1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Dosyaya girmeyen tapeler servis edildi
Dosyaya girmeyen tapeler servis edildi

Dosyaya girmeyen tapeler servis edildi

Deniz Feneri e.V soruşturmasına ait olduğu iddia edilen ancak dosyaya bile girmeyen dinleme kayıtlarını TBMM'de açıklayan CHP liderine 6 yıla kadar hapis cezası istenebilir.

A+A-

TBMM geçtiğimiz gün bir ilke daha tanıklık etti. Bir siyasi partinin genel başkanı TBMM çatısı altında yürüyen bir soruşturmada gizliliği alenen ihlal etti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında, son günlerde sık sık gündeme gelen Deniz Feneri soruşturmasının konuşma tapelerini tarih, saat hatta saniyesini vererek deşifre etti.

Soruşturmanın iki şüphelisinin konuşmalarını grup toplantısında okuyarak, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a suçlamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, savcılığın sanıklara sorduğu sorular ve yanıtları da bir bir okudu. İddianameye bile girmeyen ve davaya ait olduğu iddia edilen tapelerin okunması Türk siyasi tarihi için de bir ilkti. İlk defa olarak bir siyasi partinin lideri henüz iddianameye girmemiş tapeleri Meclis çatısı altında okudu.

Kılıçdaroğlu’nun okuduğu tapelerin iddianamede olmaması ‘Soruşturma dosyasından Kılıçdaroğlu’na bilgi mi sızdırılıyor’ şüphesini de ortaya çıkardı.

6 yıla kadar ceza istenebiliyor

TCK’nın 285.maddesine göre soruşturmanın gizliliğini ihlal eden kişi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Yine bir olayla ilgili açılan soruşturma veya kovuşturmayla ilgili olarak hakim ve savcıları etkilemeye yönelik açıklamalarda bulunanlara ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Bu durumda Kılıçdaroğlu’nun alt limiti 1.5 yıl olmak üzere 6 yıla hapis istemli bir eylemi gerçekleştirdiği ortaya çıkıyor.

Geçmişte kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk, TBMM grup toplantısının bir kısmını Kürtçe yaptığı için hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Öte yandan TCK’nın soruşturmanın gizliliğini ihlal ve adil yargılamayı etkileme suçlarını düzenleyen maddeleri kapsamında gazetecilere binlerce dava açıldı. Bunlardan çoğu ceza ile sonuçlandı.

Kendisine serbest ama...

CHP lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasında Deniz Feneri soruşturmasına ilişkin tapeleri okurken, Başbakan Erdoğan’ı ise tapeler üzerinden Alman vakıflarının bazı belediyelere yardım yapmasını gündeme getirmesini ise eleştirmesi dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, “Başbakan bu suçlamayı yaparken bir itirafta bulundu. Dedi ki ‘tapelere bakıyorum.’ Ne demek tapeler, belli kişilerin kurumların belediyelerin telefonları dinleniyor, dinlemelerden Başbakan’ı AKP’yi ilgilendiren CHP’yi ilgilendiren tapeler Sayın Başbakan’a servis ediliyor. Hiçbir hukuk devletinde hiçbir Başbakan’a bu tür tapeler servis edilemez, servis ediliyorsa sorun var demektir, biz de servis edilen tapeleri bekliyoruz” diye konuştu.

Dosyadaki deliller kimseye verilemez

CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Deniz Feneri soruşturmasında genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun resmi kayıtlardan bilgi edindiğini belirterek, soruşturma dosyasındaki bilgilerin kendileri de dahil kimseye verilmemesi gerektiğini söyledi. TV 8’de katıldığı bir programda konuşan Batum, Deniz Feneri soruşturmasındaki belgelerin kendilerine nasıl ulaştırıldığını bilmediğini söyledi. Batum, “Ancak şunu biliyorum, bu kayıtlar kendi elde ettiğimiz kayıtlar değil. Bunlar iddianamedeki resmi kayıtlar, hukuki yani. Aslında bunların kimsenin eline geçmemesi lazım, bunu da söylüyorum. Bir gün hukuk devleti kurulduğunda; savcısından, hakiminden hepsinden hesap soracağız” dedi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.