1. HABERLER

  2. RAMAZAN

  3. Dünyanın en büyük mülteci kampına ramazan yardımı
Dünyanın en büyük mülteci kampına ramazan yardımı

Dünyanın en büyük mülteci kampına ramazan yardımı

Konya merkezli RİDA Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği, dünyanın en büyük mülteci kampı olan ve insani krizin büyüdüğü Dadaab'da, ramazan boyunca 17 bin 500 kişiye her gün iftar veriyor.

A+A-
Kenya'nın Somali sınırındaki, 600 binden fazla mültecinin barındığı Dadaab Kampı'nda, 4 yıldır aralıksız faaliyet gösteren yardım kuruluşlarından RİDA Derneği, kampta yaşanan sıkıntılar nedeniyle ramazan ayında yardımlarını yoğunlaştırdı.

Dadaab'da yaptıkları çalışmalar hakkında AA muhabirine konuşan RİDA Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kalender, kampta 2012 yılında başladıkları çalışmalarına şu anda 6 ayrı bölgede 8 medrese ve aşevi ile devam ettiklerini, ramazan boyunca günde 17 bin 500 kişiye iftar yemeği verdiklerini söyledi.

Kenya hükümetinin Dadaab Kampı'nı kapatma karar alması nedeniyle bölgedeki yaşam koşullarının daha da kötüleştiğini vurgulayan Kalender, "Kenya hükümeti, kampta yapılan yardımları önce azalttı, sonra da tamamen kesti. Kampın birçok bölgesinde sular, devlet tarafından kesildi. Kampta yaşayan Somalili Müslümanlara ölmeleri veya kampı terketmeleri seçenekleri sunuluyor. Özellikle bu sene kamptaki mülteciler açlık sıkıntısı çekiyor, çok zor şartlarda oruç tutuyorlar. Bu nedenle ramazanda yardımlarımızı arttırmaya gayret ediyoruz. Türkiye halkından Dadaab Kampı'na daha fazla yardım etmelerini istiyoruz." diye konuştu.

- "3 bin 300 yetime eğitim veriyoruz"

Kalender, Hristiyan misyoner kuruluşlarının kampta yoğun faaliyet yürüttüklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Birleşmiş Milletler tarafından kampta yüzlerce okul açıldı. Daha sonra bu okullar, Hristiyan misyoner kuruluşlarına ve kiliselere devredildi. Dernek olarak kamptaki 8 medresemizde 3 bin 300 yetime eğitim veriyoruz. Bu medreselerde yetim çocuklara İslami ilimlerin yanında ilkokul dersleri de veriliyor. Dadaab Kampı'nda RİDA Derneği'nin medreseleri haricinde, İslami ilimler öğreten başka bir kurum veya okul bulunmuyor. Bizim de imkanlarımız kısıtlı olduğu için bu medreselere sadece yetimleri toplayabildik. Bu yetimlere sene boyunca her gün kendi ailelerine de yetecek kadar yemek veriyoruz."

Dernek adına kampta ramazan çalışmalarını koordine eden Selim Ceylan da başta yetimler olmak üzere, 17 bin 500 mülteciye günlük iftar verdiklerini, ancak kampın nüfusuna bakıldığına bu rakamın çok yetersiz anlattı.

- 500 yetime bayramlık alındı

Bölgeye mutlaka daha fazla yardımın ulaştırılması gerektiğine dikkati çeken Ceylan, şunları kaydetti:

"İftarlık yemek dağıttığımızı duyan binlerce mülteci, bizim olduğumuz bölgeye geliyor. Demir parmaklıkların arkasından yemek almak için çaresizce bakan, ancak alamayan yüzlerce Müslüman kardeşimizi görmek bizi derinden etkiliyor. Konya'dan Vefa Derneği'nin de katkılarıyla bin adet gıda paketi dağıtacağız. Ayrıca 500 yetim için bayramlık elbise aldık. İnşallah bayramdan önce bunları yetimlere teslim edeceğiz. Gıda ve giyecek yardımlarının yanı sıra 2 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacağız."

Kenya yönetimi, 6 Mayıs'ta 600 binden fazla mültecinin barındığı Dadaab Kampı'nı kapatma kararı aldığını duyurmuş, insan hakları örgütleri ve Birleşmiş Milletler, Kenya'nın aldığı bu kararı gözden geçirmesini istemişti.

Somali sınırında yer alan Garissa eyaletinde 1992 yılında kurulan ve dünyanın en büyük mülteci kampı olan Dadaab'da, çoğunluğu Somalili Müslümanlar olmak üzere Tanzanya, Sudan ve Etiyopyalı mülteciler yaşıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.