1. HABERLER

  2. GAZİANTEP

  3. Dünya Bankası Türkiye Direktörü Zutt, GTO’yu Ziyaret Etti
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Zutt, GTO’yu Ziyaret Etti

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Zutt, GTO’yu Ziyaret Etti

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Suriyeli mülteciler için artık yardım destek politikaları değil uyum politikaları üretilmesi gerektiğini söyledi.Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt ve beraberindeki...

A+A-

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Suriyeli mülteciler için artık yardım destek politikaları değil uyum politikaları üretilmesi gerektiğini söyledi.
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt ve beraberindeki heyet, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Başkan Bartık, Zutt’a, Gaziantep’in ekonomi ve sosyal durumu hakkında sunum yaptı. Ticaret, kültür, ekonomi ve gastronomi şehri Gaziantep’in stratejik bir konumda olduğunu belirten Bartık, uçakla 5 saatlik mesafede 2 milyar insana hitap ettiklerini vurguladı. Gaziantep’in sanayi kenti olma yolunda hızlı mesafe aldığını ifade eden Bartık, “Gelecekte bu coğrafyanın tek üretim merkezi olacağımızı iddia ediyoruz. Bunun için çalışıyor, bunun için mücadele ediyoruz. Öncelikle komşu ülkelerde ticaret ofisi açtık. Erbil’le başladığımız ticaret ofisi açma çalışmalarına Tahran’la devam ediyoruz. Tahran’daki ofisimiz ilerleyen günlerde hizmete açılacak. Daha sonra da Moskova’da ticaret ofisi açmayı planlıyoruz. Amacımız çevre ülkelere yayılmak, ticareti paylaşmaktır. Komşularımızla ticaretimiz devam ediyor, komşular arasındaki ticareti hiçbir şey engelleyemiyor” dedi.
SURİYELİLERİN EN ÇOK ŞİRKET AÇTIĞI ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ
Gaziantep’te savaş öncesi Suriyeli şirket sayısının 12 iken şimdi bu rakamın 770 olduğunu hatırlatan Bartık, “Suriyeli mülteciler için artık yardım destek politikaları değil uyum politikaları üretilmesi gerekiyor. Biz de bunun için çalışıyoruz. Suriyelilerin şehrimize göçüyle birlikte şirket sayısında da artış oldu. 12’den 770’ye ulaşan Suriyeli şirketlerle daha rahat irtibat sağlamak ve onların taleplerini öğrenebilmek için Oda bünyesinde Suriye Masası kurduk. Burada görevli olan arkadaşımız, Suriyelilerin çalışmalarına destek veriyor.” şeklinde konuştu.
“Suriyelilerle ilgili konu artık “acil yardım-destek” politikalarından "uyum" politikalarına geçişin zorunlu olduğu bir noktaya gelmiştir” diyen Bartık, bu noktada Oda olarak Suriyelilere meslek edindirmeye yönelik projeler için çalışmaya başladıklarını belirtti.
MİSYONUMUZ YOKSULLUĞU AZALTMAK
Dünya Bankasının misyonunun yoksulluğu azaltmak olduğunu belirten Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt ise “Yoksulluğu azaltıp refahı artırmak için yaptığımız çalışmalarda iş dünyası ile ilişkilerimiz önem arz ediyor” şeklinde konuştu. Zutt, iş dünyasının başarılı olması için gerekli adımlar atarak, iş dünyasına destek verdiklerini dile getirdi. Türkiye’nin ve şirketlerin başarısı için çalıştıklarını anlatan Zutt, Gaziantep’in gelişmesi için de desteklerinin devam edeceğini kaydetti. Gaziantep’in ekonomik performansından etkilendiğini söyleyen Zutt, “Gaziantep’in sektör çeşitliliğinin iş yapma ortamının uygunluğu için bir gösterge. Küresel ekonomide fark yaratabilmek için tasarım ve markalaşma noktasında mesai harcaması gerek” diye konuştu.
Konuşmaların ardından, GTO Başkanı Bartık, Zutt’a hediye verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.