1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. DÜNYAYA AŞIRI DEĞER VERMEYİN!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

DÜNYAYA AŞIRI DEĞER VERMEYİN!

A+A-

Uzunca bir zamandır iç ve dış hainlerle uğraşmaktan halkın bazı konularda ki yaşadığı sorunlar araya kaynıyor. Beka mücadelesinin verildiği bir dönemde böylesi konular ikinci plana düşüyor. Ama artık el atılması da gerekiyor.
Belirli birikimi olan kesimler zenginliğini katladı. Parası olanlara teşvik üstüne teşvik ödemeleri yapıldı. Bir takım zenginlerin egosu kısa bir dönem içerisinde tavana vurdu. Banka kredilerinde açılan sınırsız seçenekler sebebiyle iştah patlaması yaşayan halkımız faiz, haram demeden bulaştığı yollarla hayalinde göremeyeceği oranda borç içerisinde mal mülk sahibi oldular. Zaten sınırlı olan ömrünün kalan kısmını da bankaya ipotekledi. Ömrü kifayet ederse ölene kadar bankanın ödemelerine koşturacak. Öldükten sonrada kesinlikle haram olan faiz pisliğinin hesabıyla meşgul olacak. Kısacık olan ömrünün büyük yüzdesini harcadığı haram yolların hiç tutmadığı hesabını, basit gördüğü haram yolların asla araya kaynamadığını ve hesap gününde a’dan z’ye önüne konulacağını anlayacak. Ama fayda etmeyecek. Dünyada nefes alıp verirken faiz oranı çok düşük olduğu gibi bir saçmalıkla bulaştığı bu haram yolların aslında gördüğü gibi basit olmadığını ve nasıl içinden çıkılmaz bir felakete kendini sürüklediğini anlayacak.
Bu hayat oldukça kısa… Ne yaparsanız yapın, her geçen gün sizi ölüme bir adım daha yaklaştırıyor. Bunu idrak edebilmek için kendi önüne konulan yüce kitabımız ve iki cihanın güneşi sevgili Peygamber efendimiz (sav)’in yolunda gitmek yerine ardına üştüğü zifir gibi kirli yolların hesabını hiç yapmamıştı ki! 
Varlık kadar yokluk gerçeğinin de farkında olabilseydi, öldükten sonra kısacık dünyasını sınırsız ahiret âlemine feda etmediği için tarifi imkânsız bir mutluluk yaşayacaktı.
Ne yaptıysak sonuna kadar hesabını vereceğiz. Yanımıza kar kalan hiçbir şey olmayacak.
Şu gerçeği anlamak için daha ne yapmamız lazım bana izah eder misiniz?
Kısa bir süre önce ticari alanda güzel bir hamle yakalamış ve yurtdışına güzel yüklemeler yapmıştık. Beraber hareket ettiğimiz arkadaşlarla iş sonunda alacak verecek hesabımızı görüyor ve sonunda helalleşiyorduk. Birde duydum ki içlerinden bir tanesi yaptığımız ve gayet başarılı giden bir işte açık tabirle hayatımızın madiğini atmış. İşlerin birden kesilmesini, talebin olmaması ya da fiyat olabileceği düşüncesiyle beklemeye almıştık. Kısa bir süre önce öğrendik ki bu işin içinde ki iki zat bu kazancın tümüne göz dikmiş, hatta üstüne de yüklemeler yapmış.
Evet, bu dünyada başarılı gibi görünen bir sonuca ulaşmış görünüyor. Ama gerçekte kaybeden olduğunu er geç anlayacak. Bunu anladığında da geri adım atamayacak. Hesabını verebilirse attığı kazığın hesabıyla yüz yüze kalacak. 
Her zaman diyorum. İnsanoğlunun dünyaya olan doyumsuz hırsı karşılığında kazanabileceği bir şey yok. Dönüp dolaşıp bir noktada iş hesap vermeye kalacak. Verebilen olursa ne ala! Ama dünyaya olan aşırı meyil hastalığının süregelmesi ve madde ile bulunan fanilerin kendini kaybetmek suretiyle düştüğü haram yollardan kurtulmasının neredeyse imkânsız olduğu gerçeği karşısında ben şahsen dehşete düşüyorum. 
Bugünlerde nereye adım atarsak atalım. Kime gidersek gidelim herkeste önü alınamaz bir dünya hırsı hâkim olmuş. Kazancın ne yolla geldiğinin önemi kalmamış. Doyuma ulaşacağı yerde daha da hırslanmış. 
Tanıdığım çok sayıda zengin kesimden kişilerin varlık stok etmede gözünü karartarak uhdesinde ki çalışanlarının üç kuruşunun hesabını yaparken kendi menfaatine dönük aşırı hırslanmasının eninde sonunda kendini kaybetmesine yol açtığını anlaması ve algılaması maalesef ne hikmetse biraz zaman alıyor.
Ne diyelim! İnşallah uyanmak temennisiyle… 
   
 
 

Bu yazı toplam 978 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.