1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Dr. Çolak eğitime değindi
Dr. Çolak eğitime değindi

Dr. Çolak eğitime değindi

“Geçmişten Günümüze Türk Eğitim Sisteminde Almanya Etkisi”ni anlatan Dr. Fatih Çolak, eğitim sistemimizdeki sorunların eğitim ve öğretimin birbirinden ayrılmasıyla çözülebileceğini söyledi.

A+A-

Birlik Vakfı Konya Şubesi’nin, “Her Cumartesi Birlikteyiz” konferanslarında “Geçmişten Günümüze Türk Eğitim Sisteminde Almanya Etkisi”ni anlatan Dr. Fatih Çolak, eğitim sistemimizdeki sorunların eğitim ve öğretimin birbirinden ayrılmasıyla çözülebileceğini söyledi.

Vakfın konferans salonunda düzenlenen programda Osmanlı ve Cumhuriyet dönemindeki eğitim sistemlerinin Almanya’nın etkisiyle nasıl şekillendiğini anlatan Necmettin Erbakan (NEÜ) Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Fatih Çolak, her işin aşkla yapılması gerektiğini, öğretmenliğin de aşkla ve eğitim sisteminin dert edilmesiyle yapıldığı takdirde iyi bir eğitim sistemine kavuşacağımızı kaydetti.

Osmanlı döneminde ikili ilişkilerimizin yakınlığı nedeniyle her alanda olduğu gibi eğitimde de Almanya’nın etkisinin gözlendiğini ifade eden Dr. Çolak, “1900’lerin başında Osmanlı devletinde 8’i İstanbul'da olmak üzere 39 Alman okulu açıldı. Okulların dışında yetimhane, ibadethane, hastane gibi kurumlar da açıldı. Savaş devam etmesine rağmen hala okul açmaya devam ettiler. Almanlar, aralarında yakınlık olmasına rağmen, Osmanlı topraklarında Amerikan, İngiliz ve Fransız rakiplerine göre okul açmakta geç kaldılar. Sait Paşa 1886’da eğitim ile ilgili hazırladığı layihasında Almanya’da olduğu gibi kreşler açılması, okullarda Alman müfredatlarının işlenmesi, ticaret ve meslek liseleri kurulması gibi tavsiyelerde bulunuyor. Alman Dışişleri Bakanlığı, Prof. Dr. Franz Schmidt’i bir Alman Eğitim Enstitüsü kurmak üzere Türkiye’ye gönderiyor. Prof. Schmidt 2-3 ay süren Anadolu gezilerinden döndükten sonra eğitim sistemimizde tam bir Alman etkisi yaratabilmek için 116 maddelik nizamname hazırlıyor. Böylece Türk eğitim sisteminin her kademesi üzerinde etkili olmaya çalışıyor.

Program sonunda Birlik Vakfı Konya Şube Başkanı Abdi Parlak, Dr. Fatih Çolak’a günün anısına tablo takdim etti. HATİCE KARAKUŞ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.