1. YAZARLAR

  2. Mustafa KARGA

  3. Duyan Biri Olması Dileğiyle…
Mustafa KARGA

Mustafa KARGA

Mustafa KARGA
Yazarın Tüm Yazıları >

Duyan Biri Olması Dileğiyle…

A+A-

Konya’nın günümüzdeki en büyük sorunlarından biri olan toplu ulaşım konusunu ele almak istiyorum. Toplu ulaşım deyince, evinden saatine bakıp 10 dakika sonra belediye otobüsü gelecek, bunu kaçırırsam yarım saat sonra diğeri gelecek onunla giderim diyebileceği minibüs ya da otobüs tarzı araçlar geliyor insanın aklına. Belirli bir sisteme oturtulmuş, saati, dakikası belirli olan, güzergahı belli olan, varış ve geliş saati net olan araçlar…
Gönül ister ki gerçekten düzen olsun, vatandaş durağına çıktığında 10 dakika önce çıksın ama en geç 15 dakikada aracı gelsin. Gitmek istediği yere varış saatinden 10 dakika önce ya da en fazla 10 dakika geç varsın. Toplu ulaşım, dünyanın en kalabalık şehirlerinde bile bu sistem içerisinde çalışır. Japonya’dan, Amerika’ya ve Avrupa ülkelerine kadar bakalım, toplu ulaşım bu sistem dahilinde işler.

Gelelim Türkiye’ye hatta Konya’ya…
Ben Meram ilçesi Karaman Yolu üzerinde Çomaklı Mahallesi’nde ikamet eden ve her gün toplu ulaşım kullanan birisi olarak saydığım bu sistemin bir tanesini bile ne yaz aylarında ne de kış aylarında göremedim. Toplu Ulaşım Daire Başkanlığı’na bağlı Kaşınhanı Hareket Merkezi’nden hareket eden 93 numaralı belediye otobüsünü sabah işe gelirken, akşam eve giderken her gün kullanıyorum. Yani konuya fazlasıyla hakimim.

Yüzde yüz emin olduğum, güzergahını adım adım bildiğim otobüs hattında sorunsuz geçirilen bir gün olduğunu hatırlamıyorum. Daha yakın tarihli konuşacak olursam, son 1 haftada kullanmak zorunda kaldığım sabah 7:10 ve 9:10 otobüsleri yüzünden iki gün üst üste yolda kaldım. Şaka değil iki gün üst üste… 9’u 10 geçe hareket edip en geç 9:30’da binmem gereken araç hiç gelmedi saatlerce – 8 derece de bekleyip bir sonraki seferle ulaşım sağladım. Daha Cuma günü 93 numaralı hattın 7:10 seferi için durağa geldim. Yine 15-20 dakikada gelmesi gereken araç, 30 dakikada geldi durağa. Ancak benim kara bahtım, kaderimden midir bilinmez, araç sonraki 2. Durağı görmeden bozuldu. Yine kaldık sonraki sefere…

Hafta en az 4-5 otobüsün bozulduğu, neredeyse her seferin 15-20 dakika geç kaldığı, kimseye haber vermeden güzergah dışı seferlerin yapıldığı ve vatandaşların duraklardan alınmadan geçildiği bir sistem içerisinde yukarıda saydığım, toplu ulaşım sizce de sadece hayalden ibaret kalmaz mı?
Buna rağmen bizim vatandaşımız inanın öyle iyi niyetli ki, ufak tefek sözlü atışmalar dışında ne şoföre bir şey diyen olur, ne aradığı hareket merkezinde kendisiyle ilgilenmeyen sorumluya bir tacizde bulunur. Belki de bu sebepledir, benim ikamet ettiğim bölgeye fii tarihinden kalma otobüslerin gönderilmesi, en sorumsuz şoförlerin ve hareket sorumlularının verilmesi. Selçuklu mahallelerine gönderilen araçlara, Karatay’a gönderilen araçlara hatta Meram’ın merkezde kalan mahallelerine gönderilen araçlara bakın. Bir de, Çomaklı, Boruktolu ve Kaşınhanı mahallelerine gönderilen araçlara bakın, sefer düzenlerine bakın.

Hadi bunları da geçelim, yazın nefes alınmayan, kışın ısınmayan otobüslere bir de 150 kişi bindiğini düşünün. Siz hiç yolcuların, yolda kimse kalmasın uzak, herkes binsin deyip üst üste gelecek şekilde tıklım tepiş bindiğini buna rağmen araca binemeyenlerin olduğu otobüs seferini merkez mahallelerde gördünüz mü? Ya da hafta en az üç gün yolda kalan mahalleli… Abartısız bir şekilde söylüyorum, otobüse binmek ve inmek için mücadele veren, o otobüsteki 150 kişiden sadece biriyim.
Toplumun aynası olmak, sıkıntılarına çözüm aramak maksadıyla işini yapmayan çalışan bir gazeteciyim. Diyorum ki hadi imkanlar doğrultusunda araçlar arıza yapabilir, yolda kalabilir vs. Ama en azından işe gidiş geliş saatlerinde 1 saatte bir, 1 buçuk saatte bir sefer olmasındansa en azından yarım saatte bir olsa insanlar yine ayakta gitsin dolsun taşsın otobüsler ama en azından durakta kalmasın.

Umarım bir duyan, bir gören olur da her gün iş stresinin, yorgunluğunun üzerine birde otobüs çilesi çekmek zorunda kalan bizler, evlerimize sorunsuz gideriz.
 

Bu yazı toplam 491 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.