1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. DÖVİZ VE SEÇİM
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

DÖVİZ VE SEÇİM

A+A-

Seçime bir aydan az zaman kaldı.

Döviz aldı başını gidiyor.

Çarşı-Pazar ve piyasa yanıyor.

Ramazan ayı fırsatçıları bu işin içinde var mı, yok mu bilmiyorum ama, pasalar kan ağlıyor.

Hükümet paket üstüne paket açıklıyor.

Emekliye, memura, iyileştirme yapıyor. Bazı mesleklerdeki kat sayılar yükseltiliyor.

Bakan Nihat Zeybekçi açıklama yapıyor.

“Döviz on gün içinde rayına oturacak. Seçimden sonra döviz düşecek”

Ne diyelim ülke adına inşallah.

Ama her şehirde olduğu gibi en çok Suriyeli misafirlerimizin keyfi yerinde. Bütün mekan ve ortamlardan 40 yıllık Konyalıymış gibi , çarşıda –pazarda, piyasalarda dolmuşta, çay bahçelerinde, tramvayda çok rahat bir anda karşınıza çıkabiliyorlar.Kalabalığın içinde yürürken etraftan duyduğum vatandaş bu durumdan çok rahatsız. Sıkılmış;

-Şu tarihi seçimler bir sonuçlansa da tamamen oturum verilip kalacaklar mı?.. Yoksa ülkelerine dönecekler mi?. Bizim ülkemizde bizden çok rahat kral gibi yaşıyorlar. Mağdur olan biz...

Bir akşam saatlerinde kalabalık bir tramvaydayım.Teyzenin biri feryat figan bağırıyor. Önce kimse bir şey anlamıyor. Teyze tekrar bağırınca, meğer grup halinde dolaşan Suriyeliler herkesin gözü önünde  sözde çebinden Suriyeliler topluca cebinden para yürütmüşler.

Yine aynı tramvay içinde balık istifi gidiyoruz. Yaşlısı var, engellisi var. Çocuklu bayanlar var.  Tramvay’ın içinde belli koltuklar yaşlı ve engellilere ait olduğu  yazıyor. Bu yetmemiş gibi zaman zamanda  buraların yaşlılara ve engellilere ait olduğu anons ediliyor. Bizim çocukların, gençlerin içinde duyarlı olanlar var. Onlara teşekkür ediyorum. Ancak duyarsız olan, telefonla oynayan, uyur numarası yapanların yanında pek çok bu türden kimselerde yabancı uyruklu ve Suriyeliler. Hiç oralı olmuyorlar. Bunlara da yazıklar olsun, yuh olsun diyorum.

 Geçenlerde  ben yine benzer bir gurubu uyardım. Kalkın burası yaşlı ve engellilere ait dedim. İstemeyerek ve söylenerek kalktılar. Ancak bizim vatandaşımızda bunları uyarması gerekir. Po lis- zabıta ve diğer görevlilerde bu gibi saygısız, duyarsızları uyarmaları gerekir diye düşünüyorum.

Bu ne pişkinlik. Her şeyleri bedava. Bizlerden çok rahat hayat yaşıyorlar. Hepsi için olmasa da bazıları böyle yaşıyor, olmadık menaletler yiyorlar Pes yani…

Şehrin çarşıları, pazarlarında tam bir durgunluk yaşanıyor.Ekonominin durgunluğu buraya da yansımış. Yine belirtelim  bazı ilaçlara geçtiğimiz günlerde yüzde 2,5 zam yapıldı. Ancak şeker, tansiyon ve kanser ilaçlarının pek çoğunun bulunmadığından vatandaş dertli. Gördüğüm tablo hiç iç açıcı değil. Ortam çok sakin. Normalde bazen kalabalıktan birbirine çarparak yürüdüğün, alışverişini yaptıktan sonra paranı ödemek için dakikalarca sıra beklediğiniz çarşıda, pazarda  adeta in cin top oynuyor.

İçlerinden bir grup esnafın moralsizliği diline vurmuş. İşimizin başındayız. Görüyorsunuz. Müşteri bekliyoruz. Ancak ne gelen var... Ne giden ... diye söylenmelerini duyup üzüntümü paylaşıyorum. Esnaf bir an önce ekonominin düzelmesini istiyor.

Halkın gündemi ise geçim …

Frene basılsa da, Merkez Bankası müdahale yapsa ne olacak. Batan battı... Giden gitti... konuşmalarını her meslek grubundan duyuyorum.

Bakalım kim vaatlerinde duracak... Facebook sosyal medyada paylaşan paylaşana dolar 10 TL, Euro 15 TL, Benzin 50 TL. olsa ne olur biz birlik olduktan sonra, Dolar 1 TL, Euro 1 TL, Benzin 50 Kr., olsa ne olur biz dağıldıktan sonra...Libya'da benzin bedavaydı, Suriye ucuzdu. Ne Suriye kaldı. Ne Libya.

Allah hayırlısını versin  deyip yazımı noktalayalım.

 

 

Bu yazı toplam 430 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.