1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Dünyada Ülkeyi, Ülkede Şehri, Şehirde Köyü Savunmak
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Dünyada Ülkeyi, Ülkede Şehri, Şehirde Köyü Savunmak

A+A-

Hayatının bir kısmı köyde geçenler iyi bilirler. Köylerde aileler arası kavgalar eksik olmaz. Çok basit nedenlerle başlayan anlaşmazlıklar yıllarca sürer. Bu çekişmeler çoğu zaman aileler arasında ciddi bir husumete dönüşür. Böyle olmasına rağmen eğer köydekiler köyün dışından birileri ile kavga ederse (dövüşürse) hasım olanlar bile husumeti unutup (veya husumete rağmen) bu kavgada köylüsünün yanında yer alırlar. Bu hal aslında fıtridir. Bizim köyümüzde bu durumu küçükken ben çok görmüştüm. Bizim Toroslarda bu kavgalar ya yakın köylülerle (arazi ve su sebebi ile) ya da Yörüklerle (sürülerin otlaklar ve ormanlarda güdülmesi nedeni ile)l çıkardı. İşte bu dış kavgalarda köylüler iç kavgaları unuturlar köylüsünün/ köylünün yanında yer alırlar. Aynı durum aile içinde geçerlidir. Aile içinde birbirleri ile kavga eden kardeşlerden biri dışarıda başkası ile kavga eder dövüşürse diğeri hemen onun yanında yer alır/almalı.
Bu sosyal olgu aile, sülale, köy, şehir, Millet içinde geçerlidir. Aynı vatanda yaşayan insanlar( millet) içte birbirleri ile kavgalı partiler, siyasi, sosyal, dini, mezhebi, mesleki gruplar söz konusu ülkeleri olunca iç çekişmeleri unutup dışa karşı birlik olurlar/olmalılar. Çanakkale bunun en iiyi örneği. Bu büyük savaşta barış döneminde birbirleri ile kavga mücadele halinde olanlar söz konusu vatan olunca, söz konusu millet olunca iç kavgaları iç çekişmeleri bırakarak dış düşmana karşı birleşmişlerdir. Bu gerçeğin istisnası olsa da normal her aile, normal her köylü, normal her şehirli, normal her millet böyle davranır. Maalesef son yıllarda bu hüküm ülkemizde zayıflamış (maazallah Allah korusun geçerliliğini kaybetmiş) görünüyor. Bu hal iyi bir hal değil. Çünkü hepimizin ortak değerleri, ortak çıkarları böylece berhava edilmiş oluyor. Kardeşini korumayan kişi en başta kendi ailesine dolayısı ile kendisine, köylüsünü korumayan her köylü en başta kendi köyüne ve dolayısı ile kendisine, ülkesini korumayan her fertte başta milletine dolayısı ile kendisine zarar vermiş oluyor.
Bu gerçekleri şu an ülkemize uyguladığımızda acınacak bir durum ile karşı karşıyayız. İçteki kavgalarımızı (siyasi, dini, ekonomik…) maalesef dış yardımlarla gidermeye çalışıyoruz. İç rakibimiz dışta biri ile kavga etmişse normalde hemşerimizi korumak yerine dıştakilerle ittifak kuruyoruz. Bu durum hayra alamet değil. Bu hal fıtrata aykırı bir durum.
Konuyu bir örnekle tamamlamak istiyorum. İsmet Paşa ile Menderesin bir birleri ile kavgalrı meşhurdur. Bu mücadele bu kavga çok ileri seviyelere ulaşmuıştır. Buna rağmen İsmet Paşa Menderes Yurt dışı gezisine çıktığında Uçağı havalanır havalanmaz Başvekil (menderes) aleyhine tek bir söz etmezmiş. Aksini tavsiye edenlere de ,” Baş vekil şu anda Yurt dışında. Onun elini zayıflatacak, O’nu, rakipleri karşısında zaafa uğratacak söz ve eylemlerden kaçınmak her akıllı, her namuslu devlet adamının baş vazifesidir…” dermiş
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.