1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ebeveynler dikkat! Casus bebekler iş başında
Ebeveynler dikkat! Casus bebekler iş başında

Ebeveynler dikkat! Casus bebekler iş başında

Mikrofon, hoparlör ve kamera bulunan oyuncaklarda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) birçok açık tespit etmesiyle, Oyuncakçı Murat Tağıl, ailelerin çocuklarını korumasını ve oyuncak seçerken dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Bir dönem çocukların; bilye, oyuncak araba, seksek, kör ebe, saklambaç gibi oyunlar oynadığını kaydeden Ramta Toptan ve Perakende Oyuncakçı İşletme Sahibi Murat Tağıl, artık bu oyunların yerini teknolojik oyuncakların aldığını kaydetti. Bazı teknolojik oyuncaklardaki mikrofon, hoparlör ve kameranın tehlike içerdiğini söyleyen Tağıl, bu oyuncaklara karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.  Bu oyuncakların göründüğü kadar masum olmadığını dile getiren Tağıl, “Oyunlar ve oyuncaklar, çocukların ruh ve beden gelişiminin tamamlanması, hayal dünyalarının zenginleşmesi ve çocukluğunu yaşamaları noktasındaki en önemli faktörlerdendir. Bu sebeple oyun veya oyuncak deyip geçilmemeli.” dedi. Murat Tağıl, “Ürünler renklendirici var mı, boya var mı, kanserojen madde içeriyor mu, diye testten geçiyor. Test raporu çıkmazsa ürün testten geçmiş olmuyor ve satışa sunulmayarak geri iade ediliyor. Denetleneler tam yapılıyor mesela drone’lar var ve bazılarının ülkeye girişi yasak. Bunlarla ilgili olay oldu ve bazılarının da casusluk yaptığı ortaya çıktı. O yüzden drone’ların ülkemize girişi belli bir standartta dayandırılıyor” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARIN BİLGİLERİ TEHLİKE ALTINDA

Mikrofon, kamera ve hoparlör bulunan bazı oyuncaklarında casusluk yaptığını ve çocukların da bunu bilmediğini vurgulayan Tağıl, kendilerinin de bu tür oyuncaklara karşı olduklarını belirtti. Çocukların bu tarz oyuncaklarla bilgilerinin tehlike altında olabileceğini açıklayan Tağıl, üretilen oyuncakların internete bağlanabildiğini ve çocukların bilgilerini internet üzerinden kaydettiğine dikkat çekti. Tağıl, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çocuklarımız tehlike altında. Mesela Almanya’da piyasaya sürülen ’My Friend Cayla’ isimli bebeğin çektiği görüntü ve sesler internet üzerinden  yayınladığı için piyasadan çekilmişti. Bu tür oyuncaklarla çocukların kişilik hakları çok kolay bir şekilde ihlal edilebiliyor. Üzerinde gizli kamera ve mikrofon bulunan, kişinin haberi olmadan da bilgileri internet üzerinden yayınlamaya imkân veren oyuncaklar bazı hakları tehlikeye düşürüyor.“


img_6953.jpg
TİCARİ OLARAK DEĞİL İNSAN OLARAK BAKMAK LAZIM

Murat Tağıl, kendisinin de çocuğu olduğunu ve onlara verdiği oyuncakları gönül rahatlığı ile sattığını kaydederek, kendi çocuğuna farklı oyuncak verip de sağlıklı olmayan oyuncak satmanın rahatsız edici olduğunu söyledi. Bu duruma ticari kaygılar taşıyarak değil de  insan olarak baktığını dile getiren Tağıl, “Çocuk oyuncağı uzun zamandır ülkemizde çok hafife alındı. Oyuncağın ve oyunun çocuk eğitimindeki rolünün ne kadar büyük olduğu artık bütün çocuk pedagogları ve eğitimcileri tarafından söyleniyor. Türkiye’de oyuncak sektörü sürekli gelişim halinde. Gerek üreticiler gerekse ithalatçılar tüm yenilikleri yakından takip edip ya üretiyor ya da ithal ediyor. Oyuncak sektörünün gelişmesindeki en büyük etkense bugünkü anne babaların çocuklarının gelişiminde oyuncağın gerekli olduğunun bilincinde olmaları.” ifadelerini kullandı.

OYUN ÇOCUĞU BİR ÇOK AÇIDAN GELİŞTİRİR

Sağlıklı bir gelişim için çocuklarla bol bol oyun oynanması gerektiğine dikkat çeken Tağıl, oyun oynamamın çocuğun enerjisinin toplumsal yolla boşaltılmasına fırsat kazandığını vurguladı. Oyunun çocukta duygusal bir doyum sağladığını ifade eden Tağıl, “Oyun kuralını öğrenen çocuk ahlak kurallarını da öğrenir. Ayrıca çocuğun kas sitemini geliştirir ve işbirliği ve kurallarını öğrenir. Örneğin oyuncaklarıyla oynarken, çocuk kıskandığı kardeşi rolündeki bebeği  ya seyahate gönderir  ya da boğar. Gerçek hayatta yapamadığını oyun ortamında yapar. Bunun adına uzmanlar arınma diyor. Çocuk en derin duygu ve düşüncelerine ifade olanağı buluyor. Böylelikle sorunlarını kendi başına çözebiliyor. Çocuğun iç dünyasında bastırılmış bir takım duyguları dışa vurduğunu oyun ortamında görüyoruz.” sözleriyle ailelerin çocuklarıyla oyun oynaması gerektiği tavsiyelerinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.