1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Ebeveyn Arkadaşlığı
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Ebeveyn Arkadaşlığı

A+A-

Günümüzde anne baba olmanın zorluklarını hepimiz bilmekteyiz. Şüphesiz çocuklara yetişmek, onları mutlu etmek için her fedakârlığı yapan anne-babalar, şimdilerde yeni fedakârlıklar! yaparak çocuklarının arkadaşı olmuşlardır.
Anne-baba olmak ya da arkadaş olmak. Her ikisi de çocuk için çok önemli, vazgeçilmez en değerli varlıklardır. Bir çocuk için annenin, babanın yerini doldurabilecek bir başkası var mıdır, onlar gibi sevecek, onlar gibi ilgi ve şefkat gösterecek bir başkası elbette yoktur. Bu nedenle anne-babalık çok ulvi ve vazgeçilmez çocuk haklarından biri olmalıdır.
Aynı şekilde, arkadaşın yeri de ayrıdır, biz yetişkinler bile arkadaşsız çok da keyif almayız yaptıklarımızdan, illa ki birileri ile paylaşacağız, birilerine anlatacağız, bunların hepsi psikolojik ihtiyaçlardır ve onların yerine koyabilecek metalar yoktur, bu nedenle vazgeçilemez, değerli pahalardır.
Anne-babaların çocukları ile ilişkilerinde, son yıllarda ‘çocuklarınızla arkadaş gibi olun’ vb. moda tavsiyelerin yanlış anlaşıldığını düşünmekteyim. Ebeveynlerin çok değerli anne-baba rolünden vazgeçip, arkadaş rolüne soyunmalarını çok doğru bir yaklaşım olarak görmek mümkün değildir. Çünkü bir çocuk için arkadaşın yeri ayrıdır, anne-babanın yeri ayrıdır. Birbirlerinin yerine ikame edilecek varlıklar değillerdir. Ayrıca, bir çocuk arkadaşı, ailede değil de, dışarıdan, komşudan, okuldan, parktan bulmalı, öyle bir kıymeti ve anlamı olur. Bununla birlikte her zaman arkadaş bulabilir, arkadaş sınıfta olmazsa, akrabadan, komşudan, sosyal faaliyetlerden bulabilir. Arkadaş edinmede güçlük yaşıyorsa, çözüm yolları yine farklıdır, fakat bu çözüm asla ebeveynin arkadaş yerine geçmesi değildir.
Ya anne- babayı nereden bulacak? Bulunamayan bir rolden sıyrılıp arkadaş yerine geçmek çok kabul edilebilir bir durum değildir. Elbette, arkadaş gibi olmaktan kastedilen, çocuklarla açık bir iletişim, paylaşımcı, güven ve sevgi üzerine kurulu bir iletişimin olması gerektiği düşüncesidir. Fakat bunu yaparken, anne-babalık görevlerinin ihmal edilmemesi gerekir. Arkadaş gibi olmanın, sınırları nedir?,nereye kadar baba, nereye kadar anne, arkadaşın sınırı nereden başlar? Bunlara verilecek yanıtlar, çocuğun temel ve sosyal ihtiyaçlarının adresinden karşılanmasını sağlayacaktır. Bu nedenle öncelikle ebeveynler asli rollerini unutup yeni roller peşinde koşmamalıdır. Çünkü çocukların kendilerini yalnız, çaresiz ve zayıf hissettikleri zamanlarda da güçlü bir baba ve anne figürüne ihtiyaçları vardır.
Anne-babalar, çocuklarla olumlu, nitelikli ilişkiler kursunlar, bu ilişki korkuya, baskıya veya tamamen ilgisizliğe, kuralsızlığa değil de, sevgi, güven, ilgiye ve saygıya dayalı sağlam temeller üzerine olsun. Onlarla arkadaşça ilişkiler kurulsa bile, anne-baba olduğumuzu da unutmayalım. Onların kendini güvende hissedeceği, tutunabileceği, güçlü bir anne-baba figürüne, rolüne sahip ebeveyn ihtiyaçları da vardır. Hoşça kalın.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.