1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Ebeveyn Notları
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Ebeveyn Notları

A+A-

“Kitabı görüp, elinize aldınız, tanımaya çalışıyorsunuz. Kitabın adı, yazar adı, ön-arka kapağı ve diğer özelliklerinden okunmaya değer olup olmadığını düşünüyorsunuz. Oysa ne kitabı okudunuz, ne yazarı tanıyorsunuz.
Algılar, gerçekte olanın doğru/yanlış bizdeki karşılığıdır. Algılar üzerine yaşarız, tercihlerde bulunuruz. Tüketimden, okuduğumuz gazete ve kitaplara kadar birçok seçimlerimizi algılar belirlemektedir. Çok satan, çok tercih edilen, çok sevilen vesaire, vesaire…
Ya Anne babalık üzerine algılarımız, bize öğretilen veya öğrendiğimiz mi, yoksa dayatılan arkadaş rolü mü?
Anne-baba olmak ya da arkadaş olmak.
Bir dayatmaya direnmek ve ne olacağımıza kendimiz karar vermeliyiz. Seçim yapmak sandığımız kadar kolay değil, imkânsız da değil.”

Sürekli değişen ve gelişen dünyada etkili bir ebeveyn olmak gün geçtikçe daha da zorlaşmaktadır. Çünkü hayat daha hızlı akmakta, günlük çalışma ve koşuşturmanın arasında ebeveyn tutum ve davranışlarının önemi gözden kaçarken, hassasiyeti daha da önem kazanmaktadır.
Çünkü tüketime dayalı endüstri ve sermaye için, sağlıklı ürün, ya da çocuk gelişimine uygun yayın, oyuncak vb. hassasiyetler göz ardı edilmektedir. Her ne kadar yasalar olsa da, daha çok kazanma hırsına çocuklarımız kurban edilmekte, gelişimlerine ilişkin hassasiyetler göz ardı edilmektedir. Bununla birlikte, popüler kültürün de ebeveynler üzerindeki baskı ve sindirmenin, yanlış tavsiye ve öğütlerin arasında nefes almakta güçlük çeken ebeveynlere rahat bir nefes aldırmak ve çocuk psikolojisi, ebeveyn tutumları ve benzeri konularda ebeveyn farkındalığını artırmayı gaye edinmiş bulunmaktayız.
Ebeveyn Notları kitabımız, “Sen Değil de Ben Dili” nden terbiyenin sırrına aileler için önemli sayılabilecek bir çok değerlendirmenin içsel bir anlatımla okura sunulan güzel bir kitap oldu. Ebeveynlerin taşıma suyla değil de, kendi farkındalıklarını artırmayı ve kendi ebeveyn tutumlarını geliştirmelerine hizmet edecek bir eser olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Bu duygu ve düşüncelerle “Ebeveyn Notları” kitabımızın oluşmasında eleştiri ve önerileri ile katkıda bulunan meslektaş ve dostlarıma çok teşekkür ederim. Ayrıca, kitabın daha çok ebeveyne ulaşmasına vesile olarak, aile, çocuk ve eğitim, kültür hayatımıza yapacakları her katkının ve faydanın toplumumuzu daha ileri bir noktaya taşıyacağı inancıyla bütün ilgililere ayrı teşekkür eder, en içten sevgi ve saygılarımı sunarım. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 2680 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.