1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Dp Ayağa Kalkar Mı?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Dp Ayağa Kalkar Mı?

A+A-

Türkiye’de çok partili dönemi hatırlarmısınız?
1923’de Cumhuriyet kuruldu. 1946 da tek parti dönemi sona erdi ve CHP içinde bazı muhalif grup ve CHP’nin uygulamalarından rahatsız olan fedakâr, vatanperver kişiler CHP’den ayrılarak Demokrat partiyi 7 Ocak 1946 da kurdular.
Partinin ilk Genel Başkanı merhum Cumhur Başkanlardan Celal Bayar’dır.
7 Ocak 1946'da kurulan ve dört yıl sonra yapılan seçimlerde (14 Mayıs 1950'de) 27 yıllık tek parti dönemini sona erdiren, Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk defa serbest seçimle iktidarı kazanan Türk siyasi partisidir. Sırasıyla 1950, 1954 ve 1957 seçimlerini kazanmış ve on yıl boyunca (1950-1960) iktidar olmuştur. Demokrat Parti,27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi ile iktidardan düşürülmüş ve 29 Eylül 1960'ta kapatılmıştır. Bundan sonra DP’nin yeniden ayağa kalkması için girişimler ise pek başarılı olmamıştır. Şimdi yine aynı çaba içinde bir avuç partili çalışıyor.
Kendisini çok sevdiğim bir DP’li ile yolda karşılaştım. Hasbıhal ettik. Bana dedi ki, “Yarın seçim olsa kime oy verirsin?”
Bende şu anda seçim olsa oy verebilecek bir parti bulamıyorum dedim. Bana arkadaşım hemen “Hiç gözünü kırpmadan, tereddütsüz DP ver. DP’yi yeni Genel Başkan Gültekin Uysal ile ayağa kaldıracağız. 37 yaşında. 2015 seçimlerine hazırlıyoruz ve Süleyman Demirel gibi partiyi şahlandıracağız.” Dedi.
Olur mu?
Bence zor dedim.
Çünkü ölü dirilmez.
Göreceksin, nasıl olacak dedim.
Ne diyelim dostumun gönlüne göre olsun.
Türkiye için hayırlı ise olsun.
Demokrat Parti'nin kökenleri, 1902 yılında yapılan Jön Türkler kongresine kadar uzanır. Bu kongrede Jön Türkler, merkezi otoritenin güçlü olmasını savunanlar ile liberal bir yönetim biçimini savunanlar şeklinde ikiye ayrılmıştı. Birinci grup Ahmet Rıza liderliğinde İttihat ve Terakki adını aldı. İkinci grup Prens Sabahattin çevresinde toplandı ve Osmanlı Ahrar Fırkası'nı oluşturdu. İttihat ve Terakki anlayışı I. Dünya Savaşı ve ardından başlayan Kurtuluş Savaşı yıllarında TBMM'de Birinci grup ve sonradan Halk Fırkası'nı en sonunda da Cumhuriyet Halk Partisi'ni ortaya çıkardı. İkinci Grup, Ahrar, Hürriyet ve İtilaf ile cumhuriyetin ilanı sonrası Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ve Serbest Cumhuriyet Fırkası adlarıyla partileşti. İşte 1946'da kurulan Demokrat Parti bu İkinci Gruptan nüvelenmiş ve sonunda doğmuştur. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ve Serbest Cumhuriyet Fırkası, henüz cumhuriyet devrimlerinin tam oturmadığı aşamalarda ortaya çıktığı için, demokratik hayatın birer parçası olamadılar ve tarih sayfalarındaki yerlerini aldılar.
Türkiye 1946’ddan bu yana çok parti gördü.
Çok parti kapandı.
Çok parti kapatıldı.
Türkiye’de şu anda her halde 40 civarında siyasi parti var.
Ancak TBMM’e bakıyoruz.
TBMM’de AKP, CHP, MHP ve BDP var.
Birkaç tane de bağımsızlar…
Meclis dışında zaman sesi çıkan merhum Hoca’nın misyonunda olan SP var. Birkaç marjinal parti daha…
Marjinal partilerin meclise girme olasılığını çok zayıf görüyorum. Hele böyle sir seçim sistemi ie, nerede ise imkansız. Ancak şunu da unutmayalım ki, seçimi milletimiz yapacak. İsterse iktidar ve meclistekileri alaşağı yapıp, meclis dışı partileri meclise sokar.
Meclisteki ve meclis dışındaki partiler seçim barajının aşağı çekilmesini istemesine rağmen AKP istikrar uğruna ve kendilerinin durumu barajı çok ilgilendirmediği için “Hayır” diyor.
Bakalım seçimlere kadar daha neler yazıp konuşacağız.
 

Bu yazı toplam 182 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.