1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Dünya Değişiyor
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya Değişiyor

A+A-

Yaşadığımız yüzyıl, kol gücünün makineleştiği sanayi toplumundan sonra şimdilerde; akıl gücünün makineleştiği, bilgisayarlaştığı, iletişim ve bilişim teknolojisinin maksimum düzeye ulaştığı bir yüzyıl. Buna kısaca kıyamete ramak kaldı da diyebiliriz.
Önceki yüzyılda matbaa ile ses hızında giden bilgiler, artık internet ile ışık hızında dünyanın bir ucundan öbür ucuna ulaşıyor. Tabi bu müthiş bir etkileşim ortaya koyuyor ve toplumlar bundan çok etkileniyor. Bu etkileşimle, kişisel düşüncenin yanında bu sefer toplumların katılımıyla ortak akıl denen sosyal bilinç, sosyal değerler, sosyal sermaye de artıyor. Yani bireysel gücün yanında ortak aklın gücüyle de karşı karşıyayız.
Başbakan’ın Mısır’da yaptığı konuşmanın satır aralarında bütün dünyaya vermeye çalıştığı mesaj gibi; “bir olarak hiçiz; ama hep birlikte her şey” olduğumuzu unutmayalım.
Bu birliktelikten doğan toplumsal etkinin, bu mükemmel sinerjinin sağduyulu yöneticiler tarafından Allah(cc)’ın koyduğu ölçüler ve direktifler doğrultusunda kullanıldığında büyük başarılara, olumlu sonuçlara imza atılacağına inancım sonsuzdur.
Bilim ve teknoloji ile evren küçülüyor, sınırlar harita üzerinde kalıyor ve dünyamız küçük bir köye dönüyor. İletişim sayesinde milletlerarası beraberlikler artıyor. Ahlâkî değerler dibe vururken; meraklı arayışlar da tavan yapıyor. Körü körüne inanışlar ve körü körüne inkâr edişler yerini delil ve ispata; ikna gücüne bırakıyor. İnanmak için de reddetmek için de kanıt/belge arıyor insanlar. Durum böyle olunca fikrî altyapısı güçlü ve devamlılık arz eden kişiler, topluluklar, milletler ayakta kalabiliyor. Fikrî altyapısı güçlü olmayanlar, delil ve ispat gücü olmadığı için ayaklarının üzerinde duramayacaklar.
Kapitalizmin ürünü olan ‘ekonomik insan modeli’nin yanında bir de araştırıcı, sorgulayıcı, doğruyu bulma merakı içerisinde bir insan tipi olan ‘akademik insan modeli’ de ortaya çıkıyor.
Çağımızda, insan merkezli, temel haklara saygılı pozitif medeniyet bloğu ile bozguncu karaktere sahip menfi bir anlayış bloğu gelişti.
Bu yüzyılda totaliter, statik, gelişmelere kapalı, kendini dar kalıplara sıkıştıran, devletçi, komünist sistemler, üretim ve rekabet yetersizliğinden yıkıldı, küçüldü; git gide gündemden düşer hale geldiler.
Avrupa, insanın önemini büyük bedeller ödeyerek kavramış; fakat değerini henüz tam olarak anlayamamıştır.
Biz ise özünü İslâmî değerlerimizden aldığımız, Osmanlı’nın altı asırlık mirâsının sahipleriyiz. Din-i Mübin-i İslâm’a hizmet eden ve onun izleriyle birlikte bütün bakiyelerini taşıyan Anadolu insanlarıyız. Bizim dünya ile paylaşacağımız değerlerimiz var; insan, özgürlük, adalet, hürriyet, ahlâk, inanç, vefa, sadakât…
Hz. Mevlânâ(k.s.)’nın dediği gibi; “Pergelin sivri ucuyla değişmeyen değerlerimi temsil ederim. Pergelin hareketli ucuyla da yetmiş iki buçuk milletle iletişim kurarım.”
Çünkü biz yaratılanı, Yaratan’dan ötürü seviyoruz.
İnandığımız ve inancımızı yaşadığımız sürece; 'Gevşemeyin, asla hüzünlenmeyin inanıyorsanız mutlaka üstünsünüz' Allah(cc) ayeti/sözüyle şereflenmiş bir milletiz.
Başbakan’ın Mısır’da yaptığı konuşmada söylediği gibi; Suriye’de, Gazze’de ve dünyanın her neresinde olursa olsun insanlık dışı yöntemlere maruz kalarak katledilen o masum yavrucakların hesabı er ya da geç mutlaka ama mutlaka sorulacaktır.
Kur’ân’a ve Sünnet’e sıkı sıkıya sarıldığımız, hayatiyetimizi O’na göre sürdürdüğümüz sürece Allah(cc) bizimledir.
Allah(cc) inananlarla değil, inandıklarını hayatlarına hâkim kılanlarla beraberdir.
Çünkü; inandığı gibi yaşamayanlar, yaşadıkları gibi inanmaya başlarlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.