1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dünü unutmamalı, bugünde yaşamalıyız
Dünü unutmamalı,  bugünde yaşamalıyız

Dünü unutmamalı, bugünde yaşamalıyız

Osmanlı Eğitim Derneği Genel Başkanı Ramazan Bademci, Osmanlı Haftası ile ilgili konuştu. Başkan Bademci, tarihten gelen kültürümüzü yaşatmamız gerektiğini dile getirdi.

A+A-

Ufuk KENDİRCİ
Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun 719. yılı olan Osmanlı Haftası’nda dünden gelen görev ve sorumluluklar tekrar hatırlandı. Osmanlı Devleti’nin içerisinde barındırdığı medeniyetlere karşı hiçbir ayrım gözetmeksizin koruduğunu ifade eden  Osmanlı Eğitim Derneği Genel Başkanı Ramazan Bademci, Ocak ayının son haftası kutlanan Osmanlı Haftası ile ilgili, “Osmanlı Devleti, Türk örf ve adetlerini ve İslam kültürünün yükümlülüklerini referans alan din, dil, ırk ayrımı yapmadan birçok devleti ve milleti hâkimiyeti altında tutmayı başarmıştır. Şunu bilmeliyiz ki, dünü unutmamalı, bugünde yaşatmalıyız ki muvaffak olabilelim” dedi.
img-20180127-wa0008.jpg
BİRBİRİMİZE KARŞI SORUMLULUKLARIMIZ VAR

Osmanlı’nın kuruluşu ve devletin felsefesi hakkında açıklamalar yapan Başkan Bademci, “27.01.1299 Osmanlı Devleti’nin kuruluşudur. 1999 yılında 700. kuruluş yılı kutlamaları TRT başta olmak üzere yıl boyu ülke çapında düzenlenmişti. Bu tarihten itibaren ülkemizde her yıl Ocak ayının son haftası Osmanlı Haftası olarak kutlanmakta. Osmanlı Devleti, Türk örf ve adetlerini ve İslam kültürünün yükümlülüklerini referans alan din, dil, ırk ayrımı yapmadan birçok devleti ve milleti hâkimiyeti altında tutmayı başarmıştır. Osmanlı Devleti, adalet düzeni üstünlüğü ve insanlık onurunu koruyarak, bunları prensip edinerek ve her alanda uygulayarak, tarihteki 25 büyük medeniyetin birikimlerinden faydalanarak, insanlığa örnek bir medeniyet meydana getirmiştir. Şunu bilmeliyiz ki, dünü unutmamalı, bugünde yaşatmalıyız ki muvaffak olabilelim. Kültürümüze sahip çıkalım ki geleceğimize yön verebilelim. Birbirimize karşı yerine getirmemiz gereken görev ve sorumluluklarımızın bilincinde olalım. Omuz omuza verelim, hayatı acı ve tatlısıyla birlikte paylaşalım. Farklı kültürlerin bir arada ve barış içinde yaşadığı bir ülke olmaya devam edelim. Mutlu yarınlara kavuşmak için din, dil, ırk, bölge ve kültür farkı gözetmeksizin herkesi sevgiyle kucaklayalım. İnsanlığın kutsal değerlerine karşı kin, nefret ve saygısızlık içeren her türlü tutum ve davranışın karşısında olalım. Belli değerler manzumesine inanmış belli ruh ve mana köklerinden esasen oluşmuş bir duruş ve inançla Osmanlı Eğitim Derneği çatısındayız”ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.