1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Dünya Barış Günü
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya Barış Günü

A+A-

Bugün 1 Eylül.
Bugün dünya’da sevgi ve barış günü olarak kutlanmaktadır.
Ancak dünyada huzur, barış, hoşgörü nerelerdedir ?
Bunu iyi düşünmek lazım.
Hz. Mevlana’nın felsefesi ve düşüncesiyle hareket edersen, barış ve hoşgörü bütün sıkıntıların giderilebileceği bir düşünce tarzıdır.
Ancak çağımız da barış ve hoş görüden ne dadar söz edebiliriz ki ?
Dünyanın dört bir yanında kavga, kan, gürültü, çekişme, katliam sürürp giderken, güçlüler, güçsüzleri ezerken 1 Eylül’e barış günü desek ne olacak ?
Esas itibariyle dünya’da barışın, sevginin günü bir gün olursa, diğer 364 gün hep kavgamı yapacağız?
Sevgi, hoşgörü, barış, adalet insanın ve insanlığın mutluluk reçetesidir.
Ancak Ortadoğu, Kafkaslar, Uzakdoğu ve Çin ve İslam ülkeleri , Afrika, ne yazık ki savaş, katliam, yıkımla iç içedir.
Kapitalist dünya düzeni, dinler, ideolojiler; insanlar arasında çatışmanın, haksızlığın, adaletsizliğin, eşitsizliğin sömürünün perdelenmesinde birer araç haline gelmiştir.
Kin, nefret, öfke, öteki yıkım, acı, üzüntü, adaletsizlik, haksızlık, insanlardaki çileleri, sıkıntıları, üzüntüleri, ölümleri ve akan kanı artırıyor.
Şimdi ifade etmek isterim. Yuce Allah’ın kutsal kitabı Kur'an ve Hz.Muhammed ilkelerini kendine rehber edinen Müslümanlar ,Tevrat ve Musa ilkelerini kendine rehber edinen Museviler,İncil ve İsa ilkelerini kendine rehber edinen Hıristiyanlar,Brahman ilkelerini kendine rehber edinen Brahmanlar,Süleyman ilkelerini kendine rehber edinen Masonlar,Buda ilkelerini kendine rehber edinen Budistler,Tao ilkelerini kendine ilke edinen Taoistler,Nirvana odaklı Hinduistler ve diğerleri böylesi bir dünyayı, böylesi bir katliamı ve yaşamı kabul edebilirler mi?
Ama görüyoruz ki, maalesef diyoruz.
Küreselciler, Evrenselciler, Mesihçiler, Mehdiciler, Tanrıtanımazlar, Ateistler, Deistler, Materyalistler, Liberaller, Komünistler, Marksistler, Sosyalistler, Sosyal demokratlar, Ülkücüler, Milliyetçiler, Muhafazakarlar, Demokratlar, Cumhuriyetçiler, Kemalistler, Atatürkçüler, Dinler arası diyalogcular, Tarikatçılar, Cemaatçiler, Hizmet yolunda olanlar,
Geliniz şu cümlede birleşelim.

Biz insanız. Makrokozmuz Evrende dünyalıyız. Mikrokozmozda Adem'in çocuklarıyız. Sağlıklıyız. Bilgiliyiz. Sanatkârız. Üretkeniz. Çalışkanız. Sevgi doluyuz. Dürüstüz. Adaletliyiz. Eşitiz. Farklılıklarımıza saygılıyız. Namusluyuz. Ahlaklıyız. Yalandan nefret ederiz. Dogmalara karşıyız. Haksız öldürmeye karşıyız. Barışseveriz. Doğaseveriz. Hayvan severiz. Biz kardeşiz.
Bugün için ve gelecek için; Evren’de Dünya dışı varlıklara karşı dünyamızı korumak, insanlığı, hayvanları, bitkileri, doğayı çevreyi korumak kollamak zorundayız.
Bilinçli bir sorumluluk içinde, aklı ve bilim öncülüğünde kısa dünya yaşamımızı renklendirelim, neşelendirelim mutlu kılalım.Çünkü hayat kısadır ve insanlar inansa da, inanmasa da bir gün yaptıklarının hesabını verecektir.
Barışçıl bir dünya, daha huzurlu güvenli bir ortam, daha mutlu, daha sağlıklı bir yaşam için; el ele, gönül gönüle vermek zamanı gelmiştir. Sen- Ben değil, biz olalım. Yukarıda da belirttiğim gibi, başlangıcımız, temelimiz Hz. Adem’in çocukları olmaktır.
Sevgi'yi hangi toprakta yeşerteceğiz?Topraklar bizim değilse
Sevgiyi hangi sular da çoğaltacağız?Nehirler, denizler bizim değilse
Sevgi'yi hangi tepelerde yükselteceğiz?
Dağlar, kayalar, dağ çiçekleri bizim değilse,Sevgiyi hangi ormanda çoğaltacağız?
En acısı,Sevgi'yi nereye gömeceğiz?
Söylediklerimiz sözde değil, özde olmalıdır.Sömürü ezmek ayrımcılık altında hangi birliktelik, hangi kardeşlik
Kim kime dost, kim kime düşman?
Güven sadakat, özveri, hoşgörü…
Olmayan yerde sevgi ağacı biter mi?
Dünya barış günümüz kutlu olsun. Her gün barış, sevgi ve saygı içinde hayatı yaşayalım.

 

Bu yazı toplam 128 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.