1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

  3. Düğümlere üfleyenler
Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

Prof. dr. ahmet kağan karabulut
Yazarın Tüm Yazıları >

Düğümlere üfleyenler

A+A-

Her gün olmasa da en azından birkaç günde bir duyarız etrafımızdakilerden aşağıdakilere benzer sözleri ya da aynılarını;
“Abla duydun mu, şunun gelini ile oğlunu ayırmak için şunlar şöyle bir büyü yaptırmış…”
“Ya kardeş, biliyor musun bizim komşunun kocasına kafayı takan bir başka kadın ayrılık büyüsü yaptırmış, o gün bu gündür kavga ediyorlar, yakında bunlar boşanır…”
“Teyzem dedi ki, bir akrabaları gelinini istemediği için önce oğluyla ayrılmaları için büyü yaptırmış, sonra da oğlunun bağlanmasını, odasına gidememesini sağlamak için daha kuvvetli bir başka büyü daha yaptırmış…”
“Bizim adamın işleri iyiye gidiyordu ama Allah canını alasıca bir işyeri komşusu var, rızkı bağlansın diye büyü yaptırmış…”
“Abla senin evinin kapısının şurasına, penceresinin burasına, odanın eşiğine, kapının pervazına domuz yağı sürülmüş, istersen temizlettiririz…”
“Abla, şimdi sen bu kadından hoşlanmıyorsun ya, istersen birini tanıyorum, derin bir hoca, cinlere de hükmediyor, şu kadar para verirsek o kadın için papaz büyüsü veya mezar toprağından ölüm büyüsü yaptırabiliriz…”
“Şimdi senin üstündekiler var ya ben onları görüyorum. Odanın içinde de şu kadar varlar, zaten size büyü de yapılmış, bunları bozan bir hoca hanım tanıyorum, çok mübarek biri, seninle ilgili her şeyi anında biliyor, yüzüne söylüyor, cinleri de yakıyor, vermezsen para da almıyor, öyle bir Müslüman ki sorma kardeş…”

Ve buna benzer milyonlarca diyalog uçuşuyor etraflarımızda her an, her dakika. Maalesef sayıları hiç de az olmayan birileri, kendi işine bakıp, Allah’ın onun için takdir ettiklerine razı olup, “ellerinden ve dillerinden diğer Müslümanların emin olduğu hakiki mü’minler olmaya” niyetli görünmüyorlar. Kimileri suya, kimi kahveye, kimi havaya bakıp gelecekten (gayb’dan) haber vermeye çalışıyor, kimi her türlü mülevvesliği kuşanarak ve her türlü necaseti kullanarak büyü, sihir yapma peşinde dolaşıyor. Bazıları da bu işleri “medyum” gibi daha modernistik bir maske altında kotarmaya çalışıyor.

Her ne kadar toplum olarak unutmuş olsak da, aslında bu konularda mesajlar açık ve hüküm bellidir. Rabbimiz (cc) “Ey iman edenler! İçki, kumar, putlar ve fal okları, şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz” (Maide; 90), “De ki; göklerde ve yerde, gaybı Allahu Teâlâ’dan başka kimse bilmez” (Neml; 65) ve “Sihri yapanlar, Allah'ın izni olmadıkça kimseye hiçbir zarar veremezler” (Bakara; 102) buyurmaktadır. O’nun Resulü (sav) de “Kim, büyücüye (kâhine) gelir onun dediklerine inanırsa, Muhammed’e indirilen Kur'an’dan uzaklaşmış olur” ve “Helake sürükleyen yedi şeyden sakının, bunlardan biri de sihirdir” buyurmak suretiyle inananlar ile fal, büyü ve sihir arasına kesin sınırlar çekmiştir. Büyücü veya sihirbazların birçok gizli şeyleri bilebildiği, doğaüstü işler başarabildiği şeklindeki inançlar, muteber kaynaklarda İslâm'a aykırı görülmüş, sihri mubah saymanın, haramı helâl saymak anlamına geleceği, bu sebeple de müslümanın dinden çıkmasına sebep olacağı kanaatine varılmıştır. Ayrıca en yetkili ve güvenilir ilim sahipleri, bir kimsenin, sihrin haram olduğuna inanmakla birlikte, sihir yapmasının veya yaptırmasının ya da sihre ve sihirbaza inanmasının da büyük günah olduğu konusunda ittifak etmişlerdir.

Kaderlerimiz, yani her birimizin hakkındaki ezeli takdir levh-i mahfuz’da yazılı iken, alıp vereceğimiz nefes sayısından ne zaman hayatımızın sona ereceğine, kiminle yuva kuracağımızdan ve bize rızık olarak tahsis edilmiş lokmalara kadar her şey belli ve sabit iken ve yine bunun bilgisi, ilmi (gayb) sadece Allah katında iken, biz zavallı biçareler ne demeye hem bilinemeyecek olanı bilmek için kapı kapı dolaşıp tasvip edilmeyen yollara başvurmakta, hem de takdir edilene razı olmayıp değiştirebilmek uğrunda Rabbimizin şiddetle yasakladığı büyü, sihir, fal okları gibi şeytani ve cinni işlere bulaşmaktayız. Zaten boynumuza kadar batmış olduğumuz günahlarımız bize yetmiyor mu da ateşe koşmak için yeni yeni patikalar inşa ediyoruz.

Bu ne insanlıkla, ne dinle ne de imanla bağdaşır bir şey değildir. Bu konuda öğretmeninden din adamlarına varıncaya kadar eğitimle uğraşan herkes eğitim ve bilgilendirmelerde bulunmalı, bu ve emsali çıkar çarklarıyla saf insanlarımızı kandıran, saf olmayanlarımızın da seviyesiz taleplerine çanak tutanlarla ilgili valilikler ve emniyet müdürlükleri gereken tedbirleri acilen almalıdır. Bu yara tüm toplumumuzun kanayan bir yarasıdır ve her gün onlarca can yakmakta, onlarca yuvanın yıkılmasına, seven insanların ayrılmasına ve millet olarak ilahi mesajlardan uzaklaşmamıza yol açmaktadır.

Allah’ın (cc) yarattıklarından ve onların şerlerinden, yine onları yaratan ve onlar üzerindeki her türlü tasarruf kudret elinde bulunan, asla güç yetirmeyecekleri Rabbimize sığınmak, onlara ve yapıp ettiklerine karşı sadece ve sadece Azamet ve Kibriya sahibi, Aziz ve Cebbar olan, Müntakim ve Kahhar olan Allah’tan (cc) medet ummak ve O’nun Kur’anında bize öğrettiği kelimelerle yardım dilemek tutulacak en doğru yoldur. Aynı Felâk suresindeki gibi hani; “(Ey Muhammed!) De ki: Yaratıkların şerrinden, bastırdığı zaman karanlığın şerrinden, düğümlere nefes eden büyücülerin şerrinden, hased ettiği zaman hasedçinin şerrinden, tan yerini ağartan Rabbe sığınırım”. Zira Allah (cc) bize yeter, O ne güzel vekil, ne güzel yardımcıdır. Derdi söyledik, dermanı anlatmaya çalıştık, mesuliyet sahiplerini de göreve çağırdık, bunların dışında dua etmekten başka elden bir şey gelmiyor.

Ey Rabbimiz! Her birimizi bu tür kötülüklere karşı muhafaza eyle, hem bunlara inanmaktan ve bunlara bulaşmaktan hem de bunların şerlerinden emin eyle, kötü niyetle insanların arasını açmaya, işlerini bozmaya çalışanları da, bu uğurda sihir ve büyü yapanları da, bu amaçla kullanılan diğer yarattıklarını da ıslah eyle, onlara da hidayet ve doğruluk nasip et, gerçek kullukla şereflendir. Sen bizim Rabbimizsin, bizi bağışla, bize merhamet et, bize acı, çünkü senden başka tutunacak tek bir dalımız, sığınacak tek bir limanımız yoktur, işte bundandır ki biz; YALNIZ SANA KULLUK EDER VE YALNIZ SENDEN YARDIM DİLERİZ…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.