1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Ebeveyn Desteği!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Ebeveyn Desteği!

A+A-

Çocuk yetiştirmek ve büyütmek, sadece fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanması gibi meşakkatli bir uğraşıdan daha fazlasını da isteyen ya da istemeyen! önemli bir ebeveynlik görevidir.
Sürekli çocukların her ihtiyacını karşılamaya yönelik aşırı gayret ve çabalar ilk başlarda işleri yoluna koyar ve ebeveyn, iyi anne baba olmanın verdiği keyfi yaşar. Çünkü çocuk daha küçüktür, ya okula gitmiyordur, ya da birinci kademeye gidiyor, ihtiyaçları ebeveyn gayretinin yeteceği durumdadır. Bu uygun bir çözüm yolu gibi düşünülmeye ve öyle yaşanılmaya başlanır, çünkü çocuk ihtiyaçları sürekli ebeveyn tarafından karşılandıkça her hangi bir girişimde bulunma zahmetine girmemektedir. Ne gerek var değil mi, nasılsa arkasını toparlayan bir annesi, babası ya da bakıcısı vardır ve onlar gereken sorumlulukları yerine getirmektedir.

Her şey bu kadar zahmetli veya kolay da değildir! Çocukların gelişim ve büyümelerini desteklemek için her ihtiyacını karşılamak yetmez, yaşına uygun ihtiyaçlarını karşılamayı öğrenmesini de sağlamak gerekir. Çünkü belli bir yaşa kadar ebeveyn destekli gelişen ve büyüyen çocuk ergenlik dönemi ile birlikte kendi başına da bazı bilgi, beceri ve sorumluluklar da almayı öğrenmiş olması gerekmektedir. Örneğin, giyinme, el becerileri, sorumluluk duygusu, odasını toparlamak, kendini tehlikelerden korumak gibi birçok önemli konulara ilişkin bilgi, beceri ve farkındalığının gelişmiş olması gerekmektedir. Bunlar da ancak çocuğun yaşına uygun sorumluluklarını yerine getirmesinde ebeveynlerin kararlı bir şekilde çocuğa davranış kazandırarak mümkün olacaktır. Ne gelişiminin üzerinde büyük sorumluluklar vermek, ne de çok çok altında sorumluluklar kazandırmak doğru olmayacaktır. Yaşına uygun ifadesi belki yanıltabilir, özellikle kullanmadım, her çocuğun takvim yaşına uygun aynı gelişimi gösteremeyeceği düşünüldüğünden çocukların farklı gelişim özelliklerine sahip olacakları unutulmamalıdır.
Odasını toparlamasını istemek, oyuncakları ile başlanabilir, okul çağında defter ve kitaplarını düzene koyması, kıyafetlerini uygun bir şekilde dolaba yerleştirmesi gibi bizim için küçük (onlar için büyük) sorumluluklarını yerine getirmesine gayret gösterelim, yönlendirelim. Bundan kaçındıkları zaman terbiye edici yol ve yöntemleri izlemek gerekmektedir. Odasını veya oyuncaklarını toparlamadığı zaman bunun sizin için yorucu olduğunu, kendisine yardımcı olursa çok mutlu olduğunuz gibi ifadelerle bu sorumlulukları kazanmasına yardımcı olunabilir. Odasını toparlamadığı zaman yine bunun getirdiği olumsuzluklarla yüzleşmesi, toparlamadığı oyuncaklarını bulamaması gibi sonuçlarla yüzleşmesi daha öğretici olacaktır.
Ne bu konuya tamamen odaklanıp çocuğu ezmek ve üzerinde baskı kurmak, ne de tamamen boş vermek şeklindeki seçenekler tercih edilmemelidir. Çocuğun gelişim, günlük yaşam ve aile hayatının özelliklerine göre bu tercih ebeveynlerin değerlendirip karar vereceği özel bir durumdur.

Televizyonda gördüğümüz uzmanlar, ya da kitap yazarları sizi ve çocuklarınızı tanımıyorlar, onları dinleyelim, okuyalım ama kendi çocuğumuzu ve kendi ailemizi en iyi biz tanıyoruz. Mutlaka alanda uzman kişileri dinlemek bilgi ve kültürümüzü artırma yönünde faydalı olacaktır. Bununla birlikte kendi farkındalığımızı artırmak bizim için daha önemli bir kazanç olacaktır.
Bu bilgiler ışığında çocukların bazı ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olurken, bazı ihtiyaçları için özgüven ve sosyal becerilerinin gelişmesi için girişimde bulunmasına fırsat vermek ve sabırlı davranmak gerekmektedir. Sürekli ebeveyn desteği ile değil de kendi ayakları üzerinde durmaları gerektiğini de unutmayalım. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 338 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.