1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. E-3, B-D, 6-9, 2-5, M-N
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

E-3, B-D, 6-9, 2-5, M-N

A+A-

İlginizi çeken bu karışık harf ve rakamlar, okuma yazma öğretiminde Özgül Öğrenme Güçlüğü, Özel Öğrenme Güçlüğü veya Disleksi de denilen Öğrenme Bozukluğu olan öğrencilerin birbiri yerine kullandığı öğrenme hatalardan bazılarıdır.

Disleksi, normal zekâ düzeyi ve üzerine sahip çocuklarda olan nörolojik bir bozukluk veya farklılıktan kaynaklanıp öğrenme süreçlerinde bireyi olumsuz etkilemektedir. Her 10 çocuktan birinde görülebilen Öğrenme Güçlüğü terimi ilk kez 1962 yılında Kirk tarafından yapılmış ve öğrenme güçlüğü konuşma, dil, okuma-yazma, imla, aritmetik alanların birinin ya da birden fazlasının gelişiminde gerilik, bozulma halidir, demiştir.

İlkokula başlama dönemi çocuklar için kimlik kazanma dönemidir. Kendini diğerleri ile kıyaslamaya başlayan çocukların, başarısızlık ya da başarı gibi gelişimsel görevlerin önem kazandığı bu dönemde benlik algısı da etkilenir. Nörolojik bir bozukluk ya da farklılıktan kaynaklanan öğrenme güçlüklerinden dolayı tembel ya da anne-baba, öğretmen ya da diğerlerinden daha olumsuz ithamlara (aptal, geri zekâlı vb.) maruz kaldığında çocukta özgüven ve benlik algısı ciddi derecede olumsuz etkilenir. Çünkü çalıştığı halde gayret gösterdiği halde diğerleri gibi öğrenememektedir. Bu nedenle ilkokul yılları özellikle de birinci sınıf Disleksi’li çocuklar için önemli ve zor bir dönemdir.

Öğrencilerin okuma yazma öğreniminde yaptıkları belirli hatalar çoksa bu bozukluk olabileceği düşünülmelidir. Çünkü diğerleri kadar belki de daha fazla çaba ve gayret gösterdiği halde başarılı olamıyordur. Bu öğrenciler B-D, M-N, 2–5, 6–9, 3-E, 6–9 gibi harf ve rakamları sık sık birbirinin yerine yanlış kullanırlar. Bunun yanında BABA yerine ABAB ve EV-VE gibi kelimeleri de birbirlerinin yerine kullanırlar. Ayrıca ayakkabıları ters giymek, sağ-sol yön hataları, dün-bugün-yarın gibi zaman kavramlarını karıştırmak ve sık unutma gibi öğrenme hataları bu farklılıkta çok sık yaşanmaktadır. Bu çocuklar konuşurken dün yaptıkları bir faaliyeti yarın çarşıya gidip okul alışverişi yaptık diye ifade edebilirler. Bu çocuklar konsantrasyon güçlüğü yaşarlar ve ayakkabı bağlamakta zorlanabilirler.

Çocuklarda Öğrenme Bozukluğu kendi içinde dört farklı bozukluk türünden birisi ya da bir kaçı bir arada bulunabilir. Bunlar başlıklar halinde şöyle özetlenebilir. Disleksi; okuma problemleriyle birlikte hiç okuyamama, harf atlama, harf ekleme, ters çevirme, heceleyerek okuma gibi çeşitli belirtilerle kendini gösterir. Disgrafi ise yazma zorluklarıdır. Harfleri yanlış-ters yazma, kopyalama, satır kullanma, atlama, ekleme zorluklarının birini ya da birkaçını kapsayabilir. Diskalküli de matematik becerilerinde zorlukları ifade eder zor öğrenme, yanlış hesaplamalar, ters yazım ya da tersten işlemler, sayı ezberleme zorlukları, problemleri anlayamama vb. belirtileri olabilir. Bir diğeri ise Dispraksi (sözel olmayan öğrenme güçlüğü) dir. Bu bozukluk da motor ve sosyal becerilerdeki uyum sorunlarını ifade eder. Oyunun kurallarını uygulama, hareketlerde yavaşlık, denge sorunları, ikili ilişkilerde yaşanan uyum sorunları bu alan içinde değerlendirilir.

Çocukların ilgisizliğinden değil de bu bozukluktan kaynaklanan okuma yazma öğrenimi gecikmelerinde çocuklar ve aileler ciddi bir stres yaşamaktadır. Çocukların psikolojisi olumsuz etkilenirken anne babalar da çocuğu veya birbirini suçlamaktadır. Bütün bunlar aile içi iletişim ve mutluluğa da engel olmaktadır. Bu nedenle bu durumlarda çocuğu örselemek veya onda baskı kurmak yerine bir uzman yardımı alınmalıdır. Bu çocuklarda öğrenme, akranlarına göre biraz daha fazla zaman, destek ve emek istemektedir.

Eğer çocuğunuz yukarıda yazan yaşantı hikâyesinin (ayakkabı ters giyme, zaman kavramlarını karıştırma) yanında bütün çaba ve gayretlerinize rağmen öğrenme hatalarını da sık tekrarlıyorsa Öğrenme Bozukluğu ihtimalinden dolayı bir Çocuk ve Ergen Psikiyatristi veya Rehberlik Araştırma Merkezi’nden yardım alınız. Bu belirtiler var diye kendi kendinize teşhis koymayınız çünkü bazen yanlış öğrenmeden kaynaklı hatalarla bu bozukluğun hataları karıştırılabilmektedir. Öğrenme Bozukluğu ile birlikte DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) de görülebilmektedir. Öğrenme Bozukluğu eğitim ve psikolojik destekle DEHB ise ilaç ağırlıklı bir psikolojik destekle tedavi sürecine ihtiyaç duyar.

 

Bu yazı toplam 898 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.