1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. Dursun Ali Erzincanlı, 'Şehit Ömer Halis Demir' şiiriyle duygulandırdı
Dursun Ali Erzincanlı, 'Şehit Ömer Halis Demir' şiiriyle duygulandırdı

Dursun Ali Erzincanlı, 'Şehit Ömer Halis Demir' şiiriyle duygulandırdı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde düzenlenen Demokrasi Şöleninde sahne alan şair Dursun Ali Erzincalı, 15 Temmuz darbe kalkışması esnasında cuntacı generali vurduktan sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir için yazdığı “30 Kuş” isimli şiiriyle duygulandır

A+A-

Ünlü sanatçı ve şair Dursun Ali Erzincanlı, Konya’nın Beyşehir ilçesinde, Beyşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Demokrasi Şöleni kapsamında Vuslat Parkı’ndaki festival alanında Beyşehirli sevenleriyle bir araya geldi. Beyşehir halkının yoğun ilgi gösterdiği şölende, ünlü sanatçı ve şairin şiir ve naatlarını sevenleri büyük bir beğeni ve ilgiyle izledi. Hazreti Peygamber’e atfedilen naat şerifleri seslendirmesi ile ünlenen Erzincanlı’nın yaklaşık 1,5 saat süren sahne performansı alanı dolduran vatandaşlardan da tam not aldı.

‘30 Kuş şiiri’ duygulandırdı
Erzincanlı’nın 15 Temmuz darbe kalkışması esnasında cuntacı generali vurduktan sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir için yazdığı “30 Kuş” isimli şiiri okuması da meydanı dolduran vatandaşlar arasında duygu yüklü anlar yaşanmasına neden oldu. Erzincanlı, klip de çektiğini belirttiği şiiriyle ilgili olarak, “Bundan sonra bizim kahramanlarımız Spider Man değil, Ömer Halisdemir’lerdir” dedi. Yaşanılan bir korku ve kaygının bir milletin edebiyatını, sanatını, şiirini her şeyini etkileyeceğini belirten Erzincanlı, “Şimdi o gece 240 şehidimiz vardı. İlerleyen günler, aylar çok özel, çok profesyonel eserler, destanlar, filmler, edebiyat, sanat tarafından yad edilecek 15 Temmuz” dedi.
Erzincanlı, “15 Temmuz gecesi beynimiz durdu. Her gün geçtiğim sokaklar ama nereye gittiğimizi bilemiyorduk ya da çay içerken karıştırmadan içiyorduk, birbirine girmiş. Böyle bir beynin şiir yazması mümkün değildi. Ben o 240 şehit içinden Ömer Halisdemir’i seçmedim, ben onu yazmadım, o kendini yazdırdı. Şiirden ziyade bir babanın evladına seslenişi oldu bu. Ben kalemi elime aldığım zaman o şiir aslında bitmişti. Şimdi de Allah nasip ederse 6 dakikalık filmi çekiliyor. Bir de Ömer Halisdemir’den dinleyelim o şiiri diyerek, şehidimizin babasına seslenişini aktaracağım” diye konuştu.

Babası oğlu için yazılan şiiri dinleyemedi
Erzincanlı, şiirin finalini Niğde’de yaptığını da vurgularken, şöyle devam etti:
“Babasının huzurunda Ömer Halisdemir’in şiirini okudum ve o gece benim için bitmişti şiir. Ziyarete gittiğimde Ömer Halisdemir’in babası, ‘o baba şiirini siz mi yazdınız’ dedi. ‘Başını biraz dinledim devamını dinleyemedim, şimdi okuyacak mısınız’ dedi. Ben de okuyamayacak durumdaydım yüzüne bakarak, okunmuş halini dinleteyim dedim. Şiir biraz başladı fakat yine dayanamadı kalktı, ‘ben dinleyemeyeceğim, siz dinleyin’ dedi. O gece o şiir benim kalbimde ve beynimde zirve yapmıştı fakat daha yeni olduğu için bugün o şiiri okuyarak huzurlarınızdan ayrılacağım. Allah cennetinde buluştursun şehitlerimizle ve efendimizle.”

Başkan Özaltun, Erzincanlı’ya programından ve yazdığı şiirden dolayı teşekkür ederken, ünlü sanatçı ve şairin gönüllere ve yüreklere seslendiğini belirterek, “Allah kendinden razı olsun. Meydanı dolduran vatandaşlarımız gibi yan tarafta biz de şiirlerini dinlerken çok duygulandık. Ama Ömer Halisdemir’lerimiz olduğu müddetçe, bu kahramanlarımız olduğu müddetçe hiçbir hain amacına ulaşamayacaktır. Bunu herkes böyle bilsin” diye konuştu.
Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun da, programının sonunda Erzincanlı’ya Beyşehir Taşköprü görselinin yer aldığı bir çini tabak hediye etti.

“Onlar destan yazdı biz okumaya çalışıyoruz"
Şiiri yazma hikayesinden bahseden Erzincanlı, “Ben daha önce bana ilham konusunu soranlara hep söylüyordum. Ben çalışırken ister istemez insanın aklına bir şeyler geliyor. O da inşallah rahmanidir diyordum. Fakat ben bu şiirde şunu gördüm, 15 Temmuz'da bütün milletimizin adeta beyni durdu, durduruldu. Ben özellikle kendim için söylüyorum. Ben bu beyinle, bu kalple, bu şiiri yazabilecek ne durumdaydım psikolojikmen ne de buna hazırdım. Fakat 15 Temmuz'dan sonra 15-16 gün geçti, içimde adeta şiirin yazıldığını hissettim. Ben sadece kalemi elime alıp kağıda dökerken, yazılmış bir şiiri kağıda döküyordum. İçimdeki ile kağıda dökülenin örtüşeli bayağı bir süre geçti. Sonunda 30 Kuş şiiri ortaya çıktı. O gece 240 insana şehadeti nasip eden kudret, bunların destanının da millet tarafından bilinmesini murad etti. Herhalde biz de bu konuda biraz istekliydik. Biz de memur edildik adeta. Kim olsaydı, kimin kalbine düşseydi o yazacaktı yani bunu. Onlar destan yazdı biz okumaya çalışıyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.