1. YAZARLAR

  2. Duran Çölcü

  3. Dövizin iniş ve çıkışlarında tasarruf önem arz ediyor
Duran Çölcü

Duran Çölcü

Yazarın Tüm Yazıları >

Dövizin iniş ve çıkışlarında tasarruf önem arz ediyor

A+A-

Maddi ve manevi kaynakların ihtiyaçtan fazlasını kullanmamak için alınan tedbirlere tasarruf denir.
Şartlar zorlaşmadıkça tasarruflu davranmaya yönelmeyiz. 
Tasarruf bilincini de yeterince geliştiremediğimiz içinde birçok sorunu yaşamaya devam ediyoruz. 
Oysa Tasarruf edenler hem ailelerinin geçimini sağlarken, hem de rahat bir hayat sürdürebilir.
Tasarruf denilince de ilk önce para aklımıza gelir. Paradan başlanır. Para hep öncelik olmuştur. Şartlar gereği de öyle olmaya devam edecektir. 
Ülkemizdeki dövizin iniş ve çıkışlarının piyasalara olumsuz yansıması herkesi tedirgin etmektedir.
Bu tedirginlik sonucu insanlar ister istemiz tasarrufa yönelmek zorunda kalıyor. 
Bu konuda TESK'ten "tasarruf" çağrısı yapılması yerinde olduğu kadar da önemlidir. 
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, döviz kurlarındaki ani dalgalanmaların piyasalara olumsuz etkisini azaltmak için tasarrufun hayati önem taşıdığını belirtiyor. 
Palandöken, yazılı açıklamasında, kurlardaki dalgalanmaların gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeler gibi Türkiye ekonomisini de etkilediğine işaret ederek, “Kurlardaki hareketliliğin piyasalara olumsuz etkisini azaltmak için tasarruf hayati önem taşıyor. Bunun için tasarruf seferberliği başlatmalıyız. Herkes elini taşın altına koyarak tasarruf seferberliğine katkı sağlamalıdır. Bu devirde tasarruf etmek adeta milli görevimizdir. Cep telefonları, bilgisayarlar ve tüm teknolojik aletler hayatımızın neredeyse ayrılmaz bir parçası hale geldi. Ancak bunların çoğunda maalesef dışa bağımlıyız. Bu ürünler döviz kurlarından etkilendiği için en çok teknolojik ürünlerden tasarruf etmeliyiz. Bozulmadığı sürece teknolojik ürünleri atmamalı ve sırf bir üst modeli çıktı diye yenisini almamalıyız."
Günümüz şartlarında özellikle dövizin ani iniş ve çıkışlarından olumsuz etkilenmemiz için tasarrufa yönelmemizi isteyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tasarruf etmek adeta milli görevimiz olmalıdır uyarısında bulunuyor. 
İthal kökenli ürünlere de dikkat çekerek, bu ürünlerin döviz kurlarından en çok etkilenenler olduğundan bozulmadığı sürece ve bir üst model çıktı diye yenisinin alınmaması gerektiğini belirtiyor.
Gelinen noktada ülkemizde kişilerin özellikle para konusunda tasarrufa gitmesi sevindirici bir gelişmedir.
2018'in ilk çeyreğinde 11 bin 833 lira olan kişi başı tasarruf miktarı, 2019'un ilk çeyreğinde 14 bin 876 liraya ulaşmıştır. 
Bu yılın ilk çeyreğinde 1 trilyon 219,9 milyar lira tasarruf mevduatı toplanırken, bu rakam 2018'in aynı dönemine göre yüzde 25,7 artmıştır
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden elde edilen bilgilere göre, Türkiye'de tasarruf mevduatları, 2019'un ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25,7 artarak,  1 trilyon 219 milyar 906 milyon 655 bin lira düzeyine ulaşmıştır.
Geçen bir yıllık süreçte vatandaşlar tasarrufunu ortalama 3 bin 43 lira artırdığı gözlenirken, yatırımlar ve cari açık üzerinde önemli etkisi bulunan tasarrufa ilişkin alınan tedbirlerin etkili olduğu görülüyor.
26 ilde kişi başı tasarruf 10 bin lirayı aşarken, 15 bin liraya ulaşıyor.
Türkiye'de 15 bin liraya dayanan kişi başı tasarrufların İstanbul'da, ilk çeyrek sonu itibarıyla 34 bin 823 lira düzeyinde bulunduğu görüldü. Bu rakamla kişi başına en yüksek tasarruf edilen il oldu. 
İstanbul’dan sonra Ankara 2. Muğla 3. İzmir 4. iken, Antalya da 5. il oldu.  
Tunceli, Yalova, Uşak, Denizli, Aydın, Edirne, Balıkesir, Kırklareli, Eskişehir, Trabzon, Zonguldak, Bursa, Nevşehir, Isparta, Çanakkale, Kırşehir, Mersin, Aksaray, Adana, Kocaeli ve Burdur olmak üzere toplam 26 ilde kişi başı tasarruf miktarı 10 bin lirayı aşmıştır. 
Kişi başı tasarruf miktarı açısından son sırada ise bin 851 lirayla Muş yer aldı. Muş'un ardından vatandaşın en az tasarruf ettiği il bin 872 lirayla Ağrı ve bin 916 lirayla Şırnak oldu.
Sonuçta zorlaşan şartlar gereği tasarrufu paradan başlatmak zorunda kalıyoruz.
Önümüzdeki süreçlerde dövizin olumsuz iniş ve çıkışlarından en az zararla etkilenmek istiyorsak bugünden itibaren tasarrufa yönelmekle hepimiz kazanırız.
Kaybedenlerden olmak istemiyorsak tasarrufa paradan başlayarak, su, enerji, doğal kaynaklarımızı tasarruflu kullanmalıyız.
Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? Tasarrufa yönelmek gerekmez mi?

Bu yazı toplam 666 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar