1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ECELİ GELEN !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ECELİ GELEN !..

A+A-

Bazı eleştiriler anlıyorum. Haklı tarafları olabilir.Çünkü ben  siyasetçi değilim. Siyaset bilimi falanda okumadım.

Yalnız nerede ise  ilkokul çağımızı bir kenara bırakırsak, yarım asırdan beri  yoğun olarak spor, siyaset ve hayatın içindeyiz. İddialı bir söz belki ama Türk Siyasi Tarihi’nin, yarım asrına yakın bölümünü adım adım izledim. Okudum ve yazdım.

Gerçi bizim Türkiye’de hemen herkes her şeyi bilir. İki konuda  bizim Türk halkı uzmandır. Bunlardan birisi siyaset, diğeri futbol !..

Onun için siyasi yazı yazmak için ulema olmaya gerek yok. Her şey eğer belleğiniz sağlamsa her şeyi en iyi şekilde görebilirsiniz. Doğrusu, yanlışı ile bende öylece görüp- yazmaya çalışıyorum.

Şimdi Türkiye’nin iç ve dış sorunlarını burada sıralamayacağım ama, en önemli ve günlerdir Türkiye’de  bir kesimin dikkatini çeken, meşgul eden bir konu Barzani ve referandum. Ekonomi, hatta FETÖ ile mücadeleyi Barzani olayı solladı.

 O yüzden hükümetin Kerkük politikasının ne kadar doğru veya yanlış  olduğunu ispat edecek,  bilgilere haiz değilim.

Şimdi hatırlayınız. "Memur maaşını ödeyemiyordu bizim hükümet 2 milyar dolar kredi açtığın hatırlatırım . Bu kişiye kırmızı pasaport verdik. Devlet töreni ile karşıladık. Şimdi bize karşı nerede ise savaş açacak durumda. Kadir kıymet bilmiyor!" izahatına diplomatik bir anlam yüklemekten yoksunum.

 Yine bizim kuşak bilir. Biz okullu olduğumuz yıllarda  Barzani ve Talabani şaki-eşkıya ve Türk düşmanı idi. Bizlerde öyle bağırır, çağırırdık. Türklere ihanet etmeyi alışkanlık edinmiş bir  ŞAKİ ye   verdiğimiz değeri  Musul ve Kerkük’teki soydaşlarımıza verebilseydik, sanırım iş bu noktaya gelmezdi.  Saddam’ın katliamına  kayıtsız kalmasaydık, yada göstermelik şeylerle avunmasaydık, iş böyle mi olurdu ?

 

Yanlış üstüne yanlış yapılmadı mı ?

Sorunun cevabını siz verin ama  hemşerimiz Ahmet Davutoğlu Başbakan  iken DAEŞ terörizmi ile mücadele eden Türkmenlere "Barzani ile hareket edin" derken gelinebilecek noktayı göremedik mi ?

Doğrudur, o dönemlerde "atmosfer" buydu. Bugünün "aşiret" ağası o zaman "muhatap" idi. Ya bugün…

Bugünün anlı-şanlı baş danışmanları toplu konut projeleri ile Kuzey Irak politikamızı inşa edenler, şimdilerde "aşiret ağası, Türk Milleti düşmanı, nankör!" diye aşağıladıklarımız kongre salonlarında "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde konuşturulur ve buna Kuzey Irak politikası denilmedi mi ?

Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın  ve hükümetin kongre salonlarında Barzani'den "gurur duyma" çizgisinden bugünkü çizgiye gelmeleri,  yanlıştan dönme adına önemli bir noktadır.

Belki bu bir "milat" olabilir, sahici ve millî bir Türkmen politikası inşa etmek  gereği yapılabilir.

Yalnız bazı meseleler kafayı karıştırıyor...

Erdoğan ve Yıldırım, Kerkük referandumuna karşı sert çıkışlar gösterip, Devlet Bahçeli bunu savaş sebebi sayarken geçtiğimiz günlerde de bir yazımda  adından bahsettim. AK Parti’li vekil Ensarioğlu'nun açıklamalarına ne demeli bilemiyorum ?

 Ensarioğlu basit bir AKPARTİ 'li vekil değil. Bölgede etkili ve bilinen bir Kürt ailesinin önde gelen ismi. AKParti’nin' de  benim bildiklerime göre önemli isimlerinden. Dolayısıyla onun "Kerkük Kürt bölgesinde kalmalıdır" ile başlayıp devam eden açıklamaları  ne demek oluyor. Biri çıkıp anlatsın.Bizde bir söz vardır:
Eceli gelen k….   cami duvarına işer…

Hükümetin geçmişten bugüne Kürt politikasına bakınca bu açıklamalar zihinlerde "Ensarioğlu gaz mı alıyor?" sorularına yol açıyor.

Bu açıklamalara  hükümetten herhangi bir tepki gelmemesi de bu soruları artırıyor...

İktidarı ve muhalefeti ile Kerkük meselesinde tek vücut olmak isteniyorsa ki olması gereken budur . CHP, MHP ve diğer partiler zihinleri bulandıran bu ve benzeri meselelerin izaha kavuşturulması gereğinde tek yumruk olmalıdır..

Gerisi laf-ı güzaf…

Allah Türk Milletine yardımcı olsun.

 

 

Bu yazı toplam 383 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.