1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Dört partiden oluşan KHK komisyonu kuruluyor
Dört partiden oluşan KHK komisyonu kuruluyor

Dört partiden oluşan KHK komisyonu kuruluyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, FETÖ lideri Feto'nun tutuklamanması ile ilgili dosyalar Amerikan makamlarına bildirildi, terörle mücadelenin kararlı bir şekilde süreceğini, yeni gelişmelerin yaşanacağını söyledi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapıyor. Bakan Kurtulmuş, toplantıda gündemdeki konuların ele alındığını söyledi. Kurtulmuş, terörle mücadelenin kararlı bir şekilde süreceğini, yeni gelişmelerin yaşanacağını söyledi.

4 partinin katılımıyla KHK komisyonu

Sunumlar çerçevesinde 4 bakanlığımızı ilgilendiren çok detaylı konuşmalar, görüşmeler yapıldı. İçişleri Bakanlığımız FETÖ, PKK, DAEŞ başta olmak üzere mücadelede gelen noktayı kurula takdim etti. Bundan sonraki süreçte personel teknoloji ve istihbarat bakımından gerekli düzenlemelerin neler olacağına dair görüşlerini paylaştı.

Adalet Bakanlığımız çeşitli konularla ilgili gelişmeleri paylaştı. Cezaevilerindeki son durum, darbecilerin yargılama süreçleri ve özellikle FETÖ lideri FETO’nun Türkiye’ye iade edilmesiyle ilgili olarak bakanlığımızın yaptığı çalışmalar.

Dışişleri Bakanlığı ile ilgili sunum yapıldı. Suriye ve Irak’taki gelişmelerle ilgili sunumlarını dikkatlice müzakere ettik. Fırat Kalkanı operasyonu Suriye’nin bütünlüğünün korunması, DAEŞ başta olmak üzere PYD saldırılarından korunması ve Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşmasını engellemek için yapılan bir operasyondur. Burada ÖSO unsurlarına Türkiye destek vermektedir. Operasyon bizim açımızdan başarılı bir şekilde devam etmektedir. Fırat Kalkanı ile ilgili bu mücadele özellikle DAEŞ ile ilgili bir mücadeledir. Kararlılıkla sürdürülecektir. Güvenli bölge haline gelmesi, Cerablus halkının olduğu gibi kendi şehirlerine geri dönülmesini sağlamak öncelikli hedeflerimizdir. DAEŞ’e karşı sürdürülen operasyonlarda pozisyonumuz net. Bu bölgenin bütünüyle terör örgütlerinden temizlenmesi için her türlü adımı atmaya hazır olduğunu ifade ediyor. Türkiye’nin başından beri söylediği başka bir husus var. Suriye, Suriye halkınındır.

Türkiye, DAEŞ'in bir sebep olduğunu ifade ediyor. Bu bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesi için uluslararası koalisyonla işbirliğine hazır olduğunu ifade ediyor. Musul ve Rakka operasyonları yapılacaksa yerel unsurlarının sahada olması, uluslararası koalisyonun da yerli unsurlardan oluşan yapıya destek vermesi asıldır. Rakka ve Musul operasyonlarının bu çerçevede yürütülmesini düşünüyor Türkiye. DAEŞ çıkarılırken başka terör örgütlerine teslim edilmesine asla müsade edilmez. YPG’nin asıl unsurlardan birisi olarak görülmesi asla mümkün değildir. Bu da ilgili muhattaplarımıza bildirilmiştir. Münbiç cebinde önemli bir kısım terör örgütleri çekilmiştir ama buradaki YPG/PYD unsurlarının Fırat'ın doğusuna çekilmesini talep ediyoruz. Halep'in ÖSO unsurlarından temizlenmesine neden olan Esed güçleri bombalama eylemine devam etmektedir. İnsanlık bu trajediyi seyretmekle yetiniyor. Hastaneler yok ediliyor, çocuklar katlediliyor, insani yardım malzemelerini götüren konvoylar vuruluyor. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Başta ABD ve Rusya olmak üzere ilgili ülkelerin aralarındaki tahtaravalli oyununu bırakmasını talep ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızın Ekim ayının 9'unda 20 bin öğretmeni daha alacağını ifade etmek isterim. Bu öğretmenlerimizin kalkınmada birinci derecede öncelikli yerlere atanacaklar.

30 belediyeye kayyım atandı

FETÖ mensubu olduğu özellikle PKK mensubu olduğu için yerlerine vekil atanan 30 belediye vardır. Bu belediyelerin her birisi ya teröre verdikleri destek dolayısıyla bir kısmı da FETÖ irtibatı dolayısıyla görevden alındılar. Eğer ihtiyaç duyulursa terör örgütleriyle irtibatlı olduğu ortaya konulan belediye başkanları hakkında da gerekli kararlar alınır. Türkiye’nin teröre karşı vermiş olduğu işin bir sonucudur. Bunu keyifle zevkle yapıyoruz demiyoruz. Hükümetimiz terörle mücadele bakımından tereddüt etmez.

İstihbarat yapılanması

İstihbarat birimleriyle ilgili çalışma sürüyor. Belli bir noktaya geldiğinde Bakanlar Kurulu'na gelir. Terörle mücadele ile ilgili istihbaratın ortak havuzda paylaşılması konularıydı.

Yozgat'ta alkollü mekânların kapatılması

Bu konu gündeme gelmedi. İçişleri Bakanlığı gerekli çalışmaları yapar.

Rus yetkililerin '15 Temmuz'a dair duyum aldık' açıklaması

Şehir efsanelerinden biridir.

Alman milletvekillerinin İncirlik ziyareti

Milli bir askeri üstür. NATO kapsamı ve ilgili anlaşmalar çerçevesinde, bazı ülkeler Türkiye'nin verdiği izin ölçüsünde yararlanırlar. Alman askerleri de var İncirlik'te. İncirlik Üssü'nü denetliyor değiller, kendi askerleriyle ilgili denetlemedir. Türkiye de ikili anlaşmalar gereği buna müsaade etmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.