1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Dünyada kıyamet gününe doğru! Konya’yı etkisi altına alan toz bulutlarının kaynağında yeni gelişme
Dünyada kıyamet gününe doğru! Konya’yı etkisi altına alan toz bulutlarının kaynağında yeni gelişme

Dünyada kıyamet gününe doğru! Konya’yı etkisi altına alan toz bulutlarının kaynağında yeni gelişme

Türkiye’ye özellikle son günlerde meydana gelen toz bulutlarının ana sebepleri arasında olan Libya ve Çad ülkesi üzerinden gelen toz bulutlarıyla ilgili NASA yeni bilgiler paylaştı. Yine harita yayınlayan NASA, ilginç detaylar verdi.

A+A-

Haftabaşında yayınladığı haritayla Türkiye’deki kuraklığın acı yüzünü ortaya koyan NASA, yeni yayınladığı haritayla başka acı gerçekleri de ortaya koydu.

Dünyanın en büyük göllerinden biri olan ve Kamerun, Nijerya, Nijer ve Çad ülkelerinin ortasında kalan bir alanı kaplayan bölgenin en büyük su kaynakları arasında yer alan Çad Gölü, beklenenden daha kısa bir sürede kuruyarak bilim adamlarını da yanıltmıştı.

NASA, zaman zaman Türkiye’yi etkisi altına alan ve Libya’dan geldiği yönünde açıklamaların yapıldığı toz bulutlarının ana kaynakları arasında olan toprakların merkezi konumundaki bölgede yüksek rüzgâr ve sıcak etkisiyle hızla yükselen rüzgâr toz bulutlarının sadece Türkiye’ye gelmediğini açıklayan bir harita yayınladı.

NOAA-20 uzay aracından gelen görüntüde ÇAD Gölü üzerinde yüksek miktarda toz bulutu görülüyor. Bu toz bulutlarının rüzgârın etkisiyle birlikte Amerika kıtasına kadar ulaştığı tahmin ediliyor.

Şimdilerde kuruyan ve 7 bin yaşında olduğu tahmin edilen gölün tabanında çok verimli fosfat kaynaklarının olduğunu ve bunun taşınması sonucunda iklim değişiklikleri görülebileceğinin üzerinde duruluyor.

Bu bilgiler ışığında zaman zaman Türkiye’yi etkisi altına alan kum fırtınalarının da Türkiye’nin iklim değişikliğinde büyük etkileri olabilir.

Dinazorların sonunu getirdiği düşünülen göktaşı ve sonrasında bitki örtüsünün ortadan kalkmasıyla türlerin toz bulutları altında kalmasıyla dinazorların beslenme sorunu nedeniyle yaşamlarını yitirdiği tezi üzerinden düşünülürse Libya’dan Türkiye’ye taşınan tozların ne gibi sonuçlar doğurabileceği araştırılması gereken bir konu gibi görünüyor.

Bu bilgiler ışığında kuruyan Çad Gölü Amerika kıtasındaki Amazon ormanlarını olumlu etkileyebiliyorsa Libya üzerinden gelen verimsiz topraklar da Türkiye üzerinde olumsuz etkiler doğurabilir mi? Bilim adamlarının önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili araştırmalar yapması ise olası görünüyor.

Konya Karapınar’da yaşanan olaylar ise Çad ve Libya’nın yaşadığı olayın tam anlamıyla minimal versiyonu gibi görünüyor.

Her iki durumda da dünyanın bir tarafı kıyameti yaşarken diğer tarafı da yeni iklimine merhaba diyor.

cad-golu.jpgsuudi-arabistan-toz.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.