1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Dünya Kadınlar Günü!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya Kadınlar Günü!

A+A-

Şubat ayının ilk haftasında Tarsus’ta Özgecan Aslan kızımızın öldürülmesiyle bu cinayet başka boyut kazandı.
İmza kampanyaları idamın tekrar Türkiye de uygulanması istendi.
''Özgecan Aslan 'a tecavüz edip, yakıp genç yaşta hayatına son veren faillerin Türk Ceza Kanunu'nun öngördüğü en ağır yaptırımla cezalandırılmasını istiyoruz. Soruşturmanın ve dava sürecinin kamuoyu takibine izin verecek şeffaflıkla ve hukuka uygun biçimde yürütülmesini talep ediyor, bu ve benzeri olayların tekrar etmemesi için tüm ilgili kurumları acilen sorumluluk almaya davet ediyoruz. Biliyoruz ki, Özgecan Aslan cinayeti sıradan bir adli vakanın çok ötesinde yıkıcı sonuçları olan toplumsal bir soruna işaret etmektedir.''
8 Mart Dünya Kadınlar Günü; yazılı, görsel basında, internette hep kadınlar gününden bahsedilecek. Boyalı cilalı laflar edilecek, nutuklar atılacak. Ya sonrası kaldığı yerden devam edilecek. Komut aynı; kaldığımız yerden aynı harekete devam. Olumlu veya olumsuz her ne ise!
Peki nerden icap etmiş 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilan etmek.Tarihi sürecini sizlerle paylaşayım isterseniz! “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünya kadınlarının, kutladığı uluslararası bir gün.
1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı'nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ı tüm kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi insanca çalışma koşulları istemiyle greve başladı. Ancak polis grevcilere saldırdı ve çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi can verdi.
1910 yılında Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin; 8 Mart 1857 tarihinde yangında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliği ile kabul edildi. Sendikalar yıllarca bu önemli günde kadına yönelik ayrımcılığı daha güçlü olarak dile getirdi.
Şeklinde açıklamayı aynısıyla aktarıyorum. Şubat ayında sevgililer günü, Mayısta anneler günü olarak kutlanıyor. Ya Kadınlar Günü ne demek oluyor? Dünyaya demokrasi insan hakları savunması yapan ABD 8 Mart 1857 tarihinde 129 kadın işçinin ölümüne neden olmuş sosyalist sendikalar tarafından bugüne taşınmıştır.
Türkiye’de ilk kez 1921 de Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanan. 8 Mart 1975 yılında ise daha yaygın kutlanmaya başlanıldı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye de etkilenmiş, 1975 yılında “Türkiye Kadın Yılı” kongresi yapılmıştır. 1980’den 1984’e ara verilmiştir. 1984’den itibaren her yıl çeşitli etkinliklerle kutlamaya devam edilmiştir.
Nasıl kutlanıyor? Kızıl dediğimiz renkte bayrak ve flamaların altında yürüyüşler yapılıyor. Başka sahnelerde baldırı çıplak bakmaya haya edeceğimiz adı sanatçı olanların kutlaması. Gazetelerde, TV’lerde, sinemalarda, tiyatrolarda, sahnelerde, podyumlarda, yok efendim falan mekanda falan mekanda soyulup soğana çevrilerek manadan öte kasap vitrini gibi etleri sergilenmektedir. Böylesi ortamların aksesuarı, içki masalarının mezesi gibi düşünülen kadının hangi hakkı olmaktadır? Asıl şaştığım ise anlı şanlı kadın örgütlerinin bundan şikâyetçi olmadığıdır.
Liseli yıllarımda Kadınlar Günü ve Türk Kadını Münazarasında: Ahlâksızlığın, hayâsızlığın, teşhirin özgürlükle ilgilendirilmeyeceğini ifade ettikten sonra kızlarımıza “ Hangisi Olacaksın Bacım” diye yazdığım şiirimi okumuştum. Şimdi Kadınlar Günü derken bir dörtlünü sizlerle paylaşayım;
Sosyalizm denen hapla mı?
Öğütleri Guzin abla mı?
Yoksa Kara Fatma mı?
Hangisi olacaksın bacım?
*
Ancak tarih boyuca Türk Kadını her zaman vakar ve her zaman üzerine düşen görevi en güzel şekilde yapmıştır. Evet Anadolu Türk Kadını çilekeştir. Çocukluğunu yaşamadan genç kızlığa, genç kızlığına yaşamadan analığa, analığını yaşamadan kara toprağa koşan yiğit kadının adıdır Türk Kadını! Vatanına, Devletine hayırlı evlatlar yetiştirir. Askere, cepheye oğlunu gönderirken;
-Haydi oğlum haydi git!
Ya Gâzi ol ya Şehit! Diye uğurlamıştır.
Türk Kadını her zaman kutsiyeti korur ve bizim başımızın üzerinde yeri vardır.
Böylesi kadınlar, analar için Peygamberimiz “Cennet anaların ayağı altındadır” buyurmuştur. Çirkin Amerikalı ise kadın işçileri yakarak öldürmüş ve bugün bu utancı 8 Mart Kadınlar Günü olarak kutluyorlar. Biz kendi değerlerimize sahip çıktığımız sürece suç bastırmaya sızlanmaya gerek yok vesselam!
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.