1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Dünyada 36 ülkede Kızılay var
Dünyada 36 ülkede Kızılay var

Dünyada 36 ülkede Kızılay var

Türk Kızılayı Konya Şube Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Dünyada 57 İslam ülkesinin 36 tanesinde Kızılay var, 20 kadarında ise Kızılhaç. Osmanlı şemsiyesi altında ülkelerin tamamı Kızılay, sömürge ülkelerinin hepsinde Kızılhaç var” dedi.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, yönetim kurulu üyeleri Mustafa Sinan Ümit ve Mustafa Balkan ile Mehmet Altuntaş ile birlikte Türk Kızılay’ı Konya Şube Başkanı Hüseyin Üzülmez’i ziyaret ederek “Hayırlı olsun” temennisinde bulundu.
Dernek binasında gerçekleşen ziyarette Kızılay hakkında bilgi veren Kızılay Derneği Konya Şube Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kızılay ve Kızılhaç’la ilgili bağlantısı hakkında şu bilgileri verdi.
“Kızılay’ın temelini kuranlar yabancılar. 1860’larda Abdülaziz Han hazinedeki servetinin üçte birini orijinal altınlarla birlikte Kızılay’a vermiş. Hâlâ sembolik olarak 5-10 kese altın Merkez Bankası’nda duruyor. Kızılay, Kurtuluş Harbi’nde bu altınları harcanması için emanet olarak veriyor ve sonra geri alıyor.  Şu anda dünyada 57 İslam ülkesi var. 36 tane Kızılay var. İslam ülkelerinin 20 kadarında Kızılhaç var. Osmanlı şemsiyesi altında ülkelerin tamamı Kızılay, sömürge ülkelerinin hepsinde Kızılhaç var. Meselâ Endonezya’da Kızılhaç var. Afrika’daki İslam ülkesinde Kızılhaç var. Bunun yanı sıra Bağdat’ta bir afet olmuş. Onlar biz Hilâl-i Ahmer’in Bağdat Şubesiyiz demişler. Kızılhaç ve Kızılay uluslararası olarak bir konfederasyon şeklinde çalışıyor. Federasyonun Avrupa-Asya Bölgesi başkan yardımcısı da Türk Kızılay’ı Başkanı.”
Üzülmez, ziyaretten dolayı Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü’ye teşekkür ederek istikrarlı kültürel ve sosyal hizmetlerinden dolayı kendisini ve ekibini kutladı. Ufuk KENDİRCİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.