1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. EFENDİMİZİN İSMİNE HÜRMET
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

EFENDİMİZİN İSMİNE HÜRMET

A+A-

KIPLEYE HÜRMET
Yatarken, otururken ve diğer zamanlarda ayaklarını kıpleye uzatmak mekruhtur. Yine, Mushafı şerif’e, fkıh kitaplarına ayak uzatmak mekruhtur. Ancak bunlaryüksek bir yerde olursa mekruh olmaz. Kıpleye karşı büyük küçük abdest bozmak, annenin çocuğunu kıpleye karşı çevirmeside mekruhtur. Yine Allaha tealanın varlığına delalet eden ayetler olduğu için güneşe, aya abdest bozmak mekruhtur. Otururken başka tarafa dönme zarureti yoksa kıpleye dönerek oturmalıdır. 
Hadisi şerif de “ en hayırlı meclis kıbleye dönerek oturulan medclistir” buyurulmuştur. Hadisi ahar  da;
Kıbleye karşı tükürmek efendimiz tarafından nehyedilmiştir. Zira kıbleye karşı tükürmek hürmetsizliktir. Adaba aykırıdır. Sağ tarafa sağ tarafda sevap yazan melekler olduğu için tükürülmez. Muaz b. Cebel r.a. islama girdimden beri sağ tarafıma tükürmedim” buyrmuş.(2012 Şubat 1 Çarşamba f.t.)
Efendimiz s.a.v. bir topluluğa namaz kıldıran bir adamın kıbleye doğru tükürdüğünü gördü. Onlara “bu adam sizlere namaz kıldırmasın” buyurdu. Adam, bu hadiseden sonra namaz kıldırmak isteyince ona, peygamber efendimizin emrini bildirdiler. Oda, gidip fahrikainatımıza s.a.v. sordu. Efendimiz s.a.v. evet dedim”buyrdular.(2012 -18eylül Salı f.t.)
NEHİRDE BOY ABDESTİ
Bir adam İmamı Azam-a gelerek gusletmek için elbisemi çıkarıp nehre girdiğimde ne tarafa döneyim? Diye sordu. İmamı Azam hazretleri” en iyi çalınmaması için elbisenin olduğu yere dönmendir” diye cevap verdi.(2011 Kasım 16 f.t.)    
MUKADDES EMENETLERİN TOPLANMASI
Peygamber efendimiz zamanında başladı, 4 büyük halife ve Emeviler, Abbasi halifeleri hatıraları topladılar. Saklanması ve muhafazasına azami itina gösterdiler. 1517 de Mısır ve Hicaz Osmanlı topraklarına katılınca bu emanetleri İstanbula gönderdi. Mukaddes emanetlerin en meşhurları:
Bürde-i saadet (Hırka-i Şerif), Liva-i saadet (Sancağı şerif), en mühimi ise Dendanı saadet( Uhut harbinde kırılan mübarek dişleridir).  Lihye-i saadet(sakalı şerifleri), Kademi Şerif (Ayak izleri), Naleyn-i saadet(ayakkabıları), Seyfi saadet ( kılınçları), Asayi saadet kavsı saadet ( yayları), Seccade-i saadet( seccadeleri), Gasli nebevi( gasil suyu), Miftahı Beyti Muazzam( Kâbe-i şerifin anahtarları), Kamisi seyyidşşüheda( Hz. Hüseynin cübbesi), Süyufu Cihariyar( 4 halifeye aid mübarek kılnçlar), kelamı kadim (haddı Osman ve haddı Ali r.a.). sonradan gelen emanetlerde Topkapı sarayında bulunmaktadır. (2010 6 Temmuz Salı f.t.) (Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.