Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünden Bugüne Chp

A+A-

Bugün memleketimizde kurulmuş bulunan partilerin en eskisi olarak CHP’yi görmekteyiz. Fakat yıllardır, bütün gayret ve çabalarına rağmen iktidardan uzaklaştırıldığından bu yana, bir türlü tekrar seçimle iktidara gelememeleri gerçekten çok tuhaf. Bunun bazı sebepleri olmalı.
Bu partiyi ve dolayısıyla eski ve yeni mensuplarını, göz önüne aldığımızda hiç şüphesiz her yönden diğerlerinden daha tecrübeli olmaları gerekir. Ayrıca bizde, geçmişte memleketimize iyi ve yararlı hizmetler vermiş olmalılar ve bundan sonra da vereceklerdir, düşüncesini doğurmalıdır. Fakat ne yazık ki, şimdiye kadar böyle bir şey görmediğimiz gibi, bundan sonra da vereceklerine dair bir belirti ve ümit göremiyoruz.

Geçmişte ne yarım yamalak tek başına kurdukları, ne de bazı partilerle birlikte koalisyon hükümetleri dönemlerinde hayırlı bir şey yapmadıkları gibi, muhalefet dönemlerinde bile memleketin ve milletin hayrına olacak tek bir fiil ve düşünceleriyle yol bile gösterememişlerdir.

Aslında onlardan, hem ilk parti olmaları, hem iktidarda ve hem de muhalefette oldukları dönemlerden elde ettikleri tecrübe ve birikimlerinden memleketimizi ve milletimizi faydalandırmaları beklenirdi. Ufukları geniş ve açık olmaları gerekirdi.

Fakat nedense kendilerinden böyle bir faydalanma imkânını bugüne kadar göremedik. Gelecekte de görebileceğimiz ümidinde değiliz. Bize böyle bir ümit de vermiyor. Bırakın ümit vermeyi, ümit ışığı bile yakmıyor, yakamıyor.

Bunun neden olduğu konusunu düşündüğümüzde bu partiye gönül vermiş olan kimselerin ilk kurulduğu dönemden daha ileriye bakamamakta olduklarını görüyoruz. Hangi yıl ve asırda olurlarsa olsunlar sadece ilk yıllarını görüp düşünebiliyor ve ötesine bakamıyorlar. Çünkü gözleri kamaşıyor.
Yani bu partiye mensup olanlar o yıllardan sonra gerek memleketimizde ve gerek dünyada, tabii olarak gerçekleşen gelişmeler ve her konudaki tekâmüle sadece sırt çevirmekle kalmamış, bu davranışları ile de sanki insanı, aynı zamanda bu gelişmelere karşı olduklarını ispat etmek gayretine kapılmış olmalılar, diye düşündürüyor.
Genel olarak, içinde yaşadığımız dünyanın maddi ve teknik yönden gelişmesine paralel olarak gelişmek çabası gösteren ve bu yönde çalışan halkı ve iktidarlarıyla verdikleri çabalara büyük bir hınçla karşı koymalarını başka türlü yormak ve lehlerine düşünmek bile mümkün olmamaktadır.
1950 yılından sonraki dönemlerden başlayarak bugüne kadar izlediğimiz ve birkaç neslini gördüğümüz bu parti, kendisini asla yenileyemedi. Bırakın yenilenmeyi böyle bir şeyi düşünmenin bile zararlı olacağı düşüncesinden bile kopup ayrılamadı.
1950 yılında yapılan seçimlerde kazanan Demokrat Partinin iktidar döneminde yapmaya çalıştığı her güzel ve memleket ve millete yarayışlı ne varsa hepsine karşı olduğunu söylemekten çekinmedi. Meselâ Konya’mızda 1950 yılından önce sadece anıttan istasyona uzanan bir asfaltımsı yol var iken Demokrat Partinin iktidarda olduğu dönemden sonra Belediyenin yaygınlaştırdığı bu tür asfalt yollar için bile ‘biz yeniden iktidara gelince bütün bu asfalt yolları sökeceğiz’ söylemleri zihniyetleri hakkında yeterli bilgi verir sanırım.

Günümüze geldiğimizde bu düşüncelerinde her hangi bir değişim ve düzelme de görülmemektedir. Hâlâ aynı düşüncenin içinde bocalamakta ve o istikamette hareket etmektedirler. Yapılan güzel, memleket ve milletin hayrına olduğu herkes tarafından kabul edilmiş bulunan her şeyi tekrar iktidara geldiklerinde 1950 den önceki duruma geri çevirmek gayreti içinde olduklarını devamlı olarak ihsas etmekten asla geri durmuyorlar.
Yani yapılan her hangi bir güzel hizmeti asla hazmedemiyorlar. İstiyorlar ki, herkes perişan olsun, kendilerine muhtaç düşsünler ve böylece onları sesçinler de onlar da bu zavallıların hâllerini seyretsinler.

Bu yazı toplam 379 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.