1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Dürüst Olalım
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Dürüst Olalım

A+A-

Bir insanın, insan olmasının en açık ve vazgeçilmez özelliklerinden biri de doğru ve dürüst olması değil midir?
Hele de bu insan, bir Müslüman ise; özü inancıyla, sözü de özüyle uyum içinde olmak zorundadır. Yüce Yaratanımız, Ahzâb suresinin 70. Âyetinde; mealen; “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve konuştuğunuzda doğru söz söyleyin ki, Allah sizin işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın.” buyuruyor.
Her konuda olduğu gibi doğru sözlülükte de en büyük örnek olan ve kendisine Peygamberlik verilmeden önce dahi yaşadığı toplumda doğru sözlülüğü ve güvenilirliği ile herkesin takdir, övgü ve hayranlığını kazanan; “Muhammed’ül-Emin” sıfatına haiz Sevgili Peygamberimiz (sav) Efendimiz de bir Hadis-i şeriflerinde;
‏ “Size doğruluğu tavsiye ederim Zira doğruluk iyiliğe götürür, iyilik de cennete ulaştırır Kişi doğru söyledikçe, doğruyu araştırdıkça Allah katında doğru yazılır Yalandan kaçının, zira yalan kötülüğe götürür, kötülük de cehenneme sürükler Kişi yalan söyledikçe ve yalan peşinde koştukça Allah katında yalancı yazılır ” buyurmuşlardır.
Yeryüzünde doğruluk ve dürüstlüğün gereğini teoride kabul etmeyen hiç kimse yoktur; fakat pratikte doğru söylemede ve dürüst davranmada doğruluğun lafını yapanların bile başarılı olamadığı bir gerçektir. Başı sıkışan ve şahsi menfaat bekleyen herkes, hevâ ve hevesine uyarak kolaylıkla yalana sarılmakta ve doğruluk prensibinden vazgeçebilmektedir.
Peygamberimiz (sav) Efendimiz; “Kurtuluş doruluktadır.” buyurmuşlardır.
Yine Allah’ın Resulü (sav); “Beni Hûd Suresinin 112. ayeti ihtiyarlattı.” buyurmuşlardır. Kur’ân’ın en ağır ayeti sayılan bu Ayet-i Kerime mealen şöyledir: “O halde seninle beraber, tevbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Aşırı da gitmeyin.”
Bu Ayet-i Kerime’de hem söz ve davranışlarda dürüstlük, hem de İslâm çizgisinden bir milim bile sapmamak; yani istikamet üzere olmak emri biraz da sert sayılabilecek bir üslûpla ifade edilmiştir.
Bir gün Ashab-ı Kirâm’dan Ebu Amr es-Sakafî, Resulullah (sav) Efendimiz’e; “Ya Resulallah! Bana öyle bir şey söyle ki artık bundan sonra kimseye bir şey sorma gereği duymayayım” der.
Allah’ın Resulü (sav) şöyle buyurur:
“Allah’a iman ettim de ve dosdoğru ol!...”
Unutmamalıyız ki; doğruluk, imânı kemâle erdiren bir haslettir. Doğruluğun olmadığı yerde yalancılık, dürüstlüğün olmadığı yerde hîle ve düzenbazlık vardır. Peygamber(sav) Efendimiz yine bir başka Hadis-i Şeriflerinde; “Yalan ile iman bir arada bulunmaz.” Buyururken; diğer başka bir Hadis-i Şeriflerinde de; “Bizi aldatanlar bizden değildir.” buyurmuşlardır.
Çocuklarımız yalanı, bizim söz verip de yapmadığımız işlerden öğreniyorlar. Yaşadığımız ülkede -maalesef- dürüst insanların işlerini göremeyeceği, aç kalacağı yönünde yaygın bir kanaat, dürüstlüğün ve yardım severliğin enayilik/aptallık sayıldığı çarpık bir zihniyet var. Ülkeyi sömürenlere, soyup soğana çevirenlere lanet okumadan önce kendi düşüncemizin ve yaşantımızın ne derece doğru ve dürüst olduğunun muhasebesini iyi yapmamız gerekir. Dürüst insanların çoğunlukta olduğu bir memlekette üçkâğıtçılar, soyguncular, vurguncular, mafyacılar hortumculuk yapmaya cesaret de edemezler imkân da bulamazlar.
Yalanın, hîlenin sahtekârlığın, aldatmanın her türlüsüne karşı koyarak şahsımızda, ailemizde ve çevremizde doğruluk ve dürüstlüğü örnek davranışlarla hâkim kılmaya çalışalım. Her söz ve davranışımızdan hesaba çekileceğimizin bilinciyle; iyilikleri ve güzellikleri emreden, kötülüklerden ve çirkinliklerden de sakınan ve sakındıranlar olalım.
Dürüstlük; Allah'ın emrettiği, Peygamber(sav) Efendimizin de yaşadığı şekilde temiz kalpli olmak ve içindeki iyi sese kulak vermektir.
Dürüstlük; hayatın bütün alanlarında Kur’ân ve Sünnet ışığında en güzel tutum ve davranışları sergilemektir.
Dürüstlük; bütün yaratılmışlara adalet, şefkât ve merhametle yaklaşmaktır.
Dürüstlük; birilerinin acıları üzerine mutluluk kurmaya kalkışmamak ve hiç bir canlıya zulmetmemektir.
Dürüst olmak, dürüstlerle olmak, dürüst kalmak ve dürüstlerle birlikte yazılmak dileğiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.