1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dünya devleri arasında
Dünya devleri arasında

Dünya devleri arasında

Konya’da doğan küresel e-ticaret markası ‘turkishexporter.net’ iki dünya markası birlikte TİM’in seçtiği üç markandan birisi oldu

A+A-

Ö. Faruk KARABULUT

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) gibi kuruluşlar, üyelerini e-ticaret platformlarına toplu üye yapmaları halinde hibe desteği alacak. Konu ile ilgili protokol Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve sektör temsilcilerinin katılımı ile imzalandı.

KONYA’NIN GURURU OLDU

Protokol imza töreninde TİM’in söz konusu destek mekanizmasından faydalanmak için "Alibaba.com", "kompass.com" ve "turkishexporter.net" internet sitelerini belirlediği de örnek olarak verildi. Örnek gösterilen küresel e-ticaret markaları arasında yer alan Konya merkezli turkishexporter.net Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gazel, Konya’yı uluslararası alanda temsil etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Protokolün ayrıntılarını anlatan Gazel, Ekonomi Bakanlığı’nın, iş birliği kuruluşlarının üyelerini e-ticaret platformlarına toplu üye yapmaları ve bundan doğan maliyeti ödemeleri halinde, ödemenin yüzde 80’ini hibe olarak iş birliği kuruluşuna iade edeceğini kaydetti.

FİRMALARA İHRACAT DESTEĞİ

Gazel, TOBB ve TİM gibi işbirliği kuruluşlarının üyelerini, Bakanlık tarafından ön onay alan e-ticaret platformlarına toplu üye yapmaları ve bundan doğan maliyeti ödemeleri halinde, ödemenin yüzde 80’inin Bakanlık tarafından karşılanacağını dile getirdi. Her şirket için işbirliği kuruluşlarına e-ticaret sitesi başına yıllık en fazla 2 bin dolar destek sağlanacağını ifade eden Ali Gazel, “İşbirliği kuruluşları bu desteği kullanabilmesi için bünyesinde en az 250 firmayı, belirlediği e-ticaret platformuna üye yapması gerekiyor. Protokol kapsamında örnek gösterilen 3 e-ticaret platformundan biri de turkishexporter.net oldu”diye konuştu.

DÜNYA E-TİCARET AĞINA KATILACAKLAR

Daha önce e-ticaret desteğinin bireysel bazda talep eden firmalara verildiğini anımsatan Gazel,  "Destek, e-ticaretin önemini zaten anlamış firmaların bu yönde yaptıkları harcamaları destekler mahiyetteydi. Bu noktada desteği iş birliği kuruluşları öncülüğüne bırakarak toplu üyeliklerin desteklemesi kararlaştırılmıştır. Bu destekle hem e-ticaret hakkında farkındalığın artırılması hem de e-ticarete entegrasyonun hızlandırılması amaçlanmaktadır. Yeni destek mevzuatı 24 Kasım’da yürürlüğe girmiş olup iş birliği kuruluşları vasıtasıyla daha fazla firmanın destekten faydalanabilmesine olanak sağlanacak. Söz konusu destek ile hemen hemen tüm ihracatçılarımız dünyadaki e-ticaret ağına katılacaktır. Firmalarımızın e-ticaret sitelerine iş birliği kuruluşlarımız vasıtasıyla üye olmaları ile e-ticaret sitelerinin toplu üyeliklere sağlayabileceği avantajlı fiyat ve üyelik imkanlarına sahip olmaları hedefleniyor.”değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.