1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Dostlarının Dertleriyle De Alakalanırdı
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Dostlarının Dertleriyle De Alakalanırdı

A+A-

Ebu Said Muhammed El-Hadimi(R.A.)in Lafzavi Ş. Ahmed Efendiye yazdığı mektubu bunun bir numunesidir.
Değerli okuyucularım; Arapça kelimeler ve cümleler çok olunca belki anlamakta sıkıntı olabilir. Lakin aslına sadık kaldığımız için değişiklik yapmadık. Fakat dostuna yazmış olduğu bu mektubun içerisinde şifa istemek, deva yollarını göstermek, tesellinin lüzumu, sıhhatli ve hastalık halinde kaza ve kadere inanmanın üzerinde durmayı yani dost için ne temenni edilmesi icabediyorsa onu anlatmaya çalışmıştır.
YAZDIĞI MEKTUBU: Amma baad (bundan sonra): Tıbbı merasimü’l-hulus (sağlığını en içten dualarımla temenni ettiğim) âlâ eazzi’l-ikram itimaden âlâ nutku’l-lisan benim birader zi’l-mikdarı ekremim Sultanım efendi.
Ziyadeleşmiş ömrünüzü Allah size eda etsin. Nihe-i kadir üzere ömürlerinizi uzatsın. “Alah Teâlâ’ya taat da tulu ömür (uzun) saadettir”. Belalarda sizi afiyetle salim kılsın. Duhuru acile de asalet için, sizleri îleli amalden kurtarsın. Sizleri halli buusdan vikaye etsin.
Mağaratı tabiyyeti’l-iman mümine belaların çokluğunda lazımdır. Misali ve ferrace Ramedi şedid ve ibtinanınız furu semiimiz oldu. İnşallah EŞEDDÜ’L-BELAYA Bİ ALA EVLİYAİ misdakı kurbiyeti ilahiye de;
“Bizi baas edenin gösterdiği şeye sabret” rutbe-i samimisine binaen, belalardan “Lezzet almak ariflerin makamlarındandır” buyurulmuş.
“Mümin, şikâyeti az olandır” hadisi Nebevisini misdak idüp ucuru bi ha “Bela indinde feryad tamamındandır. Saniyen;“Sabreden zafer buldu. Sabr, gam ve kederden halas olmanın anahtarıdır” asarının eserlerine acilen ma sadak eyleye.
Ve nice zuhubu; “Kıyamet gününde insanların en efdalı muammer olan mümindir” hadisi şerifi, ferdi sabıkında; “sevabıklarından etmekle, ıtka-i evliyadan kılıp;
“Müjdeler olsun ömrü uzun olup ameli güzel olanlara” medhi ile memduh (övülmüş) olan amali haseneye (güzel amellere) miğyar eyleyüp gufül ve züful ve mekare-i nefs ve hevayı dünya, biraz hallerine meyl eden tevekkur ile Rabbim Teâlâ Şanu hu cümlemizi akrabı gurubatı İlahiye ve mebade’i karibe’i müvalala’i Rahmaniye ve iftitahı ile müstedim eyleye. Mevti her vakitte hatırdan ihraç etmeyip (ölümü her vakit akıldan çıkarmayıp), daima mevt (ölüm) için istidadı EBRAR ve AHBAR’ın halleri olması dahi inşaallahü Teâlâ emareti saadettir.
Hatta malum ki, saadeti sufiye’ye (kaddesallahü esrarahüm) rikkatlerinde her nefer ahır nefes idüp, ma yefna olan Dünyadan iraz ve ma yebka olan Ukba’ya ikbal olanın, lazımlarını nefi ve saniyen bu vaatlerini isbata vesile ederlermiş. Hususan, bizlerin şeyhuhat îyallerimiz derki: ”Kocalık ölümü tebliğ edendir. Ve evveli kadir bayramıdır”.
Daima gerek hali sıhhat de ve gerekse hali maraz da: ”İhtiyarlık ölümü hatırlatan en şiddetli emirdir ” izaniyle! Her tam ve teyekkuz’u (uyanıklık) ma la kelam üzere olmalıdır. Yani malum faziletleridir.
Benim Sultanım hazretleri, göz ağrısı ve marazlar darbı ve vicaı üzün (kulak ağrısı) gerçi şiddet de kabre şebih (benzer) imiş. Lakin adet de mevte iktizası bulunmaz imiş. Maksud istidaddan men değil, lakin ziyade efkâr ve teellüm etmenin ve teellüm etmeyenin baası na mevcüttür. Zannederim, İnşaallah Teâlâ kariben ve acilen şifayap olup nice müddeti medide (uzun müddet) evladı kiramlarınızın kemalatı kamileleri ile karir’il-ayn (gözleri önünde) olursunuz. Ve namazımızı kılsın diye tavsiye buyurulmasın. Rabbim gecinden versin. Kimin kimden mukaddem (evvel) irtihali na malum (belli değil, bilinmez). Kalemi İlahi tekaddüm ve tehir de öyle zuhur ile vaki oldu ise bezli vus’a sarf takat olunur.
İnşallahü Teâlâ aksi zuhur eder ise siz de dahi öyle olur. Salevatın, istiğfarın hali malum.
Gerek zam gerek gayri ve gerek def’i ramd (ağrılar) ve gerek gayri cehd dua’i gıyaba la yeruddur. İnşallahü Teâlâ tasır olunmaz. Ve tarafı Cenabdan erbabı belva deavatı’nın (ilaçlarının, çarelerinin) mutneni kabul ekidde-i uslup ile kaderi iftikarımca sende hususan hem validem ve şeraitı mütehabbibun fillah üzere karındaşım Rabia (Fe taziyade) ziyade niyaz ederim.
Feahıru kelamına İnşaalahü Teâlâ (son nefesimizde son kelamımız)LAİLAHEİLLLALLAHMUHAMMEDÜRRASÜLULLAH. Aleyhisselam.
Kad temme Mektubu Mevlana Ebu Said Muhammed Hadimi (Mevlana Said Muhammed Hadiminin mektubu burada tamam oldu.
(Bu muktub, Hz. Hadimini torunlarından Hadim Müftüsü Ahmet efendinin not defterinden sahife 39-43 den alınmıştır). İyi ve kötü gününde her Müslüman ve her insan sevdiğinin ve dostunun dertlerini paylaşmalıdır elbette vesselam. (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.