1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. Dünyaya açılan pencere Konya olmalı
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Dünyaya açılan pencere Konya olmalı

A+A-

Her ülkenin bir vizyonu vardır ve olmalıdır da. Hedefleri olmayan bir ülke yaşayamaz, yaşasa da başka bir devletin kollarının arasında ömrünü sürdürür.

Ülke gibi şehirlerin de hedefleri olmalı. Örneğin Roma. İtalya’nın açık hava müzesi diye bilinir.

Yeşilliklerle çevrili ve mükemmel bir doğaya sahip Pekin.

Ortaçağ masallarının başkenti Prag.

Fas’ta anlatılan masalları birebir hissettiren Marakeş.

Rönesans’ın en büyük hediyelerinden Floransa.

Dünya futbolcularının yuvası Buenos Aires.

Her türlü talebe cevap veren Bangkok.

Gösterişin başkenti Sidney.

Cape Town, Barselona, Dubai, SiemReap, Berlin ve daha nice şehirler.

Konya, Mevlana şehri olarak biliniyor ama Uzak Doğu ülkelerinden başka ziyaretçi gelmiyor. Gelenler ise Akdeniz’den Nevşehir’e giderken mola verenler. Özellikle Mevlana’yı ziyarete gelen yabancı turist çok az. Daha çok yurdum insanı geliyor.

Mevlana, Nasreddin Hoca, Sille, Çatalhöyük… Bunların ve diğer yer üstü zenginliklerin uluslararası platformda pazarlaması doğru bir şekilde yapılırsa “Dünya şehri Konya” dememek için bir neden olmaz.

Tropikal Kelebekler Vadisi, tarihi bedesten, Göksu Şelalesi yabancı turist çekmek için kaynaklarımızdan bazıları.

Yukarıda saydığım bazı şehirler doğal güzelliklere yeteri kadar sahip olmamasına rağmen yerel yönetimlerin devreye girmesi ve yapılan çalışmalar sonucunda dünyaca tanınır ve ziyaretçi alır hale geldi.

Konya olarak biz neden bunu başarmayalım? İşte bu doğrultuda AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığı tarafından ŞEHRİM2023 projesi hayata geçirildi. 16-19 Nisan tarihleri arasında şehrimizin marka olabilmesi için Konyalıların görüşüne başvurulacak.

“Gez dünyayı gör Konya’yı” sözünün dünyada yankı bulmasının zamanı geldi. Öneri noktasında Konyalılara, tanıtım noktasında ise bürokratlarımıza büyük iş düşlüyor.

Konya’yı ülkemizin dünyaya açılan penceresi yapma noktasında diğer illere göre daha avantajlıyız. Bunun için ise doğru adımları zamanında ve yerinde atmak gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar