1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. DUA VE İBADET
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

DUA VE İBADET

A+A-

Önce mübarek üç ayların başlangıcında  Türk Milletinin, İslam aleminin bu kutsal gününü kutluyorum.Allah hepimizi yeniden bu aylara kavuştursun.

Allah kimseyi hayırlı duadan estik etmesin.

Büyüklerimiz bize söylerdi.

 “Yer- gök dua ile ayaktadır” derlerdi.

Dua lügatte çağırmak demektir. Sonra dua, küçükten büyüğe, aşağıdan yukarıya karşı yapılan niyaz ve temenni manasına kullanılmıştır.

Dua, aciz olan kulun her şeye kadir olan Allahü Teala’dan ihtiyaç ve arzusunu, fiili, sözü ve hali ile yalvararak, ihlas, ciddiyet ve samimiyetle istemesidir.

Dua,  Allahü Teala’dan af,mağfiret, lütuf ve yardım istemektir. Allahü Teala’ya en büyük ve en güzel delillerindendir.

Dua ile Allah’ın kulu olduğumuzu ve ona karşı ihtiyacımızı gösteririz. Dua, kulun Rabbin’den yardım istemesi ve onun merhametine müracaat etmesidir.

Dua, kulun Cenab-ı Hakk’ın varlığını, azametini, her şeye kadir olduğunu, kendisinin de aciz ve Rabb’ine muhtaç olduğunu itiraf etmesidir.

Dua, birçok belayı kaldırır ve düşmanların şerrinden kurtarır. Dua bir ibadettir. Kur’an-ı Kerim’de dua lafzı çok kere ibadet manasına kullanılmıştır. Mü’min  suresi, 60. Ayet-i kerimede Türkçe anlamıyla :
Halbuki Rabbiniz buyurdu:
Bana dua edin, yalvarın ki size karşılık vereyim. Çünkü benim ibadetimden kibirlenenler yarın hor hakir olarak cehenneme gireceklerdir.” Buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) de “Dua ibadettir” buyurmuştur.

Resulullah Efendimiz (S.A.V)’e uyarak her mühim işte kalp huzuru ile kabulüne inanarak ve son derece tevazu içinde yalvararak dua etmek gerekir. Her hayırlı işte yalvarmak ve dua etmekle emrolunduk. Zira Mümin, samimi dua ile yardıma, hayır ve berekete nail olur.

 

Hayat insanı yormaz

İnsan insanı yorar.

Hayat topraktır

Kuyu'yu insanlar kazar!.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.