisi eşiyle eşit bir biçimde görmüyor. Kadınlarda ise daha çok ‘biz’ düşüncesi hakim.
Araştırmaya göre, kadınların hane halkı gelirine yaptıkları katkı veya çalışmama durumları, birlikte yaşayan her çiftin ilişkisine doğrudan etki ediyor. Bu şu anlama geliyor, para sadece nasıl tasarruf edecekleri, ne kadar harcayacakları değil aynı zamanda ne hakkında kavga ettikleri, nasıl mutlu oldukları ve neler hakkında endişelendiklerini de belirliyor.
Kadınlar ne kadar fazla kazanırlarsa bütçe planlamasındaki rolleri de o kadar aktif hale geliyor. Kadınlar bu konuda daha işbirlikçi olarak düşünüyor ve erkeklerin büyük çoğunluğu da bu durumdan memnun. Erkeklerin çoğunluk eşlerinin fazla para kazanıyor olmasından memnun.
Fakat ister çok kazansın ister az kazansın her kadın ve erkek arasındaki tartışmanın en baştaki sebebinin para olduğu araştırmadan çıkan en önemli sonuç.
Şimdi bütün bunlardan sonra Foocbok ta gördüğüm bir sözü sizinle paylaşarak yazımı noktalıyorum:
Ne kadar akıllı olursan ol,
Yine de bir deliye danış.
Çünkü akıllılar beyinleriyle, deliler yürekleriyle düşünür ve yürekler beyinlerden daha az yanılır.
 

Bu yazı toplam 188 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum