1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. DÜNYA HAYATININ ANLAMI!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

DÜNYA HAYATININ ANLAMI!

A+A-

Hayatın anlamını sorgulamak gerekiyor. Yaşadığımız her anın illaki bir sebebi var. Doğrusuyla, yanlışıyla bu hayatın şartları içerisine gelip geçip gidiyoruz. Etrafınızı gözlemlediğiniz zaman insanların büyük çoğunluğunun hatalarla ve çeşitli badireler atlatarak yaşamını idame ettirebildiğini anlasınız. Bazı düşüncelere baktığımız zaman hayatın anlamı yok. Yaşamınız sizin için çok şey ifade ediyor olabilir. Aslında umursamaz evrende ki madde ve enerjinin bir sinyalidir. Bu yaşamınız sona erdiğinde, sizi bir süreliğine birkaç kişi hatırlayacak belki ama bu kişiler de eninde sonunda ölecekler. Devasa projeler sahibi olsanız da, şöhretin en zirvelerinde yüzseniz de unutulmaz tarih kitapları yazmış bile olsanız, insanlığa sağladığınız katkılarınız kısa süre sonra unutulacak. İnsanoğlu bu fani dünyadan gidecek. Er ya da geç te olsa bu çok bağlandığınız ve kıyasıya dört elle sarıldığınız dünyanız yok olacak. Bu yazıyı okuyan kardeşim, sende bir gün bırakıp gideceksin. Okuduğun bu yazıyı kaleme alan Serdar isimli bu acizde bırakıp gidecek. Her zaman düşünürüm de dünyaya dört elle sarılmanın bu kadar abartılması da aslında ölüm gerçeğinden uzak olduğunu düşünmek değil midir? Bu yazıyı okuduğunuz esnada dahi birileri ebedi âleme göç etti bile… Bugün o göç etti, yarın biz göç edeceğiz. Ama eni sonunda hepimiz amellerimizi sırtımıza alarak ebedi âlemin yolcusu olmaya namzediz. Şu her sabah üzerimize doğan ve akşam olunca da kaybolan güneş dahi günü gelince dürülüp, bükülüp yok olacak. İçinde yaşadığımız, menfaat için her an kendine sarıldığımız, yorgun gezegenimiz dünya da yok olacak. Bu dehşet gerçekliğe rağmen, insan yaşamının nasıl gerçek bir anlamı olabilir ki?

Gerçek hayata ahiret âleminde başlayacağımız halde insanoğlu olarak bu gerçeği ölmeden anlayabilmiş olan insanlar nedense çok az bulunuyor. Etrafımda tanıdığım çok zengin insanlar var. O insanların ortak özelliği akılları sayesinde köşeyi döndükleri ve bugün sahibi oldukları mülke ulaştıkları aldatmacasıdır. Siz ne yaparsanız yapın, sizin yaşamınızı organize eden ve sizi ama çoklukla ama yoklukla imtihana tabi tutan yüce bir merci olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Zenginliğinizi muhafaza edin. Zenginliğiniz sadece sizin değil, etrafınızda ki ihtiyaç sahibi insanlarında mutluluğu olsun. Daha fazla mal kazanmak yerine daha fazla ecir kazanmaya odaklansanız daha karlı olmaz mısınız? O halde niçin yaşam sürenizin sona ereceği o küçük kıyametinize giden yolda tedbirli davranmazsınız? Neyinize güvenirsiniz? Öyle değil mi? Siz onca malı aklınız, çabalarınız ve başarılarınız sayesinde kazandınız değil mi? Neyse öyle zannededurun ama günü gelip bu gerçeği yüzünüze haykıran gerçeğin temsilcileri karşısında ki pozisyonunuzu da asla gözünüzün önünden ayırmayın.

Hiç düşündünüz mü; 70-80 yaşında bir insanın geçmişe yönelik düşünceleri neler?

Bu insan her kim olursa olsun muhtemelen yaşadığı 70-80 senenin nasıl geçtiğini anlayamadığını düşünüyordur. Hatta kendisine sorsanız; "göz açıp kapayıncaya kadar hayat geçti, hiçbir şey anlayamadım" der.

Gencecik yaşlarındayken herhalde o da yaşlanacağını hiç düşünmemişti. Ancak şu an, çok uzak gördüğü o dönemin içinde bulunmanın şaşkınlığını yaşıyordur. Ve bu anı uzak görmekle ne kadar yanıldığını da çok iyi anlamıştır.

Yaşamı boyunca yaptıklarını yazmasını veya anlatmasını isteseniz, en fazla bir defteri doldurabilir veya en fazla beş, altı saat arka arkaya anlatabilir. "Koskoca 70-80 sene" dediği şeyin tamamı işte bu kadar.

Asıl değinmek istediğim; bu düşünceler içinde yaşayan kişinin, aklında ise çok önemli ama acıtıcı bazı sorular bulunur:

Göz açıp kapayıncaya kadar geçip giden bu hayatın amacı neydi? Yaşadığı bu hayattan elde edebildiği sonuç neydi? O aşamadan sonra başına gelecek gerçekler nedir?

Bu sorulara birbirinden farklı cevaplar verecek iki insan grubu vardır. Bunlardan bir tanesi Allah'a inancı olmayan, diğeri ise gönülden katıksız bir imanla Allah'a bağlanan kişilerdir.

Allah yoluna feda edilmiş bir hayata sahipseniz ne mutlu size…

Hazır olun 25 yaşınıza geri dönüyorsunuz.

Hem de zor sınavlara tabi olmadan, istediklerinizi her an karşılayacak büyük bir yaratanın uhdesinde sürdüreceğiniz, dolu dolu bir ebedi hayatın tadını çıkarmanız için rabbimizin lütfu bol sofrasına hoş geldiniz.

Eğer karanlık bir yaşamı geride bırakarak, zulüm ve isyanla geçirdiğiniz boş dünya hayatınızın sona ermesiyle de bekleyen acı ve azap dolu bir uhrevi hayatınızı yaşayacaksınız.

Tercih hakkı size ait, ama ölene kadar… Öldükten sonra size nasıl bir yaşam tercih ettiğiniz sorulmayacak.

Dünyada ektiğinizi biçeceğiniz bir yaşamla karşı karşıya kalacaksınız.

 

Bu yazı toplam 1830 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum