1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Dünyada ve Türkiye’de erkekler kadınlardan daha çok!
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Dünyada ve Türkiye’de erkekler kadınlardan daha çok!

A+A-
Başlığı okuyup da, “Bana ne ya! Ne olmuş yani? …” gibi tepkiler vermeyin. Çünkü bu sonuç bazı düşünce kalıplarımızı zorlayacak gibi. Neden? Çünkü nüfusla ilgili aklımızda kalan genel kanaatlerden biri de “kadınların çok olduğu” idi. Son nüfus sayımında  Türkiye’de erkek nüfusu,  kadın nüfus sayısını geçti. TÜİK’in  2011 verilerine göre Türkiye nüfusunun % 50,2’si erkeklerden (37.532.954) ,%49,8’i kadınlardan  (37.191.315) oluşmakta. Bu durumda Türkiye’de 341.639 erkek fazlalığı var. (2009’da erkekler %50.3, kadınlar %49.7, 2010’da ise 2011 gibi 50,2’ye karşılık 49,8’miş) 
            Tarihi çağlara göre dünyada erkek-kadın nüfus dengesi bozulmuş görünüyor. Çünkü normalde dünyada ilk doğumda erkek bebek sayısı fazla oluyor, sonra savaşlar, hayat mücadelesi erkek nüfusu azaltıyordu. Son yıllarda ise durum değişmiş görünüyor. Yani ilk doğumda çok olan erkek nüfus bu oranı korumaya devam ediyor. Bunun birkaç nedeni olabilir. Bu nedenlerden benim aklıma hemen geliverenler şunlar: Savaşlara artık cephe savaşı olmaktan çıktı. Savaşlarda her ne kadar hala erkekler fazla ölüyorsa da bombalanmalar neticesinde kadınlar da ölüyor. Kadınların hayat mücadelelerine katılmaları, onların da öşüm oranlarını artırıyor.  Bu nedenledir ki dünyada toplam nüfusun yüzde 49.7’sini kadınlar oluşturuyor. Dikkat edilirse dünyada da erkek nüfus artıyor. Bu pek hayra alamet değil. Bu durum bir kere doğaya aykırı. Niye mi? Çünkü tabiata bakın tüm canlıların dişileri fazla. Horoz, tavuk, dişi arslan erkek arslan, koyun koç, keçi teke, inek boğa… Bunlarda hep dişiler fazladır. Dünya genelinde erkek nüfus çok iken,  Rusya, Almanya, Avustralya, Yunanistan, İtalya, Finlandiya gibi ülkelerde kadın sayısı erkeklerden fazla. 
Konya Dengeyi Koruyor
Yeni verilere göre, Konya’nın nüfusu, 2 milyon 38 bin 555’e ulaştı. Konya nüfusunun 1 milyon 9 bin 855’ini erkekler, 1 milyon 28 bin 700’ünü ise kadınlar oluşturdu. Bu duruma göre Konya’da kadın nüfus sayısı erkeklerden 18 bin 845 fazla. Bu sonuçla Konya tabi dengeyi korumuş görünüyor. TÜİK in sitesinde bir türlü bu seneki sonuçlara göre vilayetlerin kadın erkek oranını bulamadım. Yalnız 2008 yılına ait bir sonuç yazabilirim Buna göre; 
2008’de, kadın sayısının erkeklerden fazla olduğu iller:
Toplam 39 ilde kadın sayısının erkek sayısına göre daha fazla. Bu illerden bazıları:
-Konya, -Afyonkarahisar -Bolu
-Çankırı, -Bursa -Elazığ
-Çorum, -Gaziantep -Giresun
-Eskişehir, -Gümüşhane -Kastamonu
-Kırşehir, -Aydın -Malatya
-Niğde, -Nevşehir -Ordu
-Yozgat, -Rize -Sakarya
-Aksaray -Samsun -Sinop
-Tokat -Trabzon -Şanlıurfa
Bu dengenin oluşmasındaki önemli etkenlerden biri de “göç alma göç verme “ mevzuudur.  Dışarıdan göç alan merkezlerde erkek nüfus fazla iken, dışarıya göç veren merkezlerde kadın nüfusu daha fazladır.
1945 yılındaki sayıma kadar, ülkemizde kadın nüfusunun erkek nüfustan daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu sonuçta, Kurtuluş Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı etkili olmuştur. Fakat, 1945'ten sonra erkek nüfusu kadın nüfusunu geçmiştir. 
Sonuç? Sonuç şu? Gerek din adamları gerekse siyasetçiler bu yeni verilere göre düşünce ve eylem üretmek zorundalar. Mesela ülkemizde çok evliliğe mesnet olarak kabul edilen “kadın nüfusunun fazlalığı” düşüncesi yok olmuş durumda. Kadınların iş hayatına hayat mücadelesine katılmaları arttıkça tabi denge (kadınların çok erkeklerin az olma dengesi) bozulacak demektir. Evlilik zorlaşacak düğünler pahalanacak demektir. Fakir gençlerin evlenmesi daha da zorlaşacak bu da bazı olumsuz sonuçlara (geç evlenme zina…)  neden olacak demektir. Kim bilir bu sıkışma neticesinde Erkekler de yurt dışına yönelecek bu yönelme çok değişik sonuçlar verecek demektir. Kadınların etkisi artacak ama bu pek hayırlı bir sonuç vermeyecek demektir. Hayırlısı. 
Görelim Mevla neyler neylerse güzel eyler!   
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum