1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Dünya Down Sendromu  Farkındalık Günü

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

İnsanların hastalık olarak algıladığı fakat genetik bir farklılık olan Down Sendromu, 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü ile birlikte vatandaşların bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

A+A-

Nagihan Çapkın

Doğan her 800 çocuktan birinde Down Sendromu görülüyor. Türkiye’de ise her yıl bin 500 tane bebek Down Sendromlu doğuyor. 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Gününde vatandaşların Down Sendromu hakkında bilgi sahibi olmadığı görülmekte. Vatandaşların bu konuda bilgilendirilmesi, Down Sendromunun hastalık değil genetik bir farklılık olduğu konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumu oluşan genetik farklılığa Down Sendromu deniliyor. Normal bireylerde 46 kromozom bulunurken Down Sendromlularda 47 kromozom bulunuyor. Down Sendromu 1986 yılında ilk kez İngiliz hekim John Langdon Down tarafından sistematik şekilde sınıflandırılmış ve sendrom olarak tanımlandı. Sendrom, doktorun ismi olan "Down sendromu" olarak söylenmeye başlandı. 1959'da Jérôme Lejeune tarafından 21. kromozomun trizomisi olduğu belirtmişti.

En sık görülen genetik bozukluklardan biri olan Down Sendromu her 691 canlıdan birinde görülüyor. Down sendromu sadece insanlarda görülmüyor bir kaplana ve bir kediye de Down sendromu teşhisi konulmuştur. Bu sendrom bütün yaşlardaki, ırklardaki dinlerdeki ve ekonomik şartlardaki bireyleri etkileyerek farklı derecelerde öğrenme güçlüğüne neden olur. Bazı fiziksel özellikler Down Sendromlular arasında yaygındır ve 3 tipi vardır. Bunlar: Trizomi 21, Translokasyon ve Mozaik. Down Sendromlu kişilerin yüzde 94’ü Trizomi 21 grubundadır. Yüzde 4’ü Translokasyon, yüzde 2’si ise Mozaik grubundandır. Fiziksel özellikler; çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olmasıdır.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.